Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adelaide Nasıl Bir Şehirdir?

0 357

Adelaide, Okyanusya ülkelerinden Avustralya‘nın eyaletleri arasında yer alan Güney Avustralya’da bulunan dünyaca ünlü bir şehirdir. Adelaide, bölgenin en önemli ve en popüler şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda da Güney Avustralya eyaletinin başkenti konumundadır. Avustralya’nın en önde gelen şehirleri arasında yer alan Adelaide, yapılan araştırmalar sonucunda Avustralya’nın en popüler 5.’inci şehri konumundadır. Güney Avustralya eyaletinin sınırları dahilinde toplam 1,7 milyon insan yerleşik insan yaşamaktadır. Bu sayının 1,4 milyonu Adelaide sınırları dahilinde ikamet etmektedir. Bu da şehrin eyalet açısından ne denli önemli bir yere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Avustralya’nın en önemli yerleşim yerleri arasında sayılan Adelaide, ülkenin güney kesiminde yer almaktadır. Konum olarak Melbourne yakın olan Adelaide, Avustralya’nın en önemli liman şehirleri arasında sayılır. Bölge açısından son derece kritik bir önemi haiz olan Adelaide, Avustralya’nın en önemli şehirleri arasında yer alan Sydney’e ise 1,161km uzaklıkta bulunmaktadır.

SAdelaide Nasıl Bir Şehirdir?ydney, Melbourne, Canberra, Brisbane ve Perth’den sonra bölgenin en popüler beşinci şehri olarak kabul edilen Adelaide, Türklerin de sıkça tercih ettiği lokasyonlar arasında yer almakta özellikle eğitim alanında şehrin sunduğu fırsatlar Türk öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmesine sebep olmaktadır. Resmi olarak 28 Aralık 1836 tarihinde kurulmuş olan Adelaide şehri kasaba iken günümüzde bölgenin en önemli metropollerinden birine dönüşmeyi başarmıştır. Adelaide, çok ilginç bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgede iklim şartları çoğu zaman ilginç değerleri yansıtmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucu elde edilen veriler göstermektedir ki, Adelaide sınırları dahilinde en yüksek sıcaklık değerleri 22,4 ile 12,3 santigrat arasında değişiklik göstermektedir. Konum olarak Fleurieu Yarımadası üzerinde yer alan Adelaide, Vincent Körfezi’ne de sınır komşusudur. Adelaide, kurulduktan kısa bir süre sonrasında Avustralya’nın başkenti olmaya aday olsa da bu olmamıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda Adelaide, dünyanın en yaşanılabilir üç şehri arasına girmeyi başarmıştır. Bu da şehrin ne denli düzenli ve kaliteli bir yapıya sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Avustralya İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Adelaide, ülkenin nüfusa oranla en az suçun işlendiği şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da şehrin neden en yaşanılabilir şehirler arasında yer aldığını açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca şehir o kadar güvenilir ve popülerdir ki, şehrin kredi notu AAA+ olarak belirlenmiştir. Bu da şehre yatırım yapılmasını son derece teşvik eder niteliktedir. Adelaide, her ne kadar Avustralya’nın Melbourne ve Sydney şehirlerine nazaran daha ikinci planda kalsa da son zamanlarda bölgeye olan turist ilgisi de dikkat çekici bir şekilde artış göstermiştir. Adelaide, ulaşım açısından hiç zorluk yaşamayacağınız imkanları ile de oldukça şaşırtıcı bir şehirdir. Şehirde 1 adet uluslar arası havaalanı da bulunmaktadır. Türk Hava Yolları doğrudan Adelaide seferi gerçekleştirmese de bir Star Alliance üyesi olması sebebiyle bölgeye partnerleriyle ulaşmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.