Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gomad Diyeti Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

0 689

GOMAD diyeti bir gün boyunca bir galon(yaklaşık 16 bardak) süt içilmesini içeren bir rejimdir. Bu, süt alımı düzenli yemek alımına ek olarak yapılmaktadır. Bu diyet kilo verme planı değil, kısa sürede kas kütlesi kazanmak isteyen halterciler için bir kas edinme stratejisidir. Amaç, hedef kiloya ulaşana kadar her gün bir galon süt içmektir ve bu genellikle iki ila sekiz hafta sürmektedir. İsteyenler için Gomad diyeti tarifleri internette bol miktarda bulunmaktadır. Ancak bu diyetin gerekli olup olmadığına, güvenli ve istenmeyen yan etkilerine dair bilgiler edinmek önemlidir. Aşağıda Gomad diyetine yönelik bilgiler bulunmaktadır.

Bir Galon Süt Ne İçerir?

Tam yağlı bir galon kabaca şunları sağlar:
• 2.400 kalori
• 127 gram (g) yağ
• 187 g karbonhidrat
• 123 g protein
Gomad Diyeti Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?Gomad ‘ın bireylerin hızlı kilo almalarına yardımcı olması şaşırtıcı değildir. Sıvı kaloriler katı yiyeceklerden olduğu kadar tok ve dolu hissettirmez, bu yüzden onları tüketmekten daha fazla 2.400 kalori içmek daha kolaydır. Sütte lif bulunmaması ayrıca, çiğnemek yerine 2.400 kalorinin daha kolay alınmasını kolaylaştırmaktadır. Çünkü lifli yiyecekler tokluk sağladığı için kilo vermeye çalışırken daha yardımcı olur. Katı gıdalardan 2.400 kalori almak için aşağıdakileri yemek gerekir:
• 2 avokado (640 kalori)
• 3 bardak pirinç (616 kalori)
• 1 su bardağı karışık Kuruyemiş (813 kalori)
• 1 1/2 su bardağı doğranmış tavukgöğsü (346 kalori)
16 bardak süt doldurmanın daha çekici ve daha az zaman alan bir seçenek gibi görünmesi şaşırtıcı değildir.

Gomad Diyetinin Avantajları

• Bir galon süt içmek, eşdeğer 2,400 kaloriyi yemekten daha az zaman alır.
• Bu diyetle hedef kiloya hızlıca ulaşılmasını sağlar
• Bu diyet halterciler veya vücut geliştiriciler için işe yarayabilir.

Gomad Güvenli midir?

Bir galon süt çok yüksek miktarda belirli besin sağlar fakat bu her zaman iyi bir şey değildir. 2015-2020 yılları arasında Amerikalılar İçin 1.920 miligram (mg) sodyum, günlük önerilen sınırın yüzde 83’üne göre bu diyet, Diyet Kılavuzlarına göre güvenilir kaynaktır. Bu başka bir şey yiyip içmeden olmaz ve bir galon süt ayrıca 80 g doymuş yağ ekler. Bu, kurallara göre günlük önerilen sınırın yaklaşık yüzde 400’üdür. Bazı uzmanlar doymuş yağın sınır gerektiren bir besin olduğu konusunda hemfikir değildir.

Zengin Kalsiyum

Gomad Diyeti Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?Kalsiyum, çoğu Amerikalının yeterince alamadığı bir besin maddesidir. Günde bir galon süt 4.800 mg verir, bu da çoğu yetişkin için 1.000 mg günlük önerilen miktarı aşmıştır. Bu mineralin günlük alımının yüksek olması zararlı olabilir. Uzmanlar, 19 ila 50 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin günde 2.500 mg kalsiyum tüketmemesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Bunun nedeni, bozulmuş böbrek fonksiyonları ve böbrek taşı riskinin artması ile ilgili endişelerdir. Bazı araştırmalar, yüksek miktarda kalsiyum tüketen kişilerin prostat kanseri ve kalp hastalığı riskini artırdığını, ancak bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Yapılan 2014 çalışmasına göre ayrıca çok fazla sütün kemik sağlığını etkileyebileceğini de belirtmektedir.

Sindirim Sorunu

Kısa bir süre boyunca günde bir litre tam yağlı süt içmenin sağlığa çok fazla zarar verme ihtimalinin olmadığı iddia edilebilir. Ancak GOMAD, ilk gün kadar erken ortaya çıkabilen rahatsız edici gastrointestinal semptomlara neden olabilir. Bunlar arasında şişkinlik, mide bulantısı ve ishal vardır. Bu semptomlar laktoz intoleransı veya süt proteinine alerjisi olmayan bireyler tarafından bile hissedilir. Rahatsızlık bir yana, bu ayrıca GOMAD’ın günlük hayata nasıl müdahale edebileceğini göstermektedir. Kısa sürede 16 bardak süt içmek zor olduğu için gün boyunca yanınızda süt taşımaya hazır olunmalıdır.

Gomad Diyetinin Eksileri

• GOMAD, şişkinlik, bulantı ve ishal gibi rahatsız edici gastrointestinal semptomlara neden olabilir.
• Gün boyunca yanınızda süt taşımalısınız, çünkü bu kadar sütü iki veya üç defada tüketmek zordur.
• Bir galon süt, günlük önerilen miktarın üstünde, yaklaşık 1.680 mg sodyum ve 73 g doymuş yağ içerir.
Gomad Diyeti Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?Günlük diyete bir galon süt eklenmesi, kesinlikle kilo almak ve kas yapmayı desteklemek için gereken kalori miktarını ele alır, ancak bu durum bu diyeti iyi bir fikir yapmaz. Gomad’ın bir sonucu olarak verilen ağırlığın bir kısmı kas kütlesi olurken, önemli bir miktar da yağ olacaktır. Vücut aynı anda birçok kaloriyi kullanamaz, bu nedenle kalanlar yağ olarak depolanır. Buna kıyasla, daha dikkatli bir şekilde planlanmış ve daha uzun bir süre boyunca daha az aşırı bir diyet, çoğu kas kütlesinden gelen kilo alma hedefine yardımcı olabilir.
Gomad diyetinin diğer açlık diyetlerinin yaptığı şekilde yan etkileri olabilir ve diğer kısa vadeli sonuç beklentilerinde olduğu gibi sonuçsuz kalınabilir. Uzun vadede sürecek sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek her zaman daha iyi bir fikirdir.

Kaynakça:
ndb.nal.usda.gov
health.clevelandclinic.org
cdc.gov
ods.od.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku