Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nudibranch Nedir?

0 202

Nudibranchlar olan yumuşakçalar içinde sınıfın Gastropoda salyangoz, sümüklü böcek, limpets ve deniz tüyleri içeren deniztavşanı türüdür. Hem dalgıçları hem de bilim adamlarını büyüleyen renkli olan nudibranch’lar kadife çiçeği, palyaço, görkemli, ejderha ve dansçı gibi bu renklere hitap eden isimleri vardır. Nudibranch alt sınırlar Aeolidida ve Doridacea dâhil tüm dünyadaki okyanusların deniz tabanlarında yaşarlar. Dikkat çekmeyen deniz sümüklü böcek, göremedikleri fantastik bir şekiller dizisi ve neon-parlak renklere sahiptirler. Birçok gastropodun kabuğu vardır ve Nudibranch larvalarında bir kabuğa sahiptir, ancak yetişkin formunda kaybolur. Gastropodlar ayrıca ayak ve tüm genç karından bir süreç olarak adlandırılan geçmesi torsiyonu onların larva aşamasındadır. Bu süreçte, vücutlarının üst kısmı ayakları üzerinde 180 derece bükülür. Bu, solungaç ve anüsün başın üzerine yerleştirilmesine ve asimetrik formda yetişkinlere yol açar.
Nudibranch Nedir?Nudibranch kelimesi, birçok nudibranch’in sırtından çıkan solungaçlara veya solungaç benzeri eklere atıfta bulunan Latince nudus (çıplak) ve Yunan branhyasından (solungaçlar) gelmektedir. Ayrıca kafalarında, koku almalarına, tadına bakmalarına ve dolaşmalarına yardımcı olan dokunaçları olabilir. Nudibranch’ın başındaki rinofor adı verilen bir çift dokunaç, nudibranch’ın yiyeceklerini veya diğer nudibranch’lerini koklamasını sağlayan koku alıcılarına sahiptir. Gergedanlar yapışıp aç balıklar için bir hedef olabileceğinden, çoğu omurgasızlar, gergedan tehlikesi algılarsa, gergedanların çoğu cildindeki bir cebe gizlenebilir.

Türler

Nudibranch Nedir?3.000’in üzerinde nudibranch türü vardır ve hala yeni türler keşfedilmektedir. Mikroskobikten bir buçuk metreye kadar boyları vardır ve sadece 3 kilogramın üzerinde ağırlık alabilirler. Bir nudibranch şaşırtıcı derecede geniş bir yelpazede renk ve şekillerde gelirler, birçoğunun başlarında ve sırtlarında parlak renkli çizgiler veya noktalar ve gösterişli ekler bulunur. Bazı türler, Phylliroe gibi saydam veya biyo-ışıldayandır. Nudibranch’lar sığ, ılıman ve tropik resiflerden Antarktika’ya ve hatta hidrotermal menfezlere kadar çok çeşitli sualtı ortamlarında büyürler.
Alt takım: Nudibranch’ların iki ana alt sınırı, Dornudibranch’ları  (Doridacea) ve aeolid nudibranch’larıdır (Aeolidida). Gibi Nudibranch’lar Dorid, Limacia cockerellikendi arka (arka) uç üzerinde solungaçları nefes alırlar. Aeolid nudibranch’larında sırtlarını örten cerata veya parmak benzeri eklentiler bulunur. Cerata, çeşitli şekillerde olabilir – iplik benzeri, kulüp şeklinde, kümelenmiş veya dallanmıştır. Solunum, sindirim ve savunma dahil olmak üzere birçok işlevi vardır.

Habitat ve Dağıtım

Nudibranch’lar soğuk sudan ılık suya kadar tüm dünya okyanuslarında bulunur. Yerel gelgit havuzunuzda, tropik mercan resiflerinde şnorkelle yüzerken veya dalış yaparken ya da okyanusun en soğuk kısımlarında veya termal deliklerde bile omurgasızları bulunabilir. Deniz tabanı üzerinde veya yakınında yaşarlar ve okyanus yüzeyinin 30 ila 6.500 feet altındaki derinliklerinde tespit edilmişlerdir.

Beslenmeleri

Çoğu Nudibranch avını tuttukları kayalardan avlamak için kullandıkları dişli bir yapı olan bir radula kullanarak yemek yemektedirler. Bazıları bir eşekarısı gibi dokusunu önceden seçilen enzimlerle önceden sindirdikten sonra avını emerler. Etçildirler; av, süngerleri, mercanları, anemonları, hidroidleri, ahırları, balık yumurtasını, deniz sümüklü böceklerini ve diğer omurgasızları içerir. Nudibranch’lar seçici yiyicilerdir, bireysel türler veya nudibranch aileleri yalnızca bir çeşit av yiyebilir. Nudibranch’lar parlak renklerini yedikleri yiyeceklerden alırlar. Bu renkler kamuflaj için veya içinde bulunan zehirin avcılarını uyarmak için kullanılabilir.
İspanyol şal Nudibranch (Flabellina iodinea) adlı Hydroid bir türün beslenen Eudendrium ramosum Nudibranch onun parlak mor, turuncu verir astakzantin denilen pigment ve kırmızı renklerini sahiptir. Mavi Ejder gibi bazı nudibranchlar mercanla mercan yiyerek kendi yiyeceklerini yaratırlar. Nudibranch, aylar boyunca nudibranch’ı korumak için güneş kullanarak fotosentez yoluyla besin elde eden alglerin kloroplastlarını (zooxanthellae) cerata emerler. Diğerleri, onları sindirim bezlerinde barındıran zooxanthellae yetiştiriciliğinin başka yollarını geliştirmiştir.Nudibranch Nedir?

Davranış

Deniz salyangozuları aydınlığı ve karanlığı görebilir, ancak kendi parlak renklerini göremezler, bu nedenle renklerin arkadaşları çekmesi amaçlanmamıştır. Sınırlı vizyonlarıyla, dünyaya ilişkin hisleri, rinoforları (başın üstünde) ve sözlü dokunaçlarıyla (ağzın yanında) elde edilir. Tüm nudibranch’ler renkli değildir; Bazıları bitki örtüsüne uymak ve saklanmak için savunma kamuflajı kullanır, bazıları renklerini sığacak şekilde değiştirebilir, bazıları parlak renklerini yalnızca avcıları uyarmak için ortaya çıkarmak için gizlerler.
Çıplaklar, sümüklü bir iz bırakan, ayak adı verilen düz, geniş bir kas üzerinde hareket ederler. Çoğu okyanus tabanında bulunurken, bazıları kaslarını esneterek su sütununda kısa mesafelerde yüzebilir. Bazıları baş aşağı bile yüzebilir. Aeolid nudibranch’ları cerata’larını savunma için kullanabilirler. Portekizli savaş adamları gibi avlarının bir kısmı, dokunaçlarında dikenli veya zehirli bir kıvrık iplik içeren nematokist denilen özel bir hücreye sahiptir. Nudibranch’lar nematosistleri yerler ve onları yırtıcı avcılarına geç kullanılabilecekleri nudibranch ceratalarında saklarlar. Dor nudibranch’lar kendi toksinlerini yaparlar veya toksinlerini yiyeceklerinden alırlar ve gerektiğinde bunları suya bırakırlar.
İnsan olmayan avcılarına sunabilecekleri tatsız veya toksik tadına rağmen, birçok nudibranch, nematosit tüketen Glaucus atlanticus gibi olanlar hariç, insanlara zararsızdır ve bu nedenle sizi bir avcı ve sokucu olarak düşünebilir.

Üreme ve Yavrular

Nudibranch Nedir?Nudibranch’lar hermafroditlerdir, bu da her iki cinsiyette üreme organlarına sahip oldukları anlamına gelir. Çok fazla, çok hızlı hareket edemedikleri ve doğada yalnız oldukları için, eğer durum kendini gösterirse üremeleri onlar için önemlidir. Her iki cinsiyetten birine sahip olmak, geçer bir yetişkinle çiftleşebilecekleri anlamına gelir. Nudibranch’lar, çoğunlukla kendi başlarına kalan, spiral şeklinde veya sarılmış yumurta yığınlarını bırakır. Yumurtalar erişkinler olarak okyanusun dibine çöken serbest yüzme larvalarına dönüşür. Sadece bir nudibranch türü olan Pteraeolidia ianthina, yeni serilmiş yumurta kitlelerini koruyarak ebeveyn bakımı sunmaktadır.

Çıplaklar ve İnsanlar

Bilim adamları, karmaşık kimyasal yapı ve uyarlamaları nedeniyle nudibranch’ları incelemektedir. Kansere karşı mücadelede yardımcı olabilecek anti-mikrobik ve anti-parazitik özelliklere sahip nadir veya yeni kimyasal bileşiklere sahiptirler. Çıplak DNA DNA’sı çalışmaları, iklim değişikliğine bağlı olarak okyanus koşullarının izlenmesinde de yardımcı olmaktadır. Nudibranch Nedir?

Tehditler

Bu güzel hayvanlar çok uzun yaşamazlar; bazıları bir yıla kadar yaşar, ancak bazıları sadece birkaç haftalığına yaşar. Küresel nudibranch popülasyonu şu anda değerlendirilmiyor. Araştırmacılar her yıl hala yenilerini keşfetmektedir ancak tehlike altındaki türler Uluslararası tarafından yapılan gözlemler, su kirliliği, bozulma, habitat kaybı ve biyolojik çeşitliliğin azalması nedeniyle birçok türün nadir hale geldiğini gösteriyor küresel ısınma ile ilişkilidir.

Kaynakça:
slugsite.us
cell.com
doi.org
dnr.sc.gov
plos.org
newheavenreefconservation.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku