Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nevada Nasıl Bir Yerdir?

0 179

nv_hNevada, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir eyalettir. Eyalet Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında en büyük 33. eyalet konumundadır. Nevada’nın başkenti Carson City’dir ve en büyük şehri Las Vegas’tır. Eyaletin valisi ise, Kenny Guin’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında yer alan Nevada, ülkenin en soğuk ve en sıcak iklimsel hareketlerinin yaşandığı yer olma özelliğine de sahiptir. Yüzölçümü yaklaşık olarak 285.000km kare olan Nevada, neredeyse hiç su yoktur. Su ile kara parçasının birbirlerine oranları %0.7’lık bir orana sahiptir. Nevada’nın toplam nüfusu 3 milyon civarındadır ve bu onu en kalabalık 35. Amerika Birleşik Devletleri eyaleti kılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski eyaletleri arasında yer alan Nevada, 31 Ekim 1864 tarihinde resmi olarak eyalet adını almayı başarmıştır. 1864 yılında eyalet kimliğini kazanan Nevada, Amerika Birleşik Devletleri’nin 36’ıncı eyaleti olarak kayıtlara geçmiştir. Eyaletin genişliği 520km iken uzunluğu ise 788km’dir. Bölgenin en yüksek noktası 4 bin metre civarında iken en alçak noktası ise deniz seviyesinden 146m daha yukarıdadır. Batı Amerika’da yer alan Nevada, ülkenin çöl ikliminin en fazla görüldüğü yer alarak da bilinmektedir. Bu alanda birçok vahşi hayvanın da yaşaması bölgeyi zaman zaman tehlikeli bir hale de sokmaktadır. Bölgede yerleşim yerleri arasında ciddi mesafeler bulunmaktadır. Bu anlamda Nevada topraklarının %90’a yakın bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri’nin malı konumundadır.

Nevada’da birçok çöl bulunmaktadır; bunlar arasında en popüler olanları Tahoe ve Mojave çölleridir. Bu iki çölde bölgenin en geniş ve canlı yaşamının fazla olduğu alanlar olarak kabul edilmiştir. nevadaAmerika Birleşik Devletleri’nin batı eyaletleri arasında yer alan Nevada’da, birçok etnik millet yaşamaktadır. Bunalar arasında İspanyollar başı çekmektedirler. Bölge özellikle Amerika Meksika savaşına da ev sahipliği yapmış bir alandır. Burada yer altı zenginlikleri olması bölgenin değerini daha da artırmaktadır. Özellikle Las Vegas gibi dünyaca ünlü bir şehrin burada yer alıyor olması bölgeye zaman zaman sahip olduğu nüfustan daha fazla turistin ziyaret etmesi gibi bir sonucu da beraberinde getirmektedir. Nevada’da kumarın yasak olmaması bölgeyi ciddi anlamda bir kumar cennetine çevirmiştir. Las Vegas’ın çektiği turist sayısı Amerika Birleşik Devletler ortalamasının üzerindedir. ”Silver State” olarak adlandırılan Nevada yer altı zenginlikleri ile ün salmış bir eyalettir. Özellikle bölgede bulunun gümüş rezervleri dünya rezervlerinin yaklaşık olarak %38’ine tekabül etmektedir. Buda bölgeyi ciddi anlamda değerli bir noktaya taşımaktadır. Nevada neredeyse çöl ve dağ dışında herhangi bir şeye sahip değildir.

Bölgenin ağırlıklı olarak çöl iklimine sahip olması burada yaşanılmasını kimi zamanlar imkansızlaştırmıştır. Bölgede bu güne kadar 50 santigrat derecenin üzeri ölçümler yapılmıştır. Sıcaklık değerleri yazları oldukça yüksek ve minimumda 39 santigrat derecede seyrederken kışları ise, ortalama olarak -20’ler görülmektedir. Bölgede ölçülmüş en düşük sıcaklık ise 47 santigrat derecedir. Nevada’nın en büyük ve en popüler şehri Las Vegas’tır; şehir gelirinin neredeyse tamamını kumar turizminden sağlamaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku