Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Grönland: Dünyanın En Büyük Adası Hakkında Önemli Bilgiler

0 1.537

Grönland: Dünyanın En Büyük Adası Hakkında Önemli BilgilerGrönland, dünyadaki en büyük ada ve en az yoğun nüfuslu ülkesi olup, sadece 57 bin kişilik nüfusa sahiptir. Yerleşim yerlerinin çoğu batı kıyısı boyunca bulunmaktadır. Kalın bir buz tabakası ülkenin iç kısmını kaplar. Bilim adamları, küresel ısınmanın buzun çok çabuk erimesiyle son derece endişe duyuyorlar.
Coğrafya
Grönland Kanada‘nın kuzeydoğusunda, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer almaktadır. Ada yaklaşık 2.17 milyon kilometre kare veya yaklaşık üç kat Teksas bölgesini kapsamaktadır. Bu yüzeyin sadece 410.000 km2’si buzsuzdur. Grönland’ın en göze çarpan coğrafi özelliklerinden biri, ülkenin yaklaşık yüzde 80’ini kaplayan devasa buz tabakası olup, yaklaşık 1,8 milyon kilometre karedir. Jakobshavn Glacier, Batı Grönland’daki büyük bir vadi buzuludur. Smithsonian Okyanus Portalı’na göre, dünyanın en hızlı hareket eden buzullarından biri haline gelmesiyle günde yaklaşık 30 metre hareket etmektedir. Jakobshavn, Grönland buz tabakasının yüzde 6,5’ini tüketiyor ve ülkenin tüm buzdağlarının yaklaşık yüzde 10’unu üretiyor. Titanik’i de batıran buzdağının kaynağıydı. Kalan buzsuz arazi, adanın kıyı bölgelerinden oluşur ve öncelikli olarak yaylalardan oluşur. Dağ zincirleri ülkenin doğu ve batı sahilleri boyunca güneydoğudaki Gunnbjørn Dağı’na kadar uzanmaktadır ve 3.700 metre en yüksek noktaya ulaşmaktadır. Kuzey Grönland – Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyindeki bölge – yaz mevsiminde iki ay boyunca, ya da kutup gecelerinde ya da sürekli karanlıkta, mevsimlerinde ya da gece yarısı güneşlerinde yaşanır. Kuzey Kutup Dairesi, dünyayı 34 derece kuzeyde 66 derece çevreleyen hayali bir çizgidir. Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezine göre, güneşin yaz gündönümünde belirmediği ve kış gündönümünde yükselmediği enlemi işaretler.

Grönland: Dünyanın En Büyük Adası Hakkında Önemli BilgilerHükümet ve İnsanlar
Grönland, Danimarka Krallığı’nın üç bileşeninden biridir. Diğer ikisi Danimarka ve Faroe Adalarıdır. Grönland, sınırlı öz yönetim ve kendi parlamentosu ve başbakanıyla birlikte krallığın özerk bir bölünmesidir. Dünya Factbook’a göre Grönland’ın nüfusunun yaklaşık yüzde 12’si Danimarkalı, yüzde 88’i ise bölge halkı Inuit’tir. Adanın nüfusunun yaklaşık üçte biri, en büyük şehir ve başkent olan Nuuk’ta yaşıyor. İngiliz Broadcasting Corporation’a (BBC) göre, Grönland’ın bütçe gelirinin yaklaşık üçte ikisi Danimarka’dan geliyor, geri kalanı ise öncelikle balıkçılıktan geliyor.

Grönland: Dünyanın En Büyük Adası Hakkında Önemli Bilgilerİklim
Nitekim bugün Grönland ismi bir yanlış isimdir, çünkü adanın yüzde 80’i buzla kaplıdır. Kuzey-orta kıyı boyunca, iklim kutuplaşıyor, bu da Climatestotravel.com’a göre, yaz sıcaklıklarının donma noktasında (32 derece Fahrenhayt veya 0 santigrat derece) kaldığı anlamına geliyor. İklim, güneye doğru biraz daha hafiftir. Weatherspark.com’a göre Batı’nın en yoğun şehir olan Nuuk’ta yazları soğuk ve kışları donmuş, karlı, rüzgarlı ve bulutludur. Şehirdeki sıcaklık -11 ila -10 derece C arasında değişir ve nadiren – 18 derece C veya -12 derece C altındadır. Nem oranı düşük olduğundan ve Grönland hava kalitesi için dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğundan, görüş alanı mükemmeldir. Uzaktaki dağlar çok daha yakın görünüyorlar. Ve hava çok kuru olduğundan, beklendiği kadar soğuk hissettirmez.
İklim Değişikliği Harbinger
National Snow & Ice Veri Merkezi’ne göre Grönland Buz Yaprağı, Grönland adasının çoğunu ya da Teksas’ın üç katını kapsayan yaklaşık 1,7 milyon kilometre karelik alana yayılıyor. Antarktika Buz Levhası yaklaşık 14 milyon kilometre kare alan kaplamaktadır. Her iki buz tabakası da yılda yaklaşık 1 milimetre oranında erimektedir. Eğer yaklaşık 3 km kalınlığında olan Grönland Buz Levhası eriyecek olursa, deniz seviyesini yaklaşık 7 m yükseltirdi. Bilim adamları ayrıca, daha sıcak havanın ve inceltici buzun üzerinde büyümek için daha fazla sayıda karanlık algın olmasına izin vermesinden de endişe duyuyorlar. Bu algler güneşin sıcaklığını daha fazla emer, böylece erime işlemini daha da hızlandırır.

Hayvanlar
Grönland, VisitGreenland.com’a göre kutup ayıları, ren geyiği (karibu olarak da adlandırılır), misk öküzleri, kutup tilkileri, kartallar, ptarmigan, yabani tavşan, yabani hayvanlar ve Arctic kurtları da dahil olmak üzere birçok memeli ve kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Grönland’da yaklaşık 235 farklı kuş türü vardır. Bunların çoğu 10000birds.com’a göre adada yaklaşık 60 türün ürettiği göçmen kuşlardır. Daha yaygın görülen türlerden bazıları Arctic kırıkları, beyaz kuyruklu kartallar, kuzey fulmarları, siyah guillemots, ortak ejderler ve rock ptarmiganslardır. Mühürler de yaklaşık 2 milyon nüfusu ile son derece yaygındır. Walruses genellikle kuzey ve doğu kıyılarında görülür. Grönland kutup ayısı, yıl boyunca deniz buzundan gelen mühürleri ve kuşları avlar ve bazen yaz aylarında bitki örtüsü tüketmek için kıyıya gelir. Ayılar genellikle kış aylarında hazırda bekletilmez. Adanın ayrıca dünyanın en büyük milli parkı olan Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı, Yellowstone Milli Parkı’ndan yaklaşık 100 kat daha büyüktür. 18,000 km sahil şeridi ile 375.291 mil karelik bir alanı kaplayan park, çok sayıda Arctic türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Grönland: Dünyanın En Büyük Adası Hakkında Önemli BilgilerVisitGreenland.com’a göre, Kuzey Yarıküre’nin en büyük buz kapağının en yüksek kısımlarının yanı sıra yeryüzündeki en kuzeydeki arazi alanı dahil olmak üzere eşsiz ve dramatik bir manzaraya sahiptir. Grönland erişilememesi nedeniyle, Nationalparkstraveler.org’a göre, Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı geleneksel anlamda bir milli park değildir. Bölgede çok az insan yaşamaktadır, özellikle araştırmacılar ve silahlı kuvvetler personeli ve sadece Inuit avcıları parka düzenli erişim hakkına sahiptir. Burada yaşayan çok sayıda Arctic hayvanı nedeniyle, çeşitli Inuit kültürleri binlerce yıldır bu soğuk iklimde hayatta kalmıştır.

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.