Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hindistan’ın Mavi Şehri, Jodhpur Nasıl Bir Yerdir?

0 101

Önce Hindistan’ın sonra da tüm dünyanın mavi şehri Jodhpur, az önce de söylediğimiz gibi Hindistan’da bulunuyor. Güney Asya’da bulunan bu ülke, dünyanın en büyük 7. coğrafi alanı ve en geniş nüfusa sahip 2. ülkesidir. Güneyinde Hint Okyanusu’yla, batısında Umman Denizi’yle ve doğusunda Bengal Körfezi’yle coğrafi bakımından, üç yanı denizlerle çevrili ülkemize, Türkiye’ye benzer. Kara komşuları ise batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Bhutan ve Nepal, doğusunda Bangladeş ve Myanmar’dır. Büyük bir demokrasi ülkesi olarak görülen Hindistan’da 28 eyalet ve birlik bölgesi vardır. Hızla gelişen bir ekonomiye sahip olsa da yoksulluk, yanlış beslenme oranları yüksek ve okuryazarlık oranı da oldukça düşüktür.

Şehir Nasıl Mavileşti?

8014_5Hindistan’da bulunan, ‘Mavi Şehir’ olarak da anılan Jodhpur ise sanki başka bir dünyanın kapılarını aralayarak içeri girdiğimiz bir yer gibidir. Rajastan Eyaleti’nin tam merkezinde yer alan Jodhpur, mavi rengini Hindistanda en üst sınıf olarak kabul edilen Brahmanlar’ın bu şehirde yaşıyor olmasından alır. Böyle düşünülmesine sebep olan rivayet ise şudur: Çok eski yıllarda Brahmanlar toplumun en üst tabakasınız oluşturdukları için kendilerine ait olan evlerin kendisinden düşük statüde olanlardan ayrılması gerektiğine inanarak maviye boyamışlardır. Ancak zamanla mavi renk çok beğenilmiş ve herkes tarafından evlerde mavi renk tercih edilmeye başlanmıştır. Böylece koskocaman bir şehir maviye dönüşmüştür. Bu rivayetin yanı sıra daha bilimsel olarak konuya yaklaşacak olursak evlerin mavi olmasının nedeninin sineklerden ve sıcaktan korunmak olduğu da bir başka rivayet.

Şehir Nasıl Bir Topluma Sahip?

Jodhpur’un Hindistan’ın diğer yerlerinden farklı olan özelliği yaklaşık 1.5 milyon nüfusu ile sakin ve küçük bir yer olması. Hindistan’ın kalabalıklığı düşünülecek olursa bu oldukça makul bir rakam.

8014_3Mavi gibi antika dendi mi de akla ilk olarak Jodhpur geliyor çünkü buranın ekonomisi gücünü tamamen mobilyacılık sektöründen alıyor. Özellikle antika mobilyalar üreten fabrikalar ile antika konusunda dünyada ses getirmiş bir bölge burası. Bunun yanında el işçiliği ürünler de ticaret konusunda oldukça önemli. İpek terlikler en dikkat çekici ürünlerden sadece biri. Eğer mücevher düşkünüyseniz de çok doğru bir yerdesiniz çünkü Mavi Şehir mücevher konusunda dünya çapında çok önemli bir marka olmuş durumda.

Biraz da Tarihinden Bahsedelim

Tarihi hakkında bilgi verecek olursak, burada gezilip görülecek tarihi açıdan en önemli yer 1459’da inşa edilen ve bir kez bile işgale uğramamış Mehrangarh Kalesi. Bu mavi şehrin en güzel manzarasını da kaleden görebilirsiniz aynı zamanda. Eskiden uygulanan bir adeta değinmezsek olmaz. Önceleri savaşa giden erkekler öldüklerinde geride kalan eşleri de diri diri yakılarak öldürülürmüş. Ölüme gitmeden önce de kalede bulunan bir alana el izlerini bırakırlarmış. Tabi ki bu ne kadar doğru bilinmez. Kale dışında önemli bir yere sahip olan bir diğer yer ise Jaswant Thada tapınağı. Tapınak ve kalenin yanı sıra Mandore Bahçeleri de sayfiye yeri olarak oldukça dikkat çekici.

Şehrin Hangi Özellikleri Öne Çıkıyor?

8014_6Baharatları dünyaca ünlü bu muazzam yerde, yerli bir tat denemek isterseniz ayrana benzer kıvamıyla lassi içebilir, şerbetli bir tatlı olan Jalebi’yi deneyebilirsiniz. Ayrıca kınadan hoşlanıyorsanız pek ünlü Hint kınası yaptırıp, keyfinize keyif katabilirsiniz.

Yasal olarak Kast Sistemi artık Hindistan’da kendisine yer bulamasa da yıllarca yaşanan statü ayrılıkları insanlar üzerindeki etkisini kaldırabilmiş değil. Alt tabakadan gelip bakanlığa kadar yükselse de insanlar, psikolojik olarak hala ezen ve ezilenin var olduğuna inanıyorlar. Jodhpur’da ise bu durum çok daha şiddetli olarak yaşanıyor; çünkü burada Brahmanlar yaşıyor ve insanlar önemli kararlar almadan önce Brahmanlara danışıyor. Brahmanlar da olayları astrolojik açılardan inceleyerek kişilere bilgi veriyor.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku