Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Haşimato (Hashimoto) Tiroiditi Doğal Tedavi Yöntemleri

0 576

Eğer Hashimoto tiroidit belirtileri varsa öncelikle doktorun tavsiye ettiği tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Anormal tiroid hormon düzeylerine dair doğrudan bir kanıt yoksa ve tiroid bezi normal çalışıyor gibi görünüyorsa, kişinin doktoru bir müddet hastayı izlemeyi tercih edebilir. Sentetik tiroid hormon replasmanı, vücuttaki tiroid hormon seviyelerini düzeltmek için kullanılan standart tedavidir. En yaygın sentetik versiyon levotiroksindir (L-T4). Tedavi genellikle ömür boyu sürer – ancak gerekli dozaj değişebileceğinden, doktorunuz muhtemelen 12 ayda bir tiroid hormon seviyenizi kontrol etmeye devam edecektir. Haşimato (Hashimoto) Tiroiditi Doğal Tedavi Yöntemleri
Yatmadan önce aç karnına L-T4 almak, daha yüksek tiroid hormon konsantrasyonları ve daha düşük TSH seviyeleri ile sonuçlanır, ancak bazı insanlar için L-T4 en iyi sabah aç karnına alınır. Bununla birlikte, bazı çalışmalar kahvaltı ile birlikte ya da kahvaltıdan önce almak arasında fark bulmamıştır. Levotiroksin alan hastaların önemli bir azınlığı (% 12), muhtemelen T4’ün aktif formuna, T3’e (mutasyonlar, tiroid kanseri veya tiroid çıkarma ameliyatı) bozulmuş olması nedeniyle tedaviden sonra devam eden semptomlar bildirmektedir. Bu durumda, L-T4 tedavisine sentetik T3 eklemek yardımcı olabilir.
59 hipotiroidili kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, 12 hafta sonra sentetik T4 ve T3 kombinasyonunun yaşam kalitesini, kaygıyı ve depresyonu iyileştirmede T4’ü tek başına almaktan daha etkili olduğu bulunmuştur. Kurutulmuş tiroid, hipotiroidizmi tedavi etmek için sıklıkla alınan ve hem T3 hem de T4 içeren domuz ve ineklerin tiroid bezlerinden yapılan bir takviyedir.
70 hipotiroid hastası üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, 16 hafta boyunca kurumuş tiroidin ortalama 3 kilo ağırlık kaybı ile sonuçlandığı, levotiroksin alan hastalarda ise kilo kaybı görülmediği bulunmuştur. Kurutulmuş tiroidin, levotiroksini tercih eden 13 hasta ile karşılaştırıldığında, hastaların neredeyse yarısı (34) tarafından tercih edilmesinin nedeni budur.
LT4 tedavisine rağmen hipotiroidizm belirtileri varsa doktorla görüşülmeli ve bu kombine tedavilerin kişinin durumuna yardımcı olup olamayacağını izlenmelidir. Tedavi planı dikkatlice takip edilmeli ve önceden doktora danışmadan asla değiştirilmemeli ve tedaviye devam edilmelidir. Ek olarak, aşırı diyet iyotu birçok çalışmada otoimmün tiroid bozuklukları ile ilişkilendirilmiştir ve doktorlar genellikle bu nedenle düşük iyotlu bir diyet önermektedir. Amerikan Tiroid Derneği’ne (ATA) göre, “düşük iyot” diyeti tipik olarak düşüktür ve şunlarda bulunur:
• İyotlu tuz
• Deniz ürünleri
• Deniz yosunu
• Mandıra
• Yumurta sarısı

Hashimoto Tiroidine Doğal Çözümler

Eğer doktor kişi için tamamlayıcı doğal yaklaşımları uygun görüyorsa aşağıda belirtilenlerden bir veya birkaçı denenebilir. Unutulmamalıdır, bu yaklaşımların hiçbiri doktorunuzun önerdiği tedavi veya reçete ettiği ilaçların yerine yapılmamalıdır.
Egzersiz yapmak
Daha fazla egzersiz yapmak tiroid bezinizin çalışma şeklini iyileştirebilir. 20 yetişkin ve 36 ergen üzerinde yapılan 2 küçük çalışmada, egzersiz TSH seviyelerini düşürürken T3 ve T4’ü arttırmıştır. Ancak, egzersizi hafifletmek yarardan çok zarar verebilir. T3 düzeylerini düşürebilir ve inflamasyonu artırabilir (Th17 bağışıklık yanıtı). Bu nedenle, yeni bir egzersiz rejimine başlamadan önce ılımlı egzersiz yaptığınızdan ve daima doktorla görüşülmelidir.
Stresi azaltmak
Stres tiroid fonksiyonunu azaltır. Tekrarlanan stres glukokortikoid üretimini arttırır, bu da T3, T4 ve TSH seviyelerini azaltmaktadır.
Mavi bloklama gözlükleri kullanmak
Melatonin, uyku ve uyanıklık döngülerini kontrol eden epifiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Uyku gözlükleri, vücudun geceleri yeterli melatonin oluşturmasına izin verir. Bozulmuş tiroid fonksiyonunun bir sonucu olarak yorgunluk veya obstrüktif uyku apnesinin (OSA) etkilerinden muzdarip insanlar, mavi-bloke edici gözlükler veya melatonin takviyesinin uyku döngülerini düzeltmek için etkili bir araç olduğunu düşünebilirler. Gün ortasında art arda gün ışığına maruz kalınması gece melatonin salım seviyelerini arttırır, bu da sirkadiyen ritimdeki anormallikleri düzeltmeye yardımcı olur.
Ancak çok fazla melatonin bir sorun olabilir. Sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında, otoimmün hastalıkları olan çoğu insanda gece yarısı melatonin sekresyonu daha yüksektir. Sonuç olarak, daha yüksek melatonin seviyeleri, otoimmün hastalıkları olanlarda sıklıkla olumsuz etkileri olan inflamatuar yanıtlara (inflamatuar sitokinlerde artış) yol açmaktadır. Yüksek melatonin düzeylerinin hücre gelişimi ve tiroid hormon sentezi üzerinde inhibe edici etkileri vardır.
Normal melatonin seviyeleri, daha iyi uyku elde etmek ve otoimmün tiroidit semptomlarının yoğunluğunu azaltmak için önemlidir. Son olarak, domuz tiroid dokusunda melatoninin antioksidan benzeri etkileri üzerine yapılan bir çalışma, melatoninin tiroid kanseri başlangıcı (Fe + H2O2 ile indüklenen yağ dökümü) ile ilişkili zararlı DNA yıkımına karşı korunmada etkili olabileceğini göstermiştir.
Düşük seviyeli lazer tedavisi
Hashimoto hastalarında boyun ve üst göğüste düşük düzeyli lazer tedavisinden sonra daha az L-T4 tedavisi gerekiyordur. Ayrıca, anti-tiroid peroksidaz düzeyleri düşmüştür. Bu tamamlayıcı yaklaşımın tedavi rejimine bir ek olarak yardımcı olup olamayacağını doktora danışılmalıdır.
Diyet
Haşimato (Hashimoto) Tiroiditi Doğal Tedavi YöntemleriDiyet, tiroid sağlığının kritik bir bileşenidir. Aşağıdakiler tiroid fonksiyonunu iyileştirebilecek diyet değişikliklerine örnektir. Onları doktorla görüşmek, besin eksikliklerini ve diğer istenmeyen etkileri önlemek için her zaman öneriler dikkate alınmalıdır.
• Düşük karbonhidrat diyetler: Düşük karbonhidratlı bir diyet sürdürmek, antitiroid moleküllerinin ve diğer otoantikorların (antimikrozomal, anti-tiroid peroksidaz) düzeylerini düşürebilir. Çölyak hastalığıyla eş zamanlı olarak ilgilenenler için glütensiz bir diyet, otoimmün tiroid antikorlarının ve muhtemelen tiroid iltihabının azaltılmasında etkili olabilir. Bununla birlikte, otoimmün hastalıkları olan kişiler için glutensiz diyetlerin etkinliği konusunda oybirliğiyle sonuçlanmaması önemlidir. Yeni tanı konulan çölyak hastalığı hastaları üzerine bir yıl süren bir çalışmada, glutensiz diyette bir değişikliğe rağmen tiroid bezinin atrofiye devam ettiği bulunmuştur. Bu nedenle, glütensiz diyetler, özellikle tiroid bezini etkileyen otoimmün hastalıkların gelişmesini önlemek için herkes için çalışmayabilir. Yine de, gluten intoleransı olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü çölyak hastalığı Hashimoto ve diğer hipotiroidizm türlerinde daha sık görülür.
• Düşük goitrojen diyetler: Guatrojenler, tiroid bezi iyot alımını sınırlandırarak tiroid hormonu üretimini azaltan maddelerdir. Turpgiller sebzeleri (brokoli, lahana, karnabahar) guatrojen içerir ve yüksek tüketim seviyelerinde düşük iyot alımı olan kadınlarda tiroid kanseri riskinde artış ile ilişkilendirilmiştir. Guatrojen bakımından zengin diğer gıdalar arasında bazı tahıllar (sorgum, darı, mısır), sebze kökleri (şalgam, manyok) ve baklagiller (soya fasulyesi, Lima fasulyesi) bulunur. Goitrojenler ayrıca tiroid iltihabına neden olur, bu nedenle düşük guatrlı bir diyet Hashimoto’nun guatr çeşidinden muzdarip insanlar için yararlı olabilir.

Takviyeler

Aşağıdaki takviyeler Hashimoto tiroiditine de yardımcı olabilir. Unutulmamalıdır, sadece eksiklik durumunda bazı vitamin ve mineral takviyeleri alınması tercih edilir. Bazıları aşırı dozlarda toksik olabilir ve hatta hipotiroidizm veya beyin sisi kötüleşebilir. Bu takviyeleri almadan önce doktora danışılması tavsiye edilir.
D Vitamini: D vitamini eksikliği Hashimoto tiroiditi hastalarında yaygındır ve hipotiroidizmi tamamlama ilerlemesinde rol oynayan bir faktör olabilir. Hashimoto hastalarında 2 ay boyunca D vitamini (D3, kolekalsiferol) replasman tedavisinden sonra anti-tiroksin seviyeleri düşmüştür. Bununla birlikte, postpartum tiroiditli kadınlarda otoantikorlarda spontan azalma olabileceğini belirtmek önemlidir. Ek olarak, bir çalışmada önemli miktarda antitiroid antikoru olan kadınlarda düşük D vitamini düzeyleri bildirilmiş, ancak erkeklerde aynı negatif korelasyon bulunmamıştır. Bu nedenle, bazı erkekler Hashimoto semptomlarını tedavi etmek için D vitamini takviyesinden o kadar faydalanamayabilir.
B12 vitamini: Hipotiroidizmi olan kişilerde B12 vitamini eksikliği yaygındır (yaklaşık% 40). B12 vitamini takviyesi, Hashimoto’nun yorgunluk ve depresyon dahil semptomlarını azaltabilir.
Selenyum ve Myoinositol: Selenoproteinler tiroid fonksiyonu için gereklidir. Selenyum eksikliği, selenoproteinlerin tiroid bezindeki fazla hidrojen peroksiti gidermesini önleyerek iltihaplanma ve tiroid hastalığı riskinde artışa neden olmaktadır. Selenyum takviyesi (50 ila 100 g/gün) otoantikor seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir, böylece Hashimoto tiroiditinde yaygın olan hipotiroidizm semptomlarının yoğunluğunu azaltmaktadır. Bununla birlikte, etkinliği tüm bireyler için eşit değildir. Buna ek olarak, bir selenyum içeren bir işleme (kas inositol ve seleno metionin) zararlı tiroid oto-antikorlar azaltabilir.
Demir: Demir eksikliği uygun tiroid fonksiyonunu önler. Özel demir içeren proteinler (tiroid peroksidazlar) tiroid hormonlarının üretilmesine yardımcı olur, ancak demir seviyeleri düşük olduğunda hormon üretimi de azalır. Demir takviyesi tedavisi özellikle Hashimoto tiroiditi olan anemik kadınlarla ilgili olabilir. Demir takviyesi sonrası tiroid bozukluğu olan anemik kadınlarda tiroid hormon konsantrasyonları geri yüklenebilir.

Kaynakça:
https://www.lifeworkswellnesscenter.com/thyroid-disease-treatment/natural-treatment-for-hypothyroidism.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.