Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Havuç Tohumu Yağının Farklı Kullanım Şekilleri

0 584

Havuç tohum yağı sağlık, kozmetik ve tıbbi açıdan bir çok alanda kullanılabilir çok yönlü bir esansiyel yağdır. Bu yağ etkisini artırmak için başka taşıyıcı yağlar ile karıştırılabilirken, kullanım alanlarına göre uygulama şekilleri de farklı olabilir. Bu yazıda havuç tohumu yağının farklı kullanım şekilleri ve diğer yağlarla karıştırma miktarları hakkında bilgiler bulunmaktadır;

Kaygı ve Stres

Aromaterapi uygulamalarında kullanılan havuç tohumu yağı, stres giderici bir karışım yapmak için kullanılabilir. Kaygı duygularını hafifletmek, dikkat ve konsantrasyonu artırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için bir elektrikli difüzöre 3-6 damla eklenerek kullanılabilir. Alternatif olarak, bir kamış veya elektrikli difüzör içinde ½ fincan damıtılmış su içinde 3 ila 6 damla seyreltilebilir. Ev yapımı bir difüzör için 2-3 bardak su kaynatılır ve buna 5-10 damla havuç çekirdeği esansiyel yağı eklenerek kullanılır.

Uyku Sorunları

Havuç tohumu yağı doğal olarak uykuyu teşvik etmek için faydalıdır, böylece uykusuzluk çekenlere yardımcı olur. Daha yoğun bir koku için, yatmadan hemen önce bir yastığın köşesine 1 damla havuç çekirdeği esansiyel yağı ve 1 damla lavanta esansiyel yağı damlatılması rahat bir uyku için oldukça yararlıdır.

Teröpatik Etki

Havuç Tohumu Yağının Farklı Kullanım ŞekilleriTatlı, zengin ve topraklı kokusuyla bir banyonun terapötik kalitesini artırmak için, 5-10 damla Havuç Çekirdeği esansiyel yağı ile 1 bardak deniz tuzunu karıştırılır, ardından bir küvetin içindeki ılık akan suya dökülür. Küvete girmeden önce tuzların tamamen çözüldüğünden emin olunmalıdır. Diğer sakinleştirici esansiyel yağların ek faydalarına sahip daha karmaşık bir koku için 5 damla havuç tohumu yağı ile 2 damla gül 2 damla sedir ağacı esansiyel yağı karıştırılarak kullanılabilir.

Nemlendirici

Kozmetik uygulamalarda kullanılan havuç tohumu yağı, ciltte daha fazla hasar oluşmasını önlemek ve onarmak için seyreltildikten sonra doğrudan cilde uygulanabilir. 3-5 damla havuç tohumu yağı’nı 1 çay kaşığı ile karıştırılırken, kişisel tercihe göre bir taşıyıcı yağ ile de karıştırılarak kullanılabilir. Taşıyıcı yağlar arasında en fazla önerilen Hindistan Cevizi ve Aspir yağıdır. Dairesel bir hareketle, bu doğal nemlendirici karışımı cilde günde 1-2 kez masaj yapılarak cilde uygulanmalıdır. Bir nemlendiricinin nemlendirme etkinliğini artırmak için bir yüz kremine veya yüz serumuna 1-2 damla havuç tohumu yağı eklenebilir. Bu şekilde cilt, nazik yenileyici ve canlandırıcı özelliklerinden faydalanır.

Canlandırıcı Etki

Canlandırıcı olduğu bilinen daha karmaşık bir yüz yağı karışımı için, önce 15 ml (0.50 oz.) Jojoba taşıyıcı yağı 17 ml (0.60 oz.) damlalıklı şişeye dökülür. Buna 8 damla havuç çekirdeği esansiyel yağı, 4 damla helichrysum italicum esansiyel yağı, 2 damla sandal ağacı esansiyel yağı, 2 damla buhur esansiyel yağı ve 5 damla vitamin E likit eklenerek kullanılmalıdır. Tüm malzemeleri iyice karıştırmak için şişeyi iyice çalkalanmalıdır. Bu karışımı kullanmak için yüz iyice temizlenmeli ve alın, çene ve yanaklara 4 damla sürerek hafif masaj yapılmalıdır.

Cilt Serumu

Cilt sağlığını destekleyen ve koruyan bir yüz serumu için 15 ml (0.50 oz.) zeytin yağı 17 ml (0.60 oz.) damlalıklı şişeye dökülerek, ardından 8 damla havuç tohumu yağı, 4 damla papatya yağı, 2 damla sardunya yağı ve 2 damla lavanta yağı eklenir. Tüm malzemeleri iyice karıştırmak için şişeyi iyice çalkalanır ve bu karışım yüz iyice temizlendikten sonra alın, çene ve yanaklara 4 damla sürülerek hafif masaj yapılır.

Yaşlanma Karşıtı

Havuç Tohumu Yağının Farklı Kullanım ŞekilleriMakyaj uygulamasından hemen önce kullanılabilen yaşlanma karşıtı bir nemlendirici için önce 1 yemek kaşığı dikenli armut yağı, 2 çay kaşığı argan yağı, koyu renkli 60 ml’lik (2 oz.) damlalıklı şişede karıştırılır. Ardından 5 damla havuç tohumu yağı, 3 damla lavanta yağı ve 2 damla buhur yağı eklenir. Şişenin kapağını kapatılarak, tüm yağların birbirine iyice karışmasını sağlamak için şişe hafifçe sallanarak avuç içinde ısıtılmalıdır. Makyajı uygulamadan önce yüzü temizlenmelidir ve bu karışımdan 2-3 damla alınarak, çene ve yanaklara masaj yapılmalıdır.

Peeling

Havuç yağı, yalnızca ölü deri hücrelerini temizlemek ve gözenekleri açmakla kalmayıp aynı zamanda kuruluğu ve hasarı onararak cildin daha pürüzsüz, daha net ve daha parlak görünmesini sağlayan doğal bir yüz eksfoliyanında kullanım için ideal bir bileşendir. İlk önce 2 yemek kaşığı dökülerek, hindistan cevizi yağı ve 2 çay kaşığı organik ham bal ile bir kavanozda karıştırılmalıdır. Bu karışıma 4 yemek kaşığı organik kahve telvesi eklendikten sonra tüm malzemeleri birlikte iyice karıştırılmalıdır. Bu karışıma 8 damla havuç tohumu yağı ve 6 damla çay ağacı yağı eklenmelidir. Elde edilen karışımı peelingi kullanmak için önce yüz temizlenmeli ve kurulanmalıdır.
Elde edilen karışım parmaklarla göz çevresinden kaçınarak yüz ve boyun bölgesine masaj yapılarak uygulanmalıdır. 5-10 dakika maske şeklinde yüzde bırakıldıktan sonra ılık suyla durulanmalı ve kurulanmalıdır. Cildi doğal olarak yeniden nemlendirmek için bu uygulamanın ardından bir miktar Hindistan cevizi yağı cilde uygulanabilir. Optimum sonuçlar için bu peeling rutinini haftada bir veya iki kez tekrarlanması oldukça faydalıdır.

Cilt Esnekliği

Kuru veya olgunlaşan cildin sağlığını ve esnekliğini bir gecede geri kazanmak için 4 damla havuç tohumu yağı, 4 damla Buhur yağı, 2 damla gül yağı ile karıştırılır. Ortaya çıkan karışım yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı civarıdır. 3 ½ çay kaşığı saf aloe vera jel ve 1 çay kaşığı jojoba yağı ile karıştırılarak pürüzsüz bir kıvama gelinceye ve opak görünene karıştırılır. Karıştırma süreci karışım rengi krem rengi olana kadardır. Yatmadan önce yüze bu serumdan az miktarda hafif masaj yapılarak uygulanır.

Cilt Tazeliği ve Ton Eşitleme

Cildi tazelediği, gençleştirdiği ve hasara karşı koruduğu bilinen bir kil yüz maskesi yapmak için önce 1 çay kaşığı kil, 1 çay kaşığı aloe vera jel ve 2 damla Havuç havuç tohumu yağıo küçük bir kapta karıştırılır. Elde edilen karışım bir yüz maskesi fırçası kullanarak maskeyi göz çevresinden kaçınarak yüze uygulanır. Maskeyi 10 dakika bekletilerek ılık suyla yıkanır. Böylelikle cilt, nemli ve eşit tonlu bir görünüm kazanır.

Cilt Güneş Hasarı

Güneşe aşırı maruz kalmaktan zarar görmüş cildi yatıştırmak için 5 damla havuç tohumu yağı ile ¼ fincan aloe vera jeli 120 ml (4 oz.) koyu renkli cam kavanozda karıştırılır. Bu yatıştırıcı merhem, güneş yanığından etkilenen cilt bölgesi üzerine sürülerek cildin yumuşamasını sağlar.

Saç Kuruluğu ve Kepek

Havuç Tohumu Yağının Farklı Kullanım ŞekilleriKuruluk ve kepek nedeniyle oluşan kaşıntıyı yatıştırdığı bilinen bir saç maskesi için 6 damla havuç tohumu yağı, 2 yemek kaşığı organik bal, 2 çay kaşığı badem yağı ve 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ile bir kasede karıştırılır. Tüm yağları iyice karıştırdıktan sonra, karışımı saç derisine masaj yapılarak ve saç tellerinin üzerine uygulanır. Nüfuz etmesi, için 5 dakika saç ve saç derisine bekletilen karışım normal bir şampuanla ılık suyla yıkanır.
Kuru saçları nemlendirmek ve güçlendirmek için ise 6 damla havuç tohumu yağı, 4 damla sandal ağacı yağı, 2 damla herhangi hafif ve hızlı emilen taşıyıcı başka bir yağ ilave edilerek iyice karıştırılır. Sedir ağacı yağı 1 yemek kaşığı jojoba yağı ile karıştırılarak elde edilen karışım saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Aynı zamanda saç tellerinin üzerine de bu karışım uygulanabilir. 5-10 dakika saçta bekletilen karışım normal şampuan ve ılık su ile yıkanarak saç arındırılır.

Şişkinlik, Adet Krampları, Hazımsızlık ve Ödem

Tıbbi uygulamalarda kullanılan havuç tohumu yağı, şişkinlik, adet krampları, hazımsızlık ve su tutma gibi karın rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde de fayda sağlar. Bu şikayetleri gideren karışım elde etmek için 4 damla havuç tohumu yağı, 4 damla mandalina yağı ve 2 damla nane yağı ile karıştırılır. Elde edilen karışıma fraksiyonlu hindistan cevizi de karıştırılarak karışımın iyice karışması sağlanır. 1 hafta boyunca günde iki kez saat yönünde hareketlerle, karın bölgesine nazikçe sürülür. Bu karışım aynı zamanda ruh hali değişimleri, kabızlık ve hormonal dengesizlikleri önlemek için de yarar sağlar özelliktedir.

Havuç Yağının Diğer Kullanıldığı Alanlar

Havuç tohumu yağı tek başına veya farklı esansiyel yağlarla karıştırılarak farklı uygulamalarda da kullanılan bir yağ çeşididir. Sağladığı faydalar arasından şunlar bulunur;
• Cildi ve saçı beslemek ve eşit tonlu bir cilt sağlamak,
• Gençleştirici bir temizleyici ve güçlendirici etkisiyle bir tonik olarak,
• Duygusal dengeyi desteklemek amacıyla,
• Uyuşukluk hissinden kurtulmak ve canlılık kazanma amacıyla,
• Kırışıklık görünümünü düzelten ve cildin yağ üretimini dengeleyen yaşlanma etkilerini geciktirici özelliğiyle cilt sağlığı ürünlerinde,
• Saç ürünlerinde etkili bir yağ düzenleyici bileşen olarak,
• Ciltteki küçük yaralanmaların onarılmasına yardımcı olarak,
• Güneş yanıkları, çatlakları ve yara izlerinde,
• Masaj ve aromaterapide kullanıldığında ısıtıcı ve uyarıcı etkiye sahiptir,
• İltihaplı veya tahriş olmuş cilt için yatıştırıcı olarak,
• Stres ve yorgunluğu azaltan tatlı, yumuşak, kuru ve topraksı bir aroma yayar,
• Cildi yumuşatıp, ürüzsüzleştirirken elastikiyetini artırarak cilt tonunu eşitler,
• Karaciğer üzerinde detoks etkisi yaratır,
• Vücut sistemlerini, özellikle sindirim sistemini temizler,
• Masaj veya banyo karışımında kullanıldığında egzama, sedef hastalığı, sızıntılı yaralar, ülserler, çıbanlar ve karbonküller gibi cilt rahatsızlıklarının semptomlarını azaltır veya rahatlatır,
• Vücut toksinlerinin birikmesinden kaynaklanan artrit, ödem, gut ve kas veya eklem ağrısı semptomlarını azaltır veya hafifletir,
• Burun, boğaz ve akciğerlerin mukoza zarlarını güçlendirerek, solunum sisteminin işlevini artırarak bronşit ve grip gibi şikayetleri iyileştirir,
• Vücudun ödem tutmasını azaltır,
• Egzama, dermatit ve döküntü gibi şikayetleri iyileştirir,

Havuç Tohumu Yağı Kullanılmaması Gereken Koşullar (Kontrendikasyonlar)

New Directions Aromatics (NDA) ve AHA yönergelerine göre, uçucu yağların yutulmasını önerilmez. Havuç tohumu yağı’nı tedavi amaçlı kullanmadan önce bir tıp doktoruna danışılması tavsiye edilir. Hamile ve emziren kadınların ve reçeteli ilaç kullananların bu ürünü doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaları özellikle tavsiye edilir. Yağ her zaman çocukların, özellikle de 7 yaşın altındakilerin erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.
Havuç tohumu yağı kullanmadan önce cilt testi yapılması önerilir. Bu, uçucu yağı bir taşıyıcı yağda seyrelterek ve cildin hassas olmayan küçük bir bölgesine az miktarda uygulayarak yapılabilir. Havuç tohumu yağı asla gözlerin, burnun iç kısmının ve kulakların yakınında veya cildin diğer özellikle hassas bölgelerinde kullanılmamalıdır.
Havuç tohumu yağının potansiyel yan etkileri arasında kusma ve kasılmalar bulunur. Güneşe maruz kaldığında potansiyel olarak cilt hassasiyetine neden olabileceğinden, ışığa duyarlılık olarak da bilinen bir durum olduğundan, yağın topikal olarak uygulanmasından sonra kullanıcının en az 48 saat içeride direk güneş gören alanlara çıkmaması önerilir.
Ruh hallerini, davranışları veya rahatsızlıkları yönetmek için tıbbi bakım arayanlar, bu uçucu yağı herhangi bir tıbbi tedavi veya reçetenin yerine geçmek yerine tamamlayıcı bir tedavi olarak tercih etmelidirler. Alerjik reaksiyon durumunda, ürünü kullanımı bırakılmalı, sağlık değerlendirmesi ve uygun iyileştirici eylem için hemen bir doktora, eczacıya veya alerji uzmana danışılmalıdır.

Kaynakça:
https://www.webmd.com/beauty/what-to-know-about-carrot-seed-oil
https://www.youngliving.com/blog/benefits-of-carrot-seed-oil/
https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/carrot-seed-essential-oil.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku