Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hapag-Lloyd Nasıl Bir Havayoludur?

0 354

Hapag – Lloyd; Avrupa’nın önde gelen lokomotif ülkelerinden Almanya‘nın ticari havacılık siciline kayıtlı bir havayolu şirketidir. Bir döneme damgasını vuran zeplinlerin ilk sponsorları arasında yer alan HAPAG, Hapag – Lloyd’un temellerini oluşturan şirkettir. 1910’larda zeplin seferleri düzenleyen HAPAG şirketi, sponsor olduğu zeplinlerin ciddi kazalara sebebiyet vermesi sonrasında yönünü sivil havacılığa çevirmiştir. Dünyanın en eski havacılık şirketleri arasında yer alan Hapag – Lloyd, HAPAG şirketinin yerine 1972 yılında kurulmuştur. Temmuz 1972 yılında resmi olarak faaliyete başlayan Hapag – Lloyd, bir Amerikan şirketi olan Boeing’in o dönem için gözde modellerinden 727’lerden sipariş etmiştir. Bu 727 serileri ile sivil havacılık tarihine adını yazdıran Hapag – Lloyd, ilk resmi uçuşunu kuruluşunun üzerinden yaklaşık 10 ay sonra 30 Mart 1973 tarihinde gerçekleştirmiştir. İlk zamanlar tarifeli seferler düzenlemeyen Hapag – Lloyd, charter uçuşu gerçekleştirmekte idi. Ancak başarı ile gerçekleştirilen charter taşımacılığı sonrasında Hapag – Lloyd, tarifeli seferler düzenlemeye başlamıştır.

1Hapag-Lloyd Nasıl Bir Havayoludur?970’lerin ortalarına doğru tarifeli seferler düzenlemeye başlayan Hapag – Lloyd, kurulduğu dönemde Boeing şirketinden satın aldığı birkaç 727 serisi haricinde yeni uçak siparişi de vermiş ve böylelikle tarifeli seferler düzenleyebilecek bir filoya sahip olmuştur. Almanya’nın Lufthansa şirketi sonrasında en eski havayollarından biri olan Hapag – Lloyd, ulusal havayolu olan Luftansa’ya da dolaylı olarak yardım etmiştir. Boeing’in sipariş edilen 737-800 ve Airbus A310 tipi yolcu uçakları ile büyüyen şirket, uzun yıllar boyunca Hapag – Lloyd adıyla hizmet vermiştir. Tarihler 1997 yılını gösterdiğinde Hapag – Lloyd, TUI A.Ş. tarafından resmi olarak satın alınmıştır. Bu satış sonrasında şirket konteyner taşımacılığı alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Bunun yanı sıra Hapag – Lloyd şirketinin uluslar arası seferlere çıkan gemileri de bulunmaktadır. Almanya’nın Hamburg şehrini filo merkezi olarak belirlemiş olan Hapag – Lloyd, 1990’lı yıllarda İstanbul Atatürk Havalimanı ile Hamburg Uluslar arası Havalimanı arasında tarifeli yolcu taşımacılığı yapmıştır. Özellikle gurbetçi vatandaşlarımız Hapag – Lloyd’a çok fazla ilgi göstermiştir.

2007 yılında Hapag – Lloyd, isim değişikliğine gitmiş ve TUI Fly ve Hapag – Lloyd Express ismini almıştır. Her iki havayolu şirketi de halen aktif olarak faaliyet göstermektedir. TUI ayrıca Thompson şirketinin de sahibi konumundadır ve bu şirket de İngiltere ve Birleşik Krallık sınırları dahilinde ticari yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Hapag – Lloyd, Almanya’nın birçok şehrinden tarifeli sefer düzenlemektedir. Türkiye ile de bağlantılı tarifeli seferler bulunmaktadır. Şirketin günümüz itibariyle filo merkezi Hamburg’dan alınmış ve Hanover Havalimanı’na taşınmıştır. Ayrıca Frankfurt ve Düsseldorf şehirlerinde bulunan havalimanları da şirket için çok önemli bir yere sahiptir. Bu hava meydanları da kısmen de olsa filo merkezi olarak kullanılabilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.