Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Herbisitler Pankreas Kanseri Riskini Artırır Mı?

0 145

Herbisitler Pankreas Kanseri Riskini Artırır Mı?Sigaraya ek olarak diyabet, obezite, ırk, kronik pankreas iltihabı ve ailenin pankreas kanseri geçirmişi gibi bazı risk faktörleri pankreas kanseri oluşumunu büyük oranda arttırmaktadır. Bazı bilim adamları, bazı pestisitlere maruz kalmayı da bu listeye eklemektedir.

Sık kullanılan pestisitlerle pankreas kanseri arasındaki ilişkiyi anlamak için araştırmacılar Tarımsal Sağlık Araştırması (AHS) verilerini incelemiştir. Bu araştırma ABD`nin lowa ve kuzey Carolina eyaletlerinden 89.000`in üzerinde katılımcının yer aldığı büyük bir sağlık araştırmasıdır. Katılımcılar, pestisit kullanan tarım işçileri ve eşleri idi. Eşler tarlada kocalarına yardım etmekte ve bu yüzden düşük düzeylerde pestisit etkisine maruz kalabilmekteydiler.

Katılımcılar; sağlıkları, hayat tarzları ve pestisit kullanımı ile ilgili bir anket doldurdular. Araştırmacılar; bu kişilerin maruz kaldığı herbisit ve böcek ilaçlarını içeren 24 pestisiti incelediler. Sık kullanılan 13 pestisit daha kapsamlı incelendi.

Araştırmalar; pankreas kanserinin gelişme riski ile Pendimetalin ve EPTC adlı iki herbisite maruz kalma arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu iki herbisit fasulye, havuç ve soğan gibi ürünlerin yetiştirilmesinde istenmeyen otların büyümesini engellemek için kullanılmaktadır. Bu araştırmada Organochlorine böcek ilaçları ile pankreas kanseri arasında hiçbir ilişki bulunamamıştır. Bu durum önceki araştırmaların sonuçları ile tezat oluşturmaktadır. Ilaçlara sadece yüksek oranda maruz kalındığında bu etkilerin ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Herbisitler Pankreas Kanseri Riskini Artırır Mı?

Işçiler ve eşlerinde pankreas kanserinin meydana gelmesiyle yaş, sigara ve diabet arasında bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar, düşük dozda Pendimetalin`e maruz kalan işçilerde pankreas riskinin gelişme ihtimalinin hemen hemen 1,5 kat arttığı hesapladırlar. Herbisite maruz kalanlar için bu ihtimal 3 kat daha fazla idi. EPTC bakımından ise, herbisit kullanmayanlarla karşılaştırıldığında, düşük oranlı kullanıcılarda risk 2 kat yüksek oranda kullanıcılarda 2,5 kat daha fazladır.

Pendimetalin, ABD Çevre Koruşa Ajası tarafından insanda kansere sebep olabilen bir madde olarak sınıflandırılmaktadır. Pendimetalin`in Avrupa Birliğinde kullanımı onaylanmış pestisitler listesinden geri çekilmesi teklif edilmiştir.

EPTC, şu anda kansere sebep olmayan bir herbisit olarak sınıflandırılmaktadır; ancak Tarımsal Sağlık Araştırmasında (AHS), Prostat ve kolon kanseri riskinin artmasıyla bağlantılı olduğu belirtilmiştir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku