Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Biyolojide Mendel Genetiği Nedir? Tarihi ve İçerdiği Yasalar Nelerdir?

0 855

Biyolojide Mendel Genetiği Nedir? Tarihi ve İçerdiği Yasalar Nelerdir?Mendel genetiği (veya Mendel kalıtım veya Mendelizm) Gregor Mendel tarafından geliştirilen bir genetik kalıtım teorisidir. Genetik, biyolojik kalıtımın çalışmasıdır. Mendel Genetiği, klasik genetiğin köşe taşı olarak kabul edilmektedir. Kalıtsal özelliklerin ana organizmalardan yavrularına aktarılmasına ilişkin bir dizi temel inanışı içerir.

*Mendel genetiğinin tarihi nedir?

*Mendel’in yasaları nelerdir?

*Mendel Yasasının Özellikleri Nedir?

Mendel genetiğinin tarihi nedir?

Gregor Mendel, melezleme çalışmalarını yürütürken, 1856 ve 1863 yılları arasında 29.000 bezelye bitkisini yetiştirdi ve test etti. Bu deneylerden sonra, Mendel’in Kalıtım İlkeleri veya Mendel kalıtımı adında 2 genelleme sonucu çıkarmıştır. Mendel’in sonuçları o dönemin birçok biyoloğu tarafından büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Yaptığı çalışmalarda istediği sonuçları tam anlamıyla alamadı, ama çok yaklaştı. Mendel’in eseri 1900’lü yılların başında yeniden keşfedildi. Daha sonra, kalıtımın kromozom teorisi ile bütünleştiklerinde, Thomas Hunt Morgan’ın önerdiği, genetiğin temel birleştirici teorisi ortaya çıktı. (1915). Bu ilkeler klasik genetiğin çekirdeği oldu.

 *Mendel’in yasaları nelerdir?

Mendel’in araştırması sırasında genetik hakkında pek çok bilgi mevcut değildi. Mendel, zaman için yenilikçi olan bir fikir ortaya attı: Araştırma için saf bir genetik çizgi oluşturmak ve sonuçlarını dikkatlice kaydetmek. Bezelyeyi, deneylerinde kullanmak için seçmiştir. Çünkü çabuk büyüme özellikleri vardı. Ayrıca melezleşmesi kolaydı. Ve bu sırada, o zamanın bilimsel topluluğunun çok meşhur olmayan 2 genetik yasasını formüle eden bir dizi kayda değer keşif yaptı. Yasalar aşağıdaki gibidir.

*Ayrım Hukuku: Bu yasa, her bir organizmanın genetik materyalinin yarısını bir ebeveynden ve diğerinin yarısından aldığını belirtmiştir. Yani, bir gen çiftinin (alleller) iki üyesi gametlerin oluşumunda birbirinden ayrılır. Gametlerin yarısı bir allel taşır ve diğer yarısı diğer alleli taşır. Bunun doğrudan kanıtı, daha sonra, 2 bağımsız bilim adamı tarafından (1876 yılında Alman botanikçi, Oscar Hertwig ve Belçikalı zoolog, Edouard) mayoz bölünmesi gözleminden sonra bulunmuştur.

Biyolojide Mendel Genetiği Nedir? Tarihi ve İçerdiği Yasalar Nelerdir?*Bağımsız Mülkiyet Yasası: Bu yasanın esası, bir özelliğe sahip olan (kişisel doğanın ayırt edici özelliği) alellerin gametlerin olduğu zaman ayrı olduğunu belirtmektedir. Bir allel, spesifik bir kromozom üzerinde spesifik bir konumda bulunan bir genin alternatif bir formudur. Bu allel çiftleri daha sonra gübrelemede rastgele birleşmiştir. Özellikler, birbirlerinden bağımsız olarak yaylara iletilir. Dolayısıyla, yasa, özelliklerin birbirinden bağımsız olarak tezahür ettiğini ve diğer özelliklerin baskın ve çekinik kategorilere ayrılabileceğini belirtmiştir.

Ancak Mendel’in fark etmediği, bazı genetik özelliklerin aslında göz rengi gibi birbiriyle etkileşime giren birden fazla yeri içermesiydi. Mendel’in sonuçları tam olarak mükemmel olmasa da, Mendel genetiği kavramı hala bilimsel toplumu şaşırtır. Onun teorisi, özelliklerin sürekli kalıtsal olarak miras bıraktığını öne süren popüler teorilere karşı koşan nesiller için neden saklı kalacağını açıklamasıydı. Mikroskopların, mayoz bölünme sürecini algılayacak kadar gelişmiş olmadığı gerçeği nedeniyle, genetik materyali her iki ebeveynten eşit olarak alma fikrini de savunmuştur.

 *Mendel Özellikleri Nedir?

20. yüzyılın başlarında, bazı bilim adamları çalışmalarını, Mendel genetiğinin temel kavramları üzerine inşa ederek ve klasik genetik teorisini oluşturmak için kendi kavram ve fikirlerini ekleyerek atıfta bulundular. Gregor Mendel’in onuruna, tek bir yerde genlerin belirlediği özellikler Mendel karakterleri olarak bilinir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku