Böbrek Kanseri Tedavisinin Seçenekleri

Böbrek kanseri olan kişiler için yaygın tedavi seçenekleri cerrahi, hedefe yönelik tedavi ve biyolojik tedaviyi içermektedir. Birden fazla tedavi tipi seçenek olarak bulunmaktadır.

Doğru olan tedaviyi belirlemek esas olarak aşağıdakilere bağlıdır:

*Tümörün boyutu

*Tümör dokularının böbreğin dışına çıkması

*Tümörün, vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığı

*Yaş

*Genel sağlık durumu

*Kronik hastalığın olup olmadığı

Üroloji bölümünden, idrar yolundaki problemleri tedavi etmek konusunda uzman bir cerraha muayene olmak gerekmektedir. Böbrek kanserini tedavi eden diğer uzmanlar arasında ürolojik onkologlar, tıbbi onkologlar ve radyasyon onkologları bulunur.

Sağlık ekibi, tedavi seçeneklerini, sonuçları ve olası yan etkileri belirlemektedir. Kanser tedavisi genellikle sağlıklı hücrelere ve dokulara zarar verdiği için yan etkileri oldukça yaygındır. Tedavi başlamadan önce, sağlık ekibinden olası yan etkiler hakkında bilgi alınmalı ve tedavinin normal aktiviteleri nasıl etkilediği sorulmalıdır.

Hastalığın herhangi bir aşamasında, ağrı ve diğer semptomları kontrol etmek, tedavinin yan etkilerini hafifletmek ve duygusal endişeleri hafifletmek için destekleyici psikolojik destek mevcuttur. Örneğin, böbrek kanseri olan bazı kişilerin ağrıyı veya diğer bazı problemleri hafifletmek için radyasyon terapisine ihtiyacı olabilmektedir. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Bu tedavi hastada moral bozukluğuna yol açabilir. Verilen psikolojik destekle hastaya tedavinin olumlu yönleri anlatılır.

Klinik çalışmalar, yeni tedavileri test eden araştırma çalışmalarıdır. Böbrek kanserinin tüm aşamalarında insanlar için önemli bir seçenektir.

Cerrahi operasyon

Böbrek kanseri olan kişilerde cerrahi operasyon en yaygın tedavi yöntemidir. Ameliyatın türü, iki böbreğin olup olmadığı ve kanserin her iki böbrekte bulunup bulunmadığı, kanserin büyüklüğü ve evresi gibi detayları içermektedir.

*Tüm böbreklerin alınması: Cerrah böbreklerin yanı sıra böbrek bezi ve böbrek etrafındaki bazı dokuları da operasyonla alabilmektedir. Bölgedeki bazı lenf düğümleri de çıkarılabilmektedir.

*Böbreğin bir kısmının çıkarılması: Cerrah, tümörü içeren böbreğin sadece bir kısmını çıkarır. Bir tenis topundan daha küçük bir böbrek tümörü olan kişiler bu tip ameliyatı seçebilirler. Böbreği çıkarmak için iki yaklaşım vardır. Cerrah, tümörü vücudunuzdan açık cerrahi işlemi uygulayarak çıkarabilir. Ya da cerrah kapalı denilen operasyon yaparak tümörü çıkarabilir. Cerrah, karnın içine yerleştirilmiş ince, ışıklı bir tüp ile bakar. Bazen bir robot kullanılır. Cerrah robotun kollarını kontrol etmek için bilgisayar ekranından müdahale eder.

Cerrah, böbrek kanserini yok etmek için başka yöntemler kullanabilir. 4 santimetreden küçük bir tümöre sahip olan ve diğer sağlık sorunları nedeniyle böbreğin bir kısmını çıkarmak için ameliyat olamayan kişiler için, cerrah aşağıdakileri önerebilir:

*Kriyocerrahi : Cerrah deriden tümöre bir alet ekler. Araç donar ve böbrek tümörünü öldürür.

*Radyofrekans ablasyonu : Cerrah doğrudan deriden veya tümöre küçük boyutlu özel bir prob yerleştirir. Prob, böbrek kanseri hücrelerini ısıyla öldüren küçük elektrotlar içerir.

Ameliyattan sonra iyileşmek zaman alır ve iyileşmek için gereken zaman her insan için farklıdır. Bir süreliğine halsizlik ya da yorgunluk hissi yaygındır.

Ayrıca, ilk birkaç gün ağrı veya rahatsızlık olabilir. Ameliyattan sonra ağrılar şiddetliyse doktora danışarak ek ilaç kullanımı yapılabilir.

Sağlık ekibi, olası kanama, enfeksiyon ya da başka problemler için kişiyi gözlemlemeye alacaktır. Ne kadar sıvı alındığı ve ne kadar idrarın vücuttan çıktığı takip edilir.

Böbrek çıkarılırsa, kalan böbrek genellikle her iki böbreğin işini yapabilir. Ancak, kalan böbrek kanı temizlemek için görevini iyi yapamıyorsa, diyalize ihtiyaç olacaktır.

*Hedefli Terapi

Yayılan böbrek kanseri olan kişiler, hedefe yönelik tedavi denilen ilaç çeşidini alabilirler. Böbrek kanseri için birçok çeşit hedeflenmiş tedavi kullanılmaktadır. Bu tedavi böbrek tümörünü küçültebilir veya büyümesini yavaşlatabilir.

Genellikle hedefe yönelik tedavi ağızdan alınır. Böbrek kanseri için hedefe yönelik tedavi alırken çok yorgun olabilirsiniz. Diğer yan etkiler arasında diyare, mide bulantısı, kusma, dudakta veya ağızda yaralar ve yüksek tansiyon sayılabilir.

*Biyolojik Terapi

Yayılan böbrek kanseri olan kişiler biyolojik tedavi alabilirler. Böbrek kanseri için biyolojik terapi, vücudun kansere karşı doğal savunmasını (bağışıklık sistemi) artırabilen bir tedavidir. Böbrek kanseri için kullanılan tedaviler, tümörlerin büyümesini yavaşlatabilir veya küçültebilir. Biyolojik terapi veya deri altına enjekte edilerek yapılmaktadır.

an etkileri önlemek için aynı zamanda başka ilaçlar da verilebilir. Yan etkiler, kullanılan biyolojik terapi ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Biyolojik tedavi genellikle döküntü veya şişmeye neden olur. Tedavi sırasında çok yorgunluk hissi verir. Tedavi ayrıca baş ağrısına, kas ağrılarına, ateşe veya zayıflığa neden olabilmektedir.

Böbrekler vücudun en önemli işlevsel parçalarıdır.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar