Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hint Ayvası (Custard Apple) Nedir, Faydaları Nelerdir?

0 807

Custard Apple veya diğer ismiyle Hint ayvası, pullu bir kabuğa sahip, kremsi, tatlı, etli ve koni biçimli bir meyve çeşididir. Güney Amerika’nın And dağlarında ortaya çıktığı sanılmaktadır ve yüksek rakımlı tropikal bölgelerde yetişmektedir. Bilimsel adı Annona cherimola olan meyve, şeker elma, tatlı elma, Hint ayvası gibi isimlerle de anılmaktadır. Kremsi dokusu nedeniyle cherimoya, muhallebi elma olarak da bilinir. Genellikle kaşıkla yenir ve muhallebi gibi soğutulmuş olarak servis edilir. Çerimoya, muz ve ananas gibi diğer tropikal meyvelere benzer tatlı bir tada sahiptir. Bu yazıda Hint ayvası olarak bilinen meyve hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Hint Ayvası (Custard Apple) Nedir?

Hint Ayvası (Custard Apple) Nedir, Faydaları Nelerdir?Hint ayvası, tatlı elma olarak da bilinir veya tatlı meyvesi, dünyanın birçok bölgesinde sayısız sağlık avantajıyla yetiştirilen tropikal meyve taşıyan bir çalıdır. Muhallebi Elma’nın bilimsel adı Annona reticulata’dır ve Annonaceae familyasına aittir. Bu lezzetli meyvenin Orta Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarına özgü olduğuna inanılmaktadır, ancak şimdi Güney Amerika, Asya ve Afrika’nın diğer tropikal bölgelerinde de yaygın olarak yetiştirilmektedir.
Lif, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan bu eşsiz meyve bağışıklığı artırabilir, iltihapla savaşabilir, göz ve kalp sağlığını geliştirebilir. Bununla birlikte, cherimoya’nın bazı kısımları, yüksek miktarlarda tüketildiğinde sinir sistemine zarar verebilecek toksinler içermektedir.

Hint Ayvası Besin Değeri

Hint ayvası çok sayıda Vitamin, Mineral ve diğer bileşenleri içerir. İçerdiği vitaminlerden bazıları A Vitamini, E Vitamini, C Vitamini, K Vitamini, Folatlar, Niasin, Pantother, Piridoksin, Riboflavin ve Tiamin şeklindedir. Hint ayvası ayrıca birçok sağlık avantajı olan diyet lifi, sodyum ve potasyum içerir. Bunlar dışında, bakır, kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, selenyum, potasyum, çinko ve demir gibi mineraller de içermektedir. Hint ayvası, ayrıca Carotene-B, Crypto-xanthin-B ve Lutein-zeaksantin gibi bazı fito-besin maddelerine de sahiptir.

Hint Ayvasının Faydaları

Hint ayvası genel sağlık için çok yararlı olan ve çeşitli hastalık türlerini önleyen çeşitli besinler bakımından oldukça zengindir. Bunlar arasında, iyileştirilmiş kalp sağlığı, cilt ve kemik, düşük tansiyon, ülser ve çıbanların iyileştirilmesi gibisağlık koşulları gelmektedir. Hint ayvası yaprağı kanseri önleme özelliğine sahiptir ve bu meyvenin kabuğu diş ağrısı ve diş eti ağrılarında kullanılır. Bunun dışındaen önemli sağlık faydalarından bazıları, görmeyi iyileştirmeye, yorgunlukla savaşmaya, artriti önlemeye, hamilelikte faydası ve kansızlığı iyileştirmeye yardımcı olmasıdır. Birçok vitamin ve minareller açısından zengin olan hint ayvasının faydalardan bazıları şu şekildedir:

Kilo Alımına Yardımcı Olur

Hint Ayvası (Custard Apple) Nedir, Faydaları Nelerdir?Çeşitli araştırmacılar, düzenli olarak Hint ayvası tüketmenin kilo alımına yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Çünkü 100 gram Hint ayvası 94 kalori enerji sağlayabilir. Bu meyvede bulunan yüksek miktardaki şekerin yanı sıra, metabolizma hızını da artırabilir, böylece yiyecekler daha hızlı metabolize edilir ve ayrıca iştahı artırarak daha fazla yemek yemeyi teşvik eder. İştah artışı nedeniyle günlük besin alımı artar, vücuda daha fazla kalori sağlayarak kilo almaya yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemimini Güçlendirir

Vücudun en önemli sistemlerinden biri bağışıklık sistemidir. Kişiyi çeşitli enfeksiyonların ve hastalıkların ana nedeni olan virüs ve bakteri gibi yabancı istilacılardan korumaya yardımcı olduğu için çok önemlidir. Bağışıklık sistemi bu mikroplara karşı savaşır ve onların vücuda girmesini engeller veya vücuda girmiş olan mikropları öldürür. Hint ayvası, vücut için çok yararlı ve bağışıklık sistemi için çok iyi olan C vitamini açısından oldukça zengindir çünkü sağlıklı hücrelere herhangi bir oksidatif dokuya zarar vermemeleri için serbest olanlarla savaşmaya yardımcı olur ve onları stabilize eder. Düzenli olarak Hint ayvasıt tüketiminin yanı sıra, vücuttaki ve bağışıklık sistemindeki hücrelerin büyümesini desteklemeye ve hasarlı hücreleri onarmaya yardımcı olabilir.

Enerji Sağlar

Hint ayvası, harika bir enerji kaynağıdır çünkü yaklaşık 100 gram Hint ayvası tüketmek 94 kaloriden fazla enerji sağlayabilir. Eğer kişi kendini zayıf hissediyorsa, gidin bu meyvesi tüketmesi ona çok fazla enerji verir ve güçsüzlük hissini azaltır. Bu meyvenin yüksek miktarda şeker içermesi dışında metabolik süreci artırmaya yardımcı olur, böylece vücudu gıdalardan daha fazla besin alabilir, böylece herhangi bir zayıflık hissetmez.

Kanser Riskini Azaltır

Araştırmalar, düzenli olarak Hint ayvası tüketiminin, C vitamini gibi birçok antioksidan içeriğe sahip olması nedeniyle çeşitli kanser türlerini önleyebileceğini belirlemişlerdir. C vitamini, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve onları her türlü yapmaları için stabilize eden güçlü bir antioksidandır. Hücrelere oksidatif hasar verir, böylece çeşitli kanser türlerini önler ve kalbi sağlıklı tutar. Bunun dışında Hint ayvasında bulunan anti-kanser bileşiği çeşitli kanser türlerini ve böbrek yetmezliklerini önlemek için çok yararlı olan tanenler, asetogenin ve alkaloidler içermektedir. Bu bileşik aynı zamanda sağlıklı hücrelere zarar vermeden vücuttaki kanser hücrelerinin atılmasına da yardımcı olur.
Hint ayvasında bulunan diğer bazı antioksidan bileşikler antimisin ve bullatasindir. Bu antioksidanların her ikisi de, vücuttaki kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemeye yardımcı olan antikanser ve helmint önleyici özelliklere sahiptir. Bu özellikler, sindirim sistemim sağlıklı tutmaya ve vücuttaki atıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olan böylece canlı kanser ve kolon hastalığını önleyen diyet lifi bakımından oldukça zengin olmasıdır.

Hint Ayvası (Custard Apple) Nedir, Faydaları Nelerdir?Beyin Sağlığını İyileştirir

Hint ayvası, beyin sağlığı için çok iyi olan gruplandırılmış olan B vitaminleri bakımından oldukça zengindir, çünkü beyindeki GABA nöron kimyasalının seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Böylece gerginliği, stresi, depresyonu ve sinirliliği önlemeye katkıda bulunur. Araştırmalar, düzenli olarak Hint ayvası tüketiminin çeşitli ruh hali değişikliği sorunlarını önleyebileceğini bildirmektedirler. Sadece 100 gram Hint ayvası tüketimi 0.6 gram B6 vitamini sağlayabilir, bu da beyni sağlıklı tutmak ve düzgün çalışması için çok iyidir. Bu meyve C vitamini açısından oldukça zengindir ve ayrıca güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallere karşı savaşır ve beyni her türlü oksidatif zarardan korur, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi çeşitli bilişsel sorunların riskini önlemektedir.

Diş ve Diş Eti Sağlığını Destekler

Çeşitli araştırmalar, Hint ayvasının ağız sağlığı için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli olarak Hint ayvası tüketmek, diş eti ve diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle dişleri güçlü ve sağlıklı tutmak için günlük diyete düzenli olarak Hint ayvası eklenmesi tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sugar-apple
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5056555/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/sugar-apple
http://impactfactor.org/PDF/IJPPR/8/IJPPR,Vol8,Issue11,Article14.pdf

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.