Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

13 Farklı Muz Çeşidi

0 927

Muzlar, tropikal bir meyve olarak sınıflandırılır ve farklı renklerde, boyutlarda ve sertliktedir. Ancak muzu birçok meyveye göre farklı kılan kavisli uzun şekilleri, nişastalı eti ve kabuklarıdır. Muz kümeler halinde büyür ve toplanmaya hazır bitkiden sarkan bir meyvedir. Genellikle çekirdeksizdir ve Musa Acuminata ve Musa Balbisiana olarak iki türden oluşmaktadır. İşte 13 farklı muz çeşidi hakkında bilgiler:

1. Plantain

Plantain gerçekten yüksek nişasta içeriğine sahiptir ve çoğunlukla sebze olarak kullanılır. Olgunlaşmalarına izin verildiğinde, planyalar muzdaki renklerle aynı değişimlerden geçerler. Asla diğer muzlar kadar tatlı değildirler, bu yüzden genellikle yemeklerde ve tuzlu yiyeceklerde kullanılırlar. Sınıflandırmaya yönelik diğer bir yaklaşım ise muzları pişirme ve tatlı tiplerine bölmektir. Bu gibi durumlarda, muz için bir alt grup kabul edilir. Ancak, muzların istenildiği gibi pişirilebileceği veya çiğ olarak yenebileceği Güney Asya dâhil birkaç bölge dışında pek kullanılmaz. Muzlar için şekil, boyut ve renk yelpazesi diğer bölgelere göre bu bölgede daha geniştir; bu nedenle ayrım yapmak zorlaşır. Ayrıca düzlemler ve yerel diller muzlar için ayırt edici kelimeler içermez. Bu nedenle, meyveler arasındaki fark sadece bölgeye bağlı olarak tanınır.

2. Bebek Muzlar

Bebek muzlar, ayrıca Lady Finger muzları olarak da adlandırılır. Bunlar popüler Cavendish muzlarından daha tatlı ve küçüktür. Genellikle, Willian muzları gibi çiğ yenir. Gerçekten harika porsiyon kontrollü atıştırmalıklar yapıyorlar, bu yüzden birçok ebeveyn onları çocukları için almaktadırlar. Bebek muzları ortalama 3 santim boyundadır ve parlak sarı renktedir. Onlar dokuda kremsidir ve bal benzeri, tatlı bir tada sahiptir.

3. Cavendish Muzları

13 Farklı Muz ÇeşidiEn popüler muz çeşidi Cavendish muzları olarak bilinir. Tüm dünyada süpermarketlerde bulunan hafif tatlı muzlardır. Olgunlaşmanın üç ana aşaması vardır: olgunlaşmamış, yarı olgun ve olgunlaşmış. Cavendish muzlar yeşilden sarıya, kahverengi benekli koyu sarıya değişmektedir. Muzun her aşaması farklı şekillerde kullanılır, olgunlaşmış muzlar bile ekmek ve tatlılar için popülerdir.

4. Cüce Cavendish Muz

Cüce Cavendish muz meyvenin büyüklüğünden sonra değil, psödostemin yüksekliğinden sonra adlandırılmıştır. Gençken mor veya kestane lekeleri vardır ve olgunlaştıkça zamanla daha sarı olurlar. Bunlar en yaygın Cavendish muz çeşididir. Yaprakları kısa rüzgârlara sahiptir, bu da onları rüzgâra dayanıklı, sağlam ve ekimi sırasında yönetmeleri kolaydır. Her bitki bir seferde 90 parmağa kadar çıkar ve bu da seri üretim için mükemmel hale getirir.

5. Dev Cavendish Muz

Dev Cavendish Muz daha yaygın William muz olarak bilinir. Tatlı, hafif ve büyük boyutludurlar. Bunları ihraç etmek daha kolay olduğu için çoğunlukla olgunlaşmamış ve yeşil satılmaktadır. Sarı bir renge olgunlaşmaya devam ederler ve dünyanın birçok bölgesinde çiğ olarak yenilirler.

6. Pisang Raja

Pisang Raja muzları Endonezya‘da gerçekten popülerdir ve ayrıca Musa Belle muzları olarak da bilinir. Nefis ve sıkı dokuları nedeniyle Pisang Goreng (muz börekleri) adı verilen popüler bir sokak yemeği yapmak için kullanılırlar. Bal gibi tatlı tadı vardır ve sarıdan turuncuya kadar bir renk yelpazesine sahiptir. Lezzetlerine rağmen, Pisang Raja muzu dünyanın diğer bölgelerinde popüler değil ve Endonezya dışındaki yerel pazarlarda gelmek gerçekten zor.

7. Kırmızı Muz

13 Farklı Muz ÇeşidiKırmızı muzlar kırmızımsı-mor tenli popüler bir meyvedir. Farklı boyutlarda gelirler ve açık pembe veya turuncu renkli eti vardır. Hafif bir ahududu tadında ve Cavendish muzlarından çok daha tatlı ve yumuşaktırlar. Genellikle Güney Amerika, Asya, Doğu Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yetiştirilmektedir. Kırmızı muzlar, meyve suları için kullanıldığı veya çiğ olarak yenildiği Orta Amerika bölgesinde en popüler olanlarıdır.

8. Manzano Muz

Manzano Muz elma veya çilek gibi hafif bir tadı olan popüler bir tatlı muz çeşididir. Tamamen olgun olduklarında kararırlar, harika bir C Vitamini, potasyum, amino asit ve lif kaynağıdırlar. Tüm yıl boyunca Meksika, Karayipler ve Güney Amerika’da bulunur. Kadifemsi bir yapıya sahiptirler ve turtalarda, pudinglerde, dondurmada, smoothie’lerde ve birçok başka yemeklerde kullanılırlar.

9. Mavi Muz

13 Farklı Muz ÇeşidiMavi muz yapısı ve tatlı vanilya aroması nedeniyle Ice Cream Banana olarak da bilinir. Sert, soğuğa toleranslı muzlar olan aromatik, tatlı bir meyvedir. Aynı zamanda rüzgâra karşı dayanıklıdır, bu da soğuk bölgelerde onları popüler bir meyve haline getirir. Çiçeklenmeleri 15-24 ay kadar sürmektedir ve vanilyalı krema tadı nedeniyle popülerlerdirler. Ayrıca pişirilebilirler, ancak genellikle çiğ olarak yenilirler. Olgunlaştıklarında sıra dışı bir mavi renge sahiptirler.

10. Burro Muzları

Burro muzları Horse, Orinoco ve Hog muzları gibi bölgelere bağlı olarak birçok farklı isme sahiptir. Bir limonluk ve keskin bir tadı vardır, bu da onları en eşsiz muz türlerinden biri yapmaktadır. Hafif bir kare şeklindedirler. Burro muzları siyah lekeler ile sarı bir renge sahiptir ve hafifçe gevrek dokulu bir merkeze sahip olabilir. Tüm yıl boyunca tropik ve subtropikal bölgelerde bulunurlar. Vitamin B ve C’nin yanı sıra magnezyum, potasyum, lif ve ayrıca olgunlaşmamış veya yeşil olduklarında düzlem gibi kullanılırlar ve tamamen olgun olduklarında çiğ olarak yenirler. Filipinli, Tayland, Latin, Hint ve Karayip mutfağında, biberler,13 Farklı Muz Çeşidi domuz eti, tavuk, meyveler, meyveler, krema ve çok daha fazlasıyla lezzetli içerikler olarak kullanılırlar.

11. Barangan Muz

Barangan muzu kabuğunun her tarafında küçük siyah noktalar bulunan sarı renktedir. Tatlı bir tadı vardır ve eti hafif beyazdır. Tohum içermez ve pek çok bölge de tatlı olarak yenir. Kuzey Sumatra’da çok popülerdir, çünkü karbonhidrat, protein ve vitamin gibi besinlerle dolu lezzetli bir meyvedir.

12. Goldfinger Muz

Goldfinger muzu tipik olarak Honduras bölgesinde yetiştirilmektedir, Phillip Rowe ve Franklin Rosales tarafından haşere dayanıklı bir muz olarak geliştirilmiştir. Yeşil olduğunda, genellikle pişirildikten sonra yemek yenebilir. Batı bölgelerinde genellikle olgunlaştığında yenir ve çoğu Kuzey Amerika ve Avrupa pazarında satılmaktadır. Güneydoğu Asya’dan 800’den fazla farklı muz kültivatörünün gen havuzuyla konvansiyonel hibridizasyon programından sonra geliştirilmiştir.

13. Saba Muz

Saba muzları Filipinler’den gelmektedir ve öncelikle yemek pişirmek için kullanılmaktadır. Bazen çiğ yenir ancak Filipin mutfağında temel bir üründür. Büyük, sağlam sahte taklitlere sahiplerdir, yapraklar ve gövdesi koyu mavi-yeşil renktedir Muzlar benzersiz bir açısal şekle sahip ve kalın kabukları bulunmaktadır. Bu da onları taşınmada zarar görmesini 13 Farklı Muz Çeşidiönlemektedir. Patates ile aynı besin içeriğine sahiptirler ve halo-halo, turrón ve ginanggang gibi yemeklerde bileşenler olarak görülebilirler. Saba muzları, muz ketçapı adı verilen popüler çeşni için de temel bileşendir.
Bazı popüler muz tarifler
Tüm dünyada muzları içeren birçok popüler tarif vardır. Muzlar tatlı ve tuzlu yemekler için kullanılabilirler.

Muz Ekmeği

Muz ekmeği dünyanın en popüler yemeklerinden biridir. Püresi muzdan yapılan ekmeğidir ve nemli, kekimsi bir yapıya sahiptir. Ulusal Muz ekmeği 23 Şubat’ta kutlaması yapılmış ve dünyadaki binlerce yemek kitabında farklı tarifler yayınlanmıştır. Olgunlaşmış bir muz, ekmek için daha iyi kabul edilir, çünkü daha yoğun bir dokuya sahiptir ve kolayca püre haline getirilebilir.

Banoffee Turta

Banoffee turta, şekerleme, krema ve muzları tereyağlı bisküvi ile birleştiren popüler bir İngiliz tatlısıdır. Bu isim muz ve şekerleme kelimelerinin bir araya getirilmesiyle elde edilir. Şekerleme genellikle yoğunlaştırılmış sütü ipeksi, acı tatlı bir karamel olana kadar karamelize ederek yapılır.

Pisang Goreng

Pisang Goreng, muzlu böreklere benzeyen popüler bir Endonezya yemeğidir. Bunlar kızarmış aperatifler veya muzlardan oluşan popüler bir atıştırmalık ve sokak yemeğidir. Genellikle sokak satıcıları tarafından satılırlar ve hurma yağında kızartmadan önce dövülürler. Sade yenebilir veya tarçınlı şeker, peynir, vanilyalı dondurma, çikolata ve diğer pek çok sos ile eşleştirilebilirler.

Kaynakça:
berkeleywellness.com
organicauthority.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.