Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Enerji Türleri (Çeşitleri) Nelerdir?

0 650

Enerji Türleri (Çeşitleri) Nelerdir?Mekanik Enerji

Mekanik enerji, hareket veya bir nesnenin lokasyonundan kaynaklanan enerjidir. Mekanik enerji kinetik enerji ve potansiyel enerjinin toplamıdır.
Mekanik enerjiye sahip bir nesne, formların birinin enerjisi sıfıra eşit olsa da hem kinetik hem de potansiyel enerjiye sahiptir. Örneğin, hareketli bir araba kinetik enerjiye sahiptir. Arabayı yamaçtan yukarıya doğru sürerseniz, kinetik ve potansiyel enerjiye sahip olacaktır. Bir başka örnek ise, masada duran kitap potansiyel enerjiye sahiptir.

Termal Enerji

Termal enerji veya ısı enerjisi, iki sistem arasındaki sıcaklık farkını yansıtır.
Örneğin, bir fincan sıcak kahve termal enerjiye sahiptir. Çevreye göre ısı üretir bu da termal enerjiye sahip olduğunu gösterir.

Nükleer Enerji

Nükleer enerji, atom çekirdeğindeki değişikliklerden veya nükleer reaksiyonlardan meydana gelen enerji türüdür. Nükleer fizyon, nükleer füzyon ve nükleer bozulma nükleer enerjinin örnekleridir. Bir nükleer santralden atomik bir patlama veya güç, bu tür enerjinin spesifik örnekleridir.

Kimyasal Enerji

Kimyasal enerji, atomlar veya moleküller arasındaki kimyasal reaksiyonlardan kaynaklanır. Elektrokimyasal enerji ve kemilüminesans gibi farklı kimyasal enerji türleri vardır.
Örnek: Kimyasal enerjinin iyi bir örneği, bir elektrokimyasal pildir.

Elektromanyetik Enerji

Elektromanyetik enerji (veya radyan enerji), ışıktan veya elektromanyetik dalgalardan gelen enerjidir.
Örnek: Herhangi bir ışık türü, göremediğimiz spektrumun parçaları dahil, elektromanyetik enerjiye sahiptir. Radyo, gama ışınları, x-ışınları, mikrodalgalar ve ultraviyole ışık bazı elektromanyetik enerji örnekleridir.

Sonik Enerji

Sonik enerji, ses dalgalarının enerjisidir. Ses dalgaları hava veya başka bir ortamdan geçer.
Bir stereoda çalınan bir şarkı, sonik enerjiye örnektir.

Yerçekimi Enerjisi

Yer çekimi ile ilişkili enerji, kütlelerine göre iki nesne arasındaki çekimi içerir. Bir rafa yerleştirilen bir nesnenin potansiyel enerjisi veya Dünya’nın etrafında yörüngedeki Ay’ın kinetik enerjisi gibi mekanik enerjinin temeli olarak hizmet edebilir.
Örnek: Yerçekimi enerjisi atmosferi Dünya’ya taşır.

Kinetik Enerji

Kinetik enerji, bir hareketin enerjisidir. 0’dan pozitif bir değere değişir.
Bir örnek, bir salıncak üzerinde sallanan bir çocuktur. Dönüşün ileriye veya geriye doğru hareket etmesine bakılmaksızın, kinetik enerjinin değeri asla negatif değildir.

Potansiyel Enerji

Enerji Türleri (Çeşitleri) Nelerdir?

Potansiyel enerji, bir nesnenin pozisyonunun enerjisidir.
Bir salıncakta sallanan bir çocuk yayın tepesine ulaştığında, maksimum potansiyel enerjisine sahiptir. Yere en yakın olduğu zaman, potansiyel enerjisi minimumdadır (0). Başka bir örnek havaya bir top atılıyor. En yüksek noktada, potansiyel enerji en büyüktür. Top yükseldikçe veya düştüğünde, potansiyel ve kinetik enerjinin bir kombinasyonu vardır.

İyonlaşma Enerjisi

İyonlaşma enerjisi, elektronları atomunun, iyonunun veya molekülünün çekirdeğine bağlayan enerji biçimidir.
Örnek: Bir atomun ilk iyonlaşma enerjisi, bir elektronu tamamen gidermek için gerekli olan enerjidir. İkinci iyonlaşma enerjisi, ikinci bir elektronu çıkarmak ve birinci elektronu çıkarmak için gerekli olandan daha büyük olan enerjidir.

Kaynakça:
https://www.thoughtco.com/main-energy-forms-and-examples-609254

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku