Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hırvatistan’ın Başkenti: Zagreb

0 253

Hırvatistan'ın Başkenti: ZagrebZagreb, Avrupa Birliği’nin çiçeği burnunda üyesi olan Hırvatistan‘ın en önemli şehri olarak kabul edilir. Şehir, ülkeye başkentlik yapıyor olduğundan, Hırvatistan’ın birçok alanda hizmet merkezi doğal olarak Zagreb olmaktadır. Bu her anlamda böyledir; finans, ticaret, kültür, sanat gibi konular da dahil. Bu da şehri ülkenin en aktif ve de en popüler yerleşim yeri kılar. Hal böyle olunca, Zagreb otomatikman Hırvatistan’ın kalbi olarak lanse edilir. Hırvatistan’ın en büyük şehri olan bu yerleşim yeri, ülkenin coğrafi olarak kuzeybatı hattında yer alır. Bu hat boyunca Sava nehrini izleyen yerleşim yerleri şehri ayrı bir görsellik sunar. güney kesiminde de Medvednica Dağı’nı barındıran bu şehir, klasik anlamda bir Avrupa şehri izlenimini tam bir şekilde yansıtır. Şehrin hudutları dahilinde deniz bulunmasa da, içersinden geçen Sava nehri, Zagreblilere denizi aratmaz. Bu da şehrin en önemli avantajlarından biridir. Ayrıca denizle kucaklaşmak isteyen Zagrebliler de tıpkı diğer turistler gibi ülkenin en güzel mekanı olarak kabul edilen Dubrovnik’e giderler. Hırvatistan yüzölçümü olarak da son derece küçük bir ülke olduğundan şehirler arası ulaşım çok uzun bir süre almaz. Hatta kimi zaman dakikalar dahi ulaşım için yeterli olur.

Denize kıyısı olmayan bir yerleşim yeri olan Zagreb, yaklaşık olarak 120m’lik bir rakıma sahiptir. Bu da şehri çoğu zaman serin bir bölgeye dönüştürür. Özellikle son yıllarda yaşanan ağır iklim değişiklikleri başta Balkanlar olmak üzere bütün Avrupa kıtasını son derece önemli bir şekilde etkilemiştir. Bunun bir sonucu olarak binlerce Balkanlı yaşamını sıcak yüzünden yitirmiş ve ülkeler ciddi anlamda kuraklıkla boğuşur hale gelmiştir. Bu iklim değişikliği ve neticesinde yaşattığı felaketler en çok Hırvatistan ve Sırbistan‘ı etkilemiştir. Bu da doğrudan Zagreb’in de işin içinde olduğu anlamına geldiğinden, şehir son derece sıcak hava dalgalarıyla boğuşur hale gelmiştir. Ancak şehrin deniz seviyesinden kısmen de olsa yüksekte bulunması bir nebze de olsa Zagreblileri rahatlatır. Ülkenin en yoğun nüfusa sahip olan bu şehri, iklim değişikliği ile mücadele etmeyi başarmaya çalışmaktadır. Kısmen de başarılı olunmuştur. Şehir, ülkenin en kalabalık yerleşim yeri olarak dikkatleri çeker, başkent olmasının da bunda son derece büyük bir payı bulunan Zagreb, yaklaşık olarak 1,3 milyon insana yerleşik şekilde ev sahipliği yapar.

Hırvatistan'ın Başkenti: ZagrebŞehrin merkezi olarak adlandırılan kısım ise, 750 bine yakın insanı ağırlar. Bunlar arasında çoğunluğu Hırvatlar oluşturur; ancak buna rağmen Sırp ve de Boşnak pasaportu taşıyanlar da az değildir. Bu kişiler Yugoslavya’nın parçalanması sırasında çifte vatandaşlık hakkı kazanan kişilerdir. Ülkenin en güzel şehri olan Zagreb, çok uzun bir dönem de Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında kalmıştır. Bu dönemde milliyetlerini, dillerini ve de dinlerini koruyan Hırvatlar, bu anlamda Osmanlı tarafından hiçbir zaman zulme uğramamıştır. Şehrin tarihi son derece köklüdür ve 11. yüzyıl itibariyle bir yerleşim yeri olarak anılmaya başlanmıştır. Bir dönem serbest şehir statüsüne de sahip olmuş olan Zagreb, 1850 yılında birçok civar ilçe ve şehirle birleşme yaşamıştır. Şehrin tarihi dokusuna neredeyse bütün sokaklarında rastlamak son derece olağan bir durumdur. İstanbul’dan bölgeye uçak birçok havayolu şirketi vardır. Ortalama uçuş süresi ise 2 saat kadardır. Yalnız, Hırvatistan 2013 yılında Avrupa Birliği’ne üye olması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Birlik mevzuatı gereği zorunlu vize uygulamaya başlamıştır. Ancak bu vizeyi almak sanıldığı kadar da zor değildir. Schengen Antlaşması’na dahil olmaması, vizenin daha da kolay alınmasına olanak sağlar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.