Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Minneapolis Nasıl Bir Yerdir?

0 289

Minneapolis, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin elli eyaleti arasında bulunan Minnesota’da yer alan bir yerleşim yeridir. Eyaletin sınırları dahilinde yer alan, en büyük şehir Minneapolis’tir. Şehir, eyaletin Hennepin County denilen bölgesinde yer alır ve de bu bölgeyle beraber yine eyaletin de en kalabalık yerleşim yeridir. Bir bakıma eyalet ve de bölgenin beyni olarak kabul edilen bu şehir, her ne kadar başkent olmasa da başkent kadar popüler bir yere sahiptir. Minneapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli yerleşim yerleri arasında yer alır. Bunun nedeni, şehrin ekonomik olarak ülkeye yaptığı katkıdır. Öyle ki Minneapolis, kimi zaman bağlı olduğu eyalet Minnesota’dan dahi önde kabul edilir. Başka bir ifadeyle Minneapolis demek Minnesota demektir. Bu da şehri son derece popüler bir hale getirir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli ekonomik merkezleri arasında yer alan Minneapolis, ülkenin orta batısı nazara alındığı vakit, en büyük ikinci ekonomi merkezidir. İlk sırada Illinois eyaletinin en gözde şehri Chicago yer alır. Şehir sahip olduğu sayısız gökdeleni ile ünlüdür.

Minneapolis Nasıl Bir Yerdir?Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey kesiminde yer alması sebebiyle oldukça canlı bir toprağa sahip olan Minneapolis, son derece yeşil bir şehir olarak da karşımıza çıkar. Bu da şehri oldukça yaşanılabilir bir merkez haline dönüştürür. Birleşik Devletler’in nispeten yeni sayılabilecek şehirlerinden biri olan Minneapolis, 19. yüzyılda kurulmuştur. Bu yüzyılın iki yarısında kurulan şehir, kısa bir sürede ülkenin ekonomik açıdan 10 merkezi arasına dahil olmuştur. Şehir statüsünü 1867 yılında kazanan Minneapolis, sahip olduğu ekonomik güce karşın son derece mütevazi bir nüfusa sahiptir. Bu da şehri son derece sakin ve de tercih edilebilir bir hale getirir. Şehir, kurulduğu dönemde bu bizzat John Stevens ve de Franklin Steele tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu iki adam şehri bir ekonomi merkezine dönüşme konusunda beslemiştir. İlk kazmalar bizzat bu kişilerce vurulmuştur. Şehir merkezi olarak sadece 500 bin kişiye ev sahipliği yapsa da, yasal sınırları dahilinde kabul edilen yerler de nazara alınacak olursa bu rakam, yaklaşık olarak 3,6 milyon seviyelerine ulaşır ki, bu da şehri en kalabalık 16. şehir yapar.

Şehrin potansiyeli o kadar yüksektir ki, her geçen yıl şehre binlerce kişi iş için akın eder tabi, bu kişiler ağırlıklı olarak finans ve de bankacılık sektöründe iş arayan ya da işini değiştirmek isteyenlerdir. Eyalet sistemin hakim olduğu bu topraklar, her eyalette farklı yasalara ve de yaşam standartlarına olanak sağlar. Bu da kimi şehirlerin daha pahalı kimilerinin ise daha ucuz olması sonucunu doğurur. Örneğin Florida eyaleti sınırları dahilinde bir karton sigara 30 dolar iken bu New York eyaletinden 90 dolardan da fazladır. Bu anlamda Minneapolis de New York gibi pahalı bir şehir olarak bilinir. Burada yaşam pahalı olduğundan gelirler de ona göre daha yüksektir.

Yazar : Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...