Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneş Lekeleri İçin Limon Suyu Kullanmanın Yararları ve Zararları

0 667

Güneş lekelerini azaltmanın tamamen doğal bir yol (ve kolay) bir yolu var. Yatmadan önce yüzünüze pamuk yardımıyla limon suyu uygulayarak güneşin koyulaştırdığı pigmentasyonun hafifletilmesi mümkündür. Ancak, limonu cilt parlaklığı için kullanmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır.

LGüneş Lekeleri İçin Limon Suyu Kullanmanın Yararları ve Zararlarıimon suyu cildi cildin teorik olarak hafifletebilecek içerikler içeriyor olsa da, kullanmanın riskleri yararları aşmamaktadır. Ancak limonu bu amaçla kullanmak, iyi etki yaratmaktan daha fazla hasara neden olabilir. Limon suyu sitrik asit ve psoralen olarak bilinen bir kimyasal madde içermektedir. Bunların ikisinin de cildi tahriş edici olduğu bilinmektedir. Cildi güneş ışığına maruz kalındığında ışığa duyarlı hale getirebilirler, yüzeysel yanıklara ve kabarcıklara neden olma ihtimalleri vardır. Bu durum da acı verici olabilmektedir.

Yüzeysel pigmentasyonları iyileştirmek için “C vitamini, ferulik asit, retinol veya hidrokuinon gibi maddeler içeren tıbbi dereceli cilt bakımları uygun olacaktır. Elbette, her zaman doğrudan kimyasal peelingler yapılabilir ve lazerlere gidilebilir. Ancak tabi ki bu işlemlerin de riski vardır. Dolayısıyla, doğal gıdalar ile evde yapabileceğiniz işlemleri tercih etmek de iyi bir seçenek olacaktır.

Limon suyu eğer ki elma sirkesi ile eşit oranlarda karıştırılıp bir karışım elde edilirse ve güneş lekeleri oluşan yerlere pamuk ya da fırça ile uygulanırsa, zaman içerisinde lekelenmelerin azalacağı görülecektir. Tabi ki bu işlem için yüzü öncesinde iyice temizlemek ve bu karışımı da temiz yüze uygulamak gerekmektedir. Bu karışım yüze ya da başka bölgeye de uygulansa da, uygulama yapılan yerde gece boyunca kalması daha etkili olacaktır. Yine de hassas ciltli kişiler sorun yaşamaması için ortalama yarım saat ile bir saat arasında bir sürede bekletmeli ve ardından yıkamalıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi, limon suyu uygulama yapılan cilt bölgesini güneşe duyarlı hale getirme riski taşıdığından, sabah mutlaka cildin yıkanıp, güneş koruyucu krem sürüp öyle güneşe çıkmak en doğrusu olacaktır. Hatta hassas ciltli kişiler, bu karışımı balla ya da yoğurtla karıştırıp lekelere o şekilde uygulaması da yararlı olacaktır. Böylelikle hassasiyete göre etkisi arttırılmış ve koruyucu olacaktır.

Kaynakça:
byrdie.co.uk/will-lemon-lighten-sun-spots

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.