Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Air Berlin Havayolu

0 445

Air Berlin, Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkesi olan Almanya‘nın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari havayolu şirketlerinden biridir. Ülkenin en büyük havayolu şirketleri arasında yer alan Air Berlin, Lufthansa’dan sonra ikinci sıradadır. Bu anlamda Almanya’nın en önemli havayollarından biri olan Air Berlin, ülke için de son derece önemli bir yere sahiptir. Almanya için ne kadar önemli olsa da şirket Avrupa pazarında da en az o kadar bir öneme sahiptir. Avrupa’nın en çok yolcu taşıyan yedi havayolu şirketinden biri olan Air Berlin, günümüzde ciddi anlamda finansal bir kriz içersindedir. Adını merkezi ve de uçak filosunun bulunduğu Berlin şehrinden alan bu havayolu şirketi, hem domestik hem de uluslar arası uçuşlar gerçekleştirmektedir. Almanya sınırları dahilinde 12 farklı şehre tarifeli sefer düzenleyen Air Berlin, Berlin Tegel Havalimanı ve de Düsseldorf Havalimanı’nı uçak filosu için üs olarak kullanmaktadır. Almanya’nın en büyük ikinci ticari havayolu şirketi olan Air Berlin, resmi olarak 1978 yılında ” Air Berlin USA ” adıyla kurulmuştur. Kuruluşundan bir yıl sonra hizmete giren Air Berlin, günümüze dek başarılı bir uçuş geçmişine sahip olmuştur.

35 yAir Berlin Havayoluılı aşkın bir havacılık geçmişine sahip olsa da şirket birçok havayolu şirketi gibi zor günler geçirmektedir. Şirketin iflas bayrağını çekmesinin an meselesi olduğu şirket yetkililerince doğrulanan Air Berlin’in Alman devi Lufthansa tarafından satın alınılması da ihtimaller arasındadır. Bu anlamda batan her havayoluna can simidi olan ve onları satın alan Lufthansa Avrupa’nın ve dünyanın en önde gelen markaları arasında yer almaktadır. Söz konusu birleşime hukuka aykırı olmayacak bir nitelikte olursa, Air Berlin büyük bir ihtimalle Lufthansa tarafından iktisap edilecektir. Almanya’nın en önde gelen şirketleri arasında yer alan Air Berlin, bir havayolu ittifakı olan Oneworld üyesidir de. Bu sayede şirket bu ittifaka üye diğer havayolu şirketleri ile ortaklaşa uçuş gerçekleştirebilmektedir. Şirket ayrıca Belair’ın da hukuki olarak sahibi konumundadır. Günümüz itibariyle şirketin 52 adet uçuş destinasyonu bulunmaktadır. Bu destinasyonların sadece 12’si Almanya sınırları dahilinde yer alır ve diğer kalan 40 güzergah ise Avrupa ve Amerika başta olmak üzere birçok dünya şehrini içerir.

Şirket bünyesinde 117 adet ticari yolcu uçağı bulundurur. Bu uçakların 79’u ise Air Berlin logosu ile faaliyet gösterir. Şirket sloganı ”Sizin Havayolunuz” olan Air Berlin, son olarak 800 milyon avro civarında bir zarar açıklamıştır. Bu da şirketin artık kendi masraflarını dahi karşılayamayacak bir konuma geldiğini ve iflas ile yüz yüze olduğuna işaret etmektedir. Şirket neredeyse tamamı Almanya’da olmak üzere 9 bin civarında çalışana sahiptir. Önümüzdeki dönemde şirketin kendi adıyla devam etmesi mümkündür. Ancak başka bir havayolu şirketi bünyesi altında. Air Berlin Türkiye’ye de tarifeli sefer düzenleyen bir havayolu şirketidir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku