Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Citroën Nasıl Bir Markadır?

0 197

Citroen, Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa’nın otomotiv üretimi yapan ticari markalarından biridir. Ülkenin önde gelen otomotiv markalarından biri olan Citroen, Renault ve Peugeot sonrasında Fransa’nın en çok otomobil üretimi yapan şirketi konumundadır. Ekonomik olarak da Renault ve Peugeot sonrasında üçüncü sırada yer alan Citroen, yaklaşık 100 yıllık bir üretim geçmişine sahiptir. Fransızların en başarılı markalarından biri olan Citroen, dünya çapında bir marka olarak da bütün dünya genelinde ihraç potansiyeline sahiptir. Resmi olarak 1919 yılında kurulmuş olan Citroen, adını kurucusu Andre Citroen’den alır. Şirket merkezi, Fransa’nın Saint-Ouen şehrinde yer alan Citroen, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Güney Asya hariç dünyanın bütün ülkeleriyle ikili ilişkilere sahiptir. Başka bir ifadeyle bu ülkeler hariç Citroen, dünyanın bütün ülkelerine otomobil ihraç etmektedir. Citroen, Fransa ekonomisi için son derece önemli bir marka olarak kabul edilir ve marka ülke ekonomisine hatırı sayılır bir katkıda bulunur. II. Dünya Savaşı sonrasında otomobil üretimine daha da önem vermeye başlayan Citroen, kendine has buluşlarıyla bütün dünyanın ilgisini çekmiştir.

ACitroën Nasıl Bir Markadır?raçlarda kullanılan süspansiyon sisteminin bulan Citroen markası, bunu araçlarında kullanan ilk marka olarak da dikkatleri üzerine çekmiştir. 1954 yılında havalı süspansiyon kavramını otomotiv sektörüne kazandıran Citroen, bu sayede aracın en az şekilde sarsıntı yaşamasına yardımcı olmuştur. Bozuk yollar için tasarlanan bu sistem ile adını tüm dünyaya duyuran Citroen, başarılı olmasıyla beraber küresel bir marka haline gelmiştir. Tasarlanan süspansiyon ile beraber son derece konforlu bir sürüş keyfi sunan Citroen, sonraki yıllarda da tasarımlarına devam etmiştir. Günümüzde kullanılan modern fren disklerini de bulan Citroen, bu buluşla beraber daha da büyük bir marka haline gelmiştir. Süspansiyon buluşunu izleyen disk buluşu, Citroen markasının yenilikçi yüzünün en önemli kanıtları arasında yer almıştır. Bu iki buluş da günümüz otomotiv endüstrisinde halen kullanılan sistemin ataları olarak kabul edilirler. Tarih boyunca tasarlanan sıra dışı araçlar sayesinde Citroen, 60’lar, 70’ler, 80’ler ve 90’lar süresince Avrupa ve dünya genelinde dağıtılan birçok ödülü toplamasına yetmiştir. Bu da markanın küresel bir marka olarak şöhretine şöhret katmıştır.

Fransa’nın en önemli markaları arasında yer alan Citroen, günümüzde de yenilikçilik alanında tam gaz faaliyetlerini sürdürse de kendi buluşlarını da halen yaşatmayı başarmaktadır. Özellikle kendi müşteri kitlesi çok sadık olan Citroen, her geçen gün daha fazla kullanıcıya hitap etmekte ve de edebilecek yeni tasarımlar geliştirmektedir. Citroen, dünya genelinde hatırı sayılır satış rakamlarına ulaşmakta ve ihraç gerçekleştirilen ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır. Bursa’da Citroen fabrikası da bulunur ve burada Citroen Nemo modeli üretilir. Bunun haricinde şirketin dünya genelinde onlarca fabrikası da bulunur. Bu ülkeler arasında Çin, Brezilya, Arjantin, İspanya, Portekiz, Japonya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Slovakya, Iran ve Rusya da bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku