Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amsterdam Schiphol Havalimanı

0 469

Schiphol Havalimanı ya da başka bir ifadeyle Amsterdam Schiphol Havalimanı, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden Hollanda‘nın başkenti Amsterdam’da bulunan ve sahip olduğu tesis ve trafik ile dünyanın en önde gelen hava meydanlarından biridir. Uluslar arası uçuşlara açık olan Schiphol Havalimanı, başkent Amsterdam’ın güney batısında yer alır. Konumu itibariyle ulaşılması oldukça kolay olan Schiphol Havalimanı, şehir merkezinden sadece 9km uzaklıkta yer almaktadır. Avrupa’nın ve dünyanın en büyük hava meydanlarından biri kabul edilen Schiphol Havalimanı, Avrupa’nın Londra Heathrow ve Paris Charles De Gaulle Uluslar arası Havalimanlarının ardından en işlek üçüncü havalimanı konumundadır. Sıra dışı bir mimariye de sahip olan Schiphol Havalimanı, aslen sadece tek bir termal temelli inşa edilmiş olup, inşa edilen tek terminal içinden küçük terminalcikler yaratılmıştır. Bu anlamda Schiphol Havalimanı, 3 adet iç giden yolcu bölümüne sahiptir. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan Schiphol Havalimanı, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 3m daha aşağıdadır. Yani buraya inen uçakların yolcu harita ekranlarında -3m yazar. Bu bölgeye hakim olmayan yolcularca tuhaf karşılanır ve bir hata olduğu sanılır.

DAmsterdam Schiphol Havalimanıünyanın en popüler şehirleri arasında yer alan Amsterdam’ın en büyük ve en işlek hava meydanı olan Schiphol Havalimanı, 6 adet çift yönlü piste sahiptir ki, bu oldukça etkileyici bir mimaridir. Toplamda 12 adet iniş kalkış pisti bulunan Schiphol Havalimanı, bu alanda da Avrupa’nın en çok piste sahip olan havalimanı konumundadır. Dünyanın en işlek havalimanları arasında yer alan Schiphol Havalimanı, yıllık olarak 100 milyondan fazla yolcu kapasitesine sahip olsa da geçtiğimiz dönemde havalimanı toplamda yaklaşık olarak 64 milyon yolcuya ev sahipliği yapmıştır. Buna kargo taşımacılığı dahil değildir. Avrupa’nın gözde destinasyonları arasında yer alan Amsterdam’ın dünya ile bağlantısını kuran Schiphol Havalimanı, yılda yaklaşık olarak 480 bin adet uçağın iniş kalkış yaptığı bir hava meydanı olarak da gözde çarpmaktadır.

Ayrıca Avrupa’nın Almanya‘nın Frankfurt Havalimanı’ndan sonra en işlek ikinci transit yolcu trafiğine sahip olan Schiphol Havalimanı, Hollanda’nın ulusal bayrak taşıyıcısı olan KLM Kraliyet Havayolları’na da ev sahipliği yapmaktadır. KLM’in filosunun neredeyse tamamı Schiphol Havalimanı’nda yer almaktadır. KLM’in yanı sıra, Amerika’nın ünlü havayolu şirketi Delta’ya da hub merkezliği sunan Schiphol Havalimanı, böylelikle ciddi bir ekonomik güce de dönüşmeyi başarmıştır. Amsterdam ve Hollanda’nın en önemli ticari merkezleri arasında yer alan Schiphol Havalimanı, ekonomik gücü yaklaşık olarak 28 milyar dolar civarındadır bu anlamda çok ciddi bir marka olan Schiphol Havalimanı, Hollanda ekonomisine de yön veren önemli merkezlerden birine dönüşmeyi başarmıştır. Schiphol Havalimanı, Avrupalı ve Amerikalı turistlerin yanı sıra Asyalı turistlerin de en önemli transit güzergahlarından birine dönüşmüştür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.