Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sabena Nasıl Bir Havayoludur?

0 39

Sabena ya da tam olarak Fransızcadaki açılımıyla ”Societe Anonyme Belge d’Exploitation de la Navigation Aerienne” görüldüğü gibi Sabena’nın bir kısaltmadır. Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Belçika‘nın bir dönem ulusal bayrak taşıyıcısı ya da başka bir ifadeyle ulusal havayolu şirketi olan ”SABENA”, 1923 ile 2001 yılları arasında tam 78 yıl süreyle Avrupa ve Amerika pazarı başta olmak üzere hemen hemen dünyanın her noktasında faaliyet göstermiş ve uzun yıllar adından söz ettiren bir başarı grafiği yakalamıştır. Belçika’nın bir dönem ulusal havayolu olan Sabena, Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunan Brüksel Ulusal Havalimanı’na yerleşik olarak faaliyet göstermiştir. 2001 yılında Sabena, ciddi ekonomik bir kriz ile karşı karşıya kalmış ve şirket ne yazık ki iflasını duyurmak zorunda kalmıştır. 23 Mayıs 1923 yılında kurulmuş olan Sabena bu anlamda dünyanın en eski havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. Özellikle Avrupa Birliği’nin kurulması sonrasında ciddi bir ivme yakalayan şirket, 2000’li yıllara kadar Belçika’nın en önemli markaları arasında kabul edilmekte idi.

23 Sabena Nasıl Bir Havayoludur?Mayis 1923 yılında başlayan Sabena’nın serüveni, gelir gider dengesinin gider yönüne kayması ile beraber 7 Kasım 2001 tarihinde dramatik bir şekilde son bulmuştur. 78 yıllık şirket yeni düzenlemeler karşısında bocalamış ve düşük maliyetli havayolu şirketleri furyasının altında kalmaktan kurtulamamıştır. 2001’in son çeyreğinde iflas bayrağını çeken şirket bu anlamda uzun yıllar kullandığı Sabena ismine de bir anlamda veda etmiştir. İflasın gerçekleştiği 2001 yılı itibariyle filosunda çoğunluğunu Airbus üretimi uçakların oluşturduğu 87 adet uçak bulunan Sabena, 99 uçuş noktasına da doğrudan tarifeli seferler düzenlemekte idi. ”Enjoy our Company” sloganı ile onlarca yıl faaliyet göstermiş olan Sabena, Swiss Air ile ortaklaşa otel kurma fikri üzerinde durmuş ve bu yüzden yaklaşık olarak 300 milyon Avroluk bir borca girmiş ancak söz konusu hikaye gerçekleşmemiş ve şirket bütçede çok büyük bir açık vermiş bu da tıpkı İsviçreli kuzeni Swiss Air gibi şirketi batağa ve nihayetinde iflasa sürüklemiştir.

2001 yılından çıkamayan Sabena’nın, filosundaki uçaklarını haciz yoluyla el konulmuş ve uçaklar neredeyse üçte bir fiyata başka havayolu şirketlerine satılmıştır. İflas öncesinde Sabena bünyesinde 15 adet Airbus A319, 6 adet 320, 3 adet A321, 10 adet A330, 5 adet A340, 11 adet Boeing 737 ve iki adet de McDonell Douglas MD-11 serisi bulunmakta idi. Şirket ayrıca oldukça iyi bir performans sergilemesi sebebiyle, 13 adet de yeni nesil Airbus A319 ve A340 serileri sipariş etmişti. Özellikle A340 ve A330 serileri uzun menzilli tarifeli uçuşlar için başta Birleşik Devletler güzergahı için düşünülmekteydi. Şirket iflas etmeden önce Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Asya ve aktarmalı olarak da Avustralya kıtalarına Avrupa’dan uçuş gerçekleştirmekteydi.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku