Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Akıllı Park Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

0 475

Akıllı Park Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Yeni otomobiller her zaman daha öncekilerden daha güvenli ve daha şık bir şekilde üretilmektedir. Bu gereksinim, genellikle görünürlüğünden ödün veren daha büyük, daha güçlü araç gövdeleri gerektirmektedir.

Sonuç olarak, bugünün küçük otomobillerinin bazılarını bile park etmek oldukça zor olabilmektedir. Otomobiller çarpışmalarda güçlü ve dayanıklı olmalıdır ve bu nedenle emniyet standardı geliştirildiğinden araç gövdesinin gücü de bu seviyede artırılmaktadır. Bu durum, karoserin daha fazla yer kaplaması, daha zayıf maddelerden daha güçlü metallere geçiş yapılması, tüm bunlar da daha küçük camlara ve daha az görünürlüğe yol açması anlamına gelmektedir.

Özellikle yeni araç sürmeye başlayanlar veya park alanı dar olanlar için park etmek oldukça zor olabilmektedir. Aktif park sistemleri, park yardım sistemleri olarak da bilinir. Park yardımı sisteminin daha sofistike bir biçimini temsil eder ve gerekli otopark manevralarını otonom veya yarı otonom olarak gerçekleştirirler.

Neyse ki, işleri kolaylaştıracak birçok yeni araç ve teknoloji üretilmektedir. Bu yazıda, en yaygın ve şu anda mevcut olan en akıllıca park etme araçlarını ve gelecekte bu alanda neler bekleyebileceğimizi bulacaksınız.

Akıllı Park Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Park sensörleri, uzunca bir süredir yaygın olarak kullanılmaktadır ve sonuç olarak piyasadaki en yaygın park yardım cihazıdır. Tamponlara monte edilen sensörler, arabanın uçlarından gelen engellerin mesafesini tespit eder ve sesli bir bip sesi verir; bu sesler, engellere yaklaştıkça artarak sıklaşır ve yaklaştığınızı size bildirir.

Bazı sistemler artık otomobilin hangi parçasının bir nesneye yakın olduğunu gösteren dijital bir grafikle birleştirilerek daha güvenli, daha doğru manevra yapmanıza imkan sunmaktadır. Park sensörleri, orijinal olarak bu özelliğin olmadığı bir arabaya da takılabilir.

Geri Görüş Kameraları: Park sensörlerinden bir adım ötesi olan bu sistem, aracınızın arka tarafını gösteren bir kameraya sahiptir. Yüksekçe monte edilmiş ve hafifçe aşağıya bakan bu kamera sayesinde, dikiz aynasından fark edemeyeceğiniz tüm engelleri görmenize imkan sunar. Bu kameralarda, otomobilin arkasında geniş bir görüş alanı sağlamak için geniş açılı mercek kullanılmaktadır.
Bu görüntüler genellikle gösterge panosuna monte edilmiş bir ekranla sürücüye aktarılır ve çoğunlukla, mevcut direksiyon açısına ve engellere olan yakınlığına dayanarak aracın yönünü gösteren kılavuz çizgileri de gösterir.

360 Derece Kamera: Üst segmentte bulunan BMW X5 gibi otomobiller, otomobilin etrafında çok sayıda bulunan kameralara sahiptir ve aracın bir kuş bakışı görüntüsünü oluşturabilir. Bu sistem, park etmek istediğiniz alana aracınızın sığıp sığamayacağını veya park ederken aracınıza ait tampon veya jantlarınızı sıyırmak üzere olup olmadığınızı çok rahat bir şekilde görmenizi sağlar.
Range Rover Evoque’te opsiyonel olarak bulunan daha ileri bir sistemde ise sürücüye her kamera arasında ayrı ayrı geçiş yapma imkanı sunar; böylece örneğin yan tarafa bakan kamerayı seçebilir ve park ederken aracınızın marşpiyelini sürtülüp zarar görmesinden kurtarabilirsiniz.

Akıllı Park Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Akıllı Park Sistemleri:
Mevcut kullanımda olan en akıllı sistemlerden biri akıllı park sistemi veya otomatik park sistemi olarak bilinir. Bu sistemler, halihazırda bulacağınız kendi kendine park eden tam otomatik bir sisteme çok yakındır. Akıllı park sistemleri, daha önce yukarıda bahsedilen teknolojilerin kameralarını ve sensörlerini bir araya getirerek park alanının boyutunu algılayabilir, uygun bir boyut olup olmadığını sürücüye bildirebilir ve hızı kontrol eden şoför ile kendi kendine aracın direksiyonunu yöneterek park yapabilir. Yolun kenarında ya da çok katlı bir otoparkta bir park alanı arıyorsanız, bu sistemlerin çoğu hem paralel, hem de dikey park manevralarını yapabilecek duruma gelmiştir.

Birçok otomobil üreticisi, artık otomatik park sistemlerini yaygın bir şekilde müşterilerine sunmaktadır. Ford, Volkswagen, Seat gibi otomobil üreticileri oldukça üst seviye bir haliyle bu teknolojiyi araçlarında sunmaktadır. Özellikle Ford Focus ile ülkemizde duyurulan bu sisteme dair televizyonlarda birçok kullanım reklamını görmüşsünüzdür. Gelecekte…

Akıllı Park Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Şu anki akıllı sistemlerde, aracın durması ve hareket ettirilmesi için gaz-fren kullanımı sürücüye bırakılmıştır. Sistem, ekran veya sesli uyarılarla sürücüyü gaza basması veya fren yapması konusunda yönlendirmektedir. Bunun haricinde, direksiyonu otomatik olarak kontrol ederek aracın park etmesini sağlamaktadır. Direksiyon hareketine ek olarak, otonom park yardım sistemleri hız kontrolünü de üstlenir (hızlanma, frenleme). Başka bir deyişle, sistem aracın seçilen park yerine tam otomatik olarak yönlendirilmesini sağlar. Özellikle gelişmiş sistemler sayesinde, sürücü park etmeden önce arabadan çıkmak isteyip istemediğine karar verebilir.

Bazı otomobil üreticileri, otomobilin içinde bulunması için sürücüye duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran tamamen otomatik park sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Dar bir garaja sahip olanlar için mükemmel olacaktır. Park ettiğiniz yerin konumu nedeni ile aracınızda inmekte zorlanacağınız bir alana park edecekseniz, aracınızdan iner ve arabanızın otomatik olarak kendi kendine park etmesini izler ve böylece aracın içinde sıkışıp kalmazsınız.

Park yardımı sistemlerinin kullanımı, park sıyırıklarıyla ilgili can sıkıcı, masraflı onarımları önlemeye yardımcı olabilir. Eğer araç kullanmaya yeni başladıysanız, deneyimli bir sürücü değilseniz bu sistemleri kullanmaya özen gösteriniz. Ayrıca, kullandığınız aracın görüş açıları yeterli değilse veya büyük bir gövdeye sahipse deneyimli bir sürücü olsanız bile park etmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle akıllı park sistemlerine sürekli olmasa da bazı durumlarda ihtiyaç duyabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. Artık çoğu otomobil üreticisi, bu tarz yeni teknolojileri birçok donanımda standart olarak sunmaktadır. Çok fazla bütçe ayırarak aldığımız araçlarımızda akıllı sistemlerin olmasına ve bu sayede daha az zarar görebilecek bir yapıda olmasına dikkat etmeniz mantıklı olacaktır.

Kaynakça:
https://www.carwow.co.uk/guides/glossary/parking-systems-explained
https://www.my-cardictionary.com/cardictionary/products/produkt/Produkt/show/parking-assist-system.html

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.