Premier Lig, İngiliz futbol ligleri arasında en üst klasman ligidir. İngiltere’nin en büyük 20 takımının mücadele ettiği futbol ligi olma özelliğini de haiz olan bu organizasyon dünya futbol tarihinin en eski ligi olarak da bilinmektedir. 20 774738-12685032-640-360kulübün mücadele ettiği İngiltere Premier Ligi’nde herhangi bir play-off sistemi bulunmamaktadır. 20 takımın yer aldığı ligde, takımlar birbirleri ile toplamda iki kez eşleşmekte ve 38 hafta sonucu ligi zirvede bitiren takım şampiyonluk unvanın sahibi olmakla beraber UEFA’nın bir numaralı organizasyonu olan UEFA Şampiyonlar Ligi’ne de doğrudan katılma hakkı elde etmektedir. İngiltere Premier Ligi, dünyada başka bir ülkenin de takımlarının mücadele verdiği tek lig olma özelliğini de taşımaktadır. İngiltere Premier Ligi’nde İngiliz takımlarının yanı sıra, Galler takımları da mücadele edebilmektedir.

Premier Lig, resmi İngiltere Futbol Federasyonu araclığı ile UEFA’ya bağlıdır. Bu sayede İngiltere Premier Ligi’nde mücadele eden takımlar elde edecekleri sıralama neticesinde bir sonraki sezon UEFA organizasyonlarında yer 1219366-25442273-1600-900alabilmektedirler. İngiltere Premier Ligi resmi olarak 1992 yılında bu adı almıştır ve bu sayede burada mücadele eden takımlara daha fazla finansal kaynak temini sağlanmıştır. 1992 yılından bu yana geçen 23 sezonda Manchester United bu, turnuvada 13 kez mutlu sona ulaşarak, en başarılı performansı sergileyen İngiliz kulübü olmayı başarmıştır. İngiltere Premier Ligi, dünyanın en iyi pazarlanan ligi olma özelliğini taşımaktadır. Öyle ki; Premier Lig’in yayın hakları, yaklaşık olarak 5 milyar Avroya satılmıştır ki bu, ligin son sırasında yer alıp küme düşecek olan takımın dahi Barcelona ve Real Madrid gibi Avrupa’nın en büyük kulüplerinden bile daha fazla yayın geliri elde edeceğini göstermektedir. Küme düşecek takımlar bile ortalama olarak 120 milyon Avro yayın geliri elde edebilmektedir. Bunun yanı sıra Premier Lig’ın ana sponsoru olan Barclays de 20 kulübe hatırı sayılır bir gelir kapısı açmıştır. Premier Lig, dünyada yaklaşık 150 ülkede İngiltere ile aynı anda yayınlanmaktadır. Bu yüzden haftalık fikstürlerin bir kısmı yerel saatle öğlen 12:45’te oynanmaktadır. Bu sayede bu maçlar uzak doğudaki futbol severlere ulaştırılabilmektedir.

barclay-premier-leaguePremier Lig, Bundesliga’dan sonra en fazla seyirci ortalamasına sahip lig olma özelliğini de haizdir. Sezonluk seyirci ortalaması maç başına 35.000 kişi civarındadır. En fazla seyirci çeken takımlar ise, Arsenal, Chelsea ve Manchester United takımlarıdır. İngiltere Ligi, İspanya Ligi’nin gerisinde kalmasına rağmen en değerli lig olma özelliğini son 25 yıldır korumaktadır. İngiliz kulüplerinin son zamanlarda Avrupa kupalarında düşük performans sergilemesi uzun süre Avrupa’nın en çok puana sahip olan İngiltere Ligi’ni ikinci basamağa geriletmiştir. İngiltere Premier Ligi’nin 4 büyükleri vardır bunlar; Manchester United, Arsenal, Chelsea ve Liverpool’dur. Bu 4 takımdan sadece Liverpool’un 1992 yılında Premier Lige dönüşen bu organizasyonda şampiyonluğu bulunmamaktadır.

İngiltere Premier Ligi’nde yabancı kısıtlaması kısmen söz konusudur. Avrupa Birliği pasaportu taşıyan futbolcular, kişilerin ve işçilerin serbest dolaşımı uyarınca herhangi bir yabancı muamelesi tabi tutulamadığından bunlar tıpkı İngiliz oyuncularla aynı haklara sahiptirler. Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alanı’nda yer alan bir ülkenin pasaportunu taşımayan futbolcular ise, çalışma iznine tabidirler. Bir yabancı futbolcunun çalışma izni alabilmesi, son 1 yıl içersinde ülkesinin milli maçlarının %60’ında görev almış olmasına bağlıdır. Bu oranın altında forma alınmış olması çalışma vizesinin alınmasına engel teşkil etmektedir. Düzenleme böyle olunca, birçok İngiliz kulübü genç oyuncu transfer etse de Premier Lig’de oynatamadığından diğer liglere kiralık gönderme yolunu seçmektedirler.

Yabancı sınırlamasının bu şekilde olması yeteri kadar İngiliz futbolcunun yetişmesine engel olmaktadır. Premier Lig en çok yabancının ya da başka bir ifadeyle İngiliz pasaportu taşımayan oyuncunun mücadele verdiği bir lig olma özelliği taşımaktadır. Ancak buna rağmen birçok yıldız isim Premier Lig sayesinde dünya futboluna kazandırılmıştır. Bunların bazıları; Tedy Sheringham, Michael Owen, Alan Shaerer, Dwight Yorke, Andy Cole, David Beckham, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Dimitar Berbatov, Raheem Sterling, Danny Wellbeck, Thierry Henry, Robert Pires, Marc Overmars, Robin van Persie, Dennis Bergkamp.

 

Yazar:Emir Karasu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here