Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

AFC Ajax Nasıl Bir Kulüptür?

0 728

Amsterdamsche Football Club Ajax ya da AFC Ajax, Hollanda‘nın en başarılı futbol kulübüdür. Amsterdam şehrini temsil eden Ajax 33 kez Hollanda Eredivisie’de mutlu sona ulaşmıştır. Bunun yanı sıra, 18 kez de Hollanda Kupası’nı kazanan Ajax bu alanda rakiplerine nazaran oldukça ileridedir. Ajax, Uluslararası Futbol İstatistikleri Kurumu tarafından 20. yüzyılın en başarılı 7’nci Avrupa takımı olarak belirlenmiştir. AFC Ajax 3 kez üst üste UEFA ŞAFC-Ajax-Wallpaper-4ampiyonlar Ligi şampiyonu olarak, kupayı daimi olarak müzesinde saklama hakkını da kazanmıştır. UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı Ajax dışında 4 takım daha daimi olarak müzesinde saklama hakkına kavuşmuştur. Ajax, Hollanda Ligi Eredivisie’yi, Hollanda Kupası’nı ve UEFA Şampiyonlar Ligi’ni aynı anda kazanan tek Hollanda takımıdır. 4 kez UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan kulüp birçok defa da finalde kupayı rakiplerine kaptırmıştır.

Ajax, dünyanın en iyi altyapılarından birine sahiptir. Birçok yıldızı dünya futboluna kazandıran Ajax, bu sayede kasasını doldurmayı da başarmıştır. Özellikle 70’li yıllarda Johan Cruijff ile beraber Avrupa kupalarında fırtına gibi esen Ajax, en başarılı dönemini o yıllarda geçirmiştir. Johan Cruijff, sadece AFC Ajax’ın gelişimine katkıda bulunmamıştır. Ayrıca Hollanda’nın iki kez FIFA Dünya Kupası’nda final oynamasına da yardımcı olmuştur. bg-afc-ajax-2Cruijff’la beraber AFC Ajax, total futbolun en iyi örneklerinden birini yaratmış ve bu sayede birçok kulübede nasıl oynanılması gerektiği konusunda da yol gösterici olmuştur.

60’lı ve 70’li yıllarda Avrupa kupalarında defalarca final oynayan ve birçok kez de kupaya uzanan Ajax, 80’li yıllarda düşüşe geçmiştir. Cruijff, felsefesi benimsense de futbolcular 60’lı ve 70’lı yıllardaki oyunu hayata geçirebilecek nitelikte olmadıklarından AFC Ajax, uluslararası arenada başarılı sonuçlardan oldukça uzak kalmıştır. Ancak 90’lı yıllarda adeta küllerinden doğan AFC Ajax, 3 kez final oynadığı bu dönemde UEFA Şampiyonlar Ligi’ni 1995 yılında tekrar almayı başarmıştır. Bu dönem Louis van Gaal tarafından çalıştırılan Ajax, Avrupa futboluna Clerence Seedorf, Patrick Kluivert Jari Litmanen, Nwankwo Kanu, Jaap Staam, Winston Bogarde, Michael Reiziger, Edgar Davids, Edwin van der Sar, Ronald ve Frank de Boer gibi isimleri kazandırmıştır.

6372000’lı yıllarla birlikte düşüşe geçen Ajax bir daha eski performansına asla ulaşamamıştır. Ajax Frank de Boer yönetimide, Hollanda Ligi Eredivisie’de son 5 yılda 4 kez şampiyonluğa ulaşsa da Avrupa kupalarında ilk turlarda elenen bir takım olmaktan öteye geçememiştir. Bu dönemde Ajax takımı dünyaca ünlü yıldızları yetiştirmekten de oldukça uzaklaşmıştır. 2005 yılından sonra yetişen herhangi bir yıldız futbolcusu yoktur. Bu döneme kadar, Wesley Sneijder ve Raphael van der Vaart dışında ciddi bir yetenek çıkmamıştır. Ajax maçlarını Amsterdam Arena’da oynamaktadır. Bu stada 1996 yılında kavuşan kulüp buradan ciddi bir gelir elde etmektedir. Yaklaşık koltuk kapasitesi 52,000 olan Amsterdam Arena, oldukça teknolojik bir stattır ve Galatasaray’a da ilham olmuştur. Türk Telekom Arena, Amsterdam Arena’nın ikiz stadıdır. Bu yüzden 2011 yılında stat açılışı Ajax’la oynanan maçla gerçekleştirilmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.