Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sığır Dili Otu Nedir?

0 5.947

7768_indirDiğer bir adıyla sığır kuyruğudur. Hekimlikte kullanılan bir bitki türüdür. Dünya üzerinde neredeyse her bölge üzerinde yetişen çeşitleri mevcuttur. Bir çeşidinin kökündeki kırmızı madde boyacılık sektöründe kullanılır. Bunlardan İtalyan sığır dili ise parklarda süs bitkisi olarak yetiştirilir. Genellikle iki yıl ömürleri olan, haziran ve ağustos ayları arasında parlak sarı renk çiçek açıp 20-150 cm boylarında olurlar. Daha çok yol kenarlarında ve ekilmemiş yerlerde bulunur. Gövdeleri dik ve yünümsü tüylerle kaplıdır. Yapraklar gövdenin alt kısımlarında rozet halinde dizilmiş olup, yünümsü tüylüdür. Ancak gövdesinde bulunan yapraklar sapsızdır. Çiçeği gövdenin ucunda sık yada seyrek biçimde salkım olarak toplanırlar. Çiçeklerin çanak ve taç yaprakları beşer parçalıdır. Meyveleri yuvarlak şekillerde ve çok tohumludur.

Çiçekleri yapısında uçucu yağ ve glikozit barındırır. Çiçeği balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Bazı türlerin tohumlarında Saponin maddesi bulunur ve bu madde balıklarda zehirleyici etki gösterir. Bu yüzden balık avlamada çok kullanılmaktadır. Bitkinin yaprakları terletici, balgam sökücü ve idrar arttırıcı olarak kullanılır.

Türkiye, sığır dili türleri bakımından çok zenginliğe sahiptir. Yaklaşık olarak 200 tür bulunmaktadır.

Kaynakça:
http://sigirdili.nedir.com/

Yazar:Efendi Doğan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku