Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnsanlar Beyninin Yüzde Kaçını Kullanıyor ?

0 681

İnsanlar Beyninin Yüzde Kaçını Kullanıyor ?Yıllardır tartışılan ve bilimsel olarak birçok kanıya varılan fakat gerçek olmayan beyin mekanizmasının işlevini % kaçını kullandığımızı tam olarak bildiğimizden hiç bir zaman emin olamadık. Kimi yüzde 3 ‘ünü derken kimi ise sadece %10’u kullandığımızı iddia etmektedir. Bir kanıya göre insanlar uzun yıllar sadece beyinlerinin %10’u kullandığını düşünmektedir. Bu hurafeler ve bilimsel olarak gerçeklik payını vermeyen, yanlış bilgiler yüzünden,beyin mekanizmasının net olarak ne kadarını kullandığımızı bilmemekte,endişelenmekteyiz. Yapılan araştırmalar sonrası gerçek olan kanıya varıldı. Bir uzman Doktorun bu konuda söylenimi şu oldu. Beyin sürekli tempolu ve hızlı çalışan bir sistemdir. İnsanlar bu temponun ve işlevselliğin sadece bir kısmını kullanmayı tercih ediyor. Beyin yüzde yüz çalışan bir organdır. Onu yöneten ise akıldır. Beyin görüntüleme araçlarından sonra çıkan gerçekler aslında beynin yüzde yüz çalıştığını hatta insanların bu yüzdeliği 90 ‘a kadar düşürdüğü gözlemlenmektedir. Beyin aslında insanın düşüncelerinden ibarettir. Kişi bunu hangi yöne çekerse akış o yönde ilerler. Beynin alacağı kapasite hayal gücünün ötesindedir. Bu nedenle beynin yüzde 10 değil,neredeyse %90 ‘ı çeşitli faaliyetlerle çalışmaya ve işlevselliğini sürdürmeye devam etmektedir.

İnsanlar Beyninin Yüzde Kaçını Kullanıyor ?Beyni Yönetmek ve Beyne Fazla Sorumluluk Yüklemek
Algı sistemi her zaman öğrenmeye ve yenilik üretmeye hazırdır. Bunu bir bilgisayar gibi düşünün. Bilgisayarda birçok bilgiyi hafıza hemen kaydeder. Bu nedenle siz dilediğiniz kadar hafızanıza yeni bilgiler depolayabilirsiniz. İşte bu beyninizin sağlıklı bir şekilde çalıştığının kanıtıdır. Bir kitap okurken,müzik dinlerken hatta görsellerde değişik bakış açıları üretirken beyin sizin ne yapmak istediğinizi sorguluyor ve kendini size teslim ediyor. Çok fazla yormak ve çok az kullanmakta kişinin isteğine bağlı bir durumdur. Bu nedenle yıllardır bilimsel olarak beynin yüzde kaçını kullanıyoruz sorusuna verilecek en doğru cevap yüzde yüz olur. Beyin çalışır, organ görevini başarı ile tamamlar ama algı ve kapasite sizin yönünüzden gider. İster bunu hazinelerle donatın,isterseniz bomboş bırakın. Bu sizin beyninizi kullanma şekliniz ile alakalıdır. Sağlıklı bir beyin için besinlerin ve psikolojininde çok etki ettiğini unutmayınız. Sağlıklı besinler almayan birinin beyni çalışsa da isteksizlikler ve gerilemeler, besin zayıflığından nüksedebilir. Buna istinaden ilk kural doğru düşünmek,ikinci kural ise egoyu en iyi seviyede tutarak ben yaparım olgusunu kendinizde yaşatmaktır. Çünkü doğru kararlar sonrası başarılı sonuçlar söz konusudur.

İnsanlar Beyninin Yüzde Kaçını Kullanıyor ?Beyin İşlevini Nasıl Tamamlar ?

-Beyin Çalışmazsa Sosyal Faaliyetler Sağlanmaz .
– Beyin Gelişimi Yetersiz ise doğru düşünme sistemi oluşmaz.
– Hayal gücü yetersiz ise beyin düşünme mekanizmasını sağlıklı bir şekilde sağlamaz.
– Beynin sağlıklı çalışması sonrası başarılar ve kazançlar elde edilir.
-Yetersiz ve zayıf beslenme,uyku problemleri beynin işlevselliğini ve dengesini bozar.
– Beyin insanın iradesi ve isteğine göre yön bulur.
– Beyin hücreleri ölen birinin,düşünmesi söz konusu değildir. Demans ve çeşitli unutkanlık rahatsızlıkların içinde yer alır.
– Beyin sağlıklı çalışmaz ise bipolarda bozukluklar gözlemlenir.
– B12 Eksikliği yaşayan kişilerde beyin hastalıkları ortaya çıkar.
– Demir eksikliği,D vitamini yetersizliği, Omega eksiklikleri hafızanın ve beynin yavaş çalışmasına ve çeşitli unutkanlıklara sebebiyet verir.
– Kısacası beyin sağlıklı çalıştıkça beynin kullanma sayısı sizin isteğinize bağlıdır. Beyin çalışır,si yönetirsiniz. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
milliyet.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku