Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Reflü Tedavisinde Kolay Bitkisel Çözüm Yolları

0 1.092

Reflü Tedavisinde Kolay Bitkisel Çözüm YollarıReflüyü tanımlayacak olursak, mide ve yemek borusu arasında yer alan sindirim için salgılanan mide asitlerinin yemek borusuna çıkışını engelleyen kapakçığın görevini doğru bir şekilde yerine getirmediği hallerde mide asitlerinin yemek borusuna çıkması sonucu yaşanan bir rahatsızlıktır. İşte bu yemek borusu çeperine kadar çıkan asitler, yemek borusunun aşınmasına ve hastanın ağrılar yaşamasına sebep olur. Bu nedenle reflü tedavisinde amaçlanan mide asit üretiminin dengelenerek, yemek borusuna kadar çıkmasının engellenmesidir. Reflünüz varsa öncelikle yaşam ve beslenme tarzınıza çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Reflü Tedavisinde Kolay Bitkisel Çözüm YollarıReflü Hastalarının Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

– Düzensiz ve aşırı şekilde yiyecek tüketimi engellenmelidir.
– Midenin uzun süre dolu kalması sağlanmamalıdır.
– Öğünler özellikle kahvaltı atlanmamalıdır.
– Baharatlı ve yağlı yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir.
– Kahve, alkol, soslu yiyecekler, nane, limon, portakal, kızartma gibi midenize rahatsızlık verecek besinlerden uzak durmalısınız.
Sigara tüketimi sağlığınızı tümüyle tehdit ettiği gibi reflüyü tetikleyen etkenlerden en önemlileri arasında yer almaktadır.
– Hamilelik durumu söz konusu ise reflünüz daha da artabileceğinden beslenmenize dikkat etmelisiniz.
– 60 yaş ve üzerinde iseniz risk grubuna girdiğinizden reflünün size zarar vermemesi için sağlıklı beslenmeye ve yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat etmelisiniz.
– Stresten uzak durmanız birçok rahatsızlıkta olduğu gibi reflüde de sizi koruyacaktır.
– Reflü şikayetiniz sık ve uzun süredir devam ediyorsa acilen bir hekime başvurmalısınız. Unutmayın ki; ilerleyen reflü yemek borunuzda aşırı tahrişe, bunun sonucunda da özofagus kanserine yol açabilir.

Reflü Tedavisinde Kullanılabilecek Bitki Çayları Nelerdir?

Karaağaç Çayı:

Reflü tedavisinde en çok kullanılan ve önerilen bitki çaylarından biri olan karaağaç çayı, mide zarı ile yemek borusu üzerinde adeta koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu sayede reflüye bağlı gelişen rahatsızlıkları dindirir ve hafifletir.

2 yemek kaşığı karaağaç kabuğu tozunu 2 bardak sıcak suyuna atıp karıştırdıktan sonra 2-3 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Bu çayı yemeklerden sonra günde 3 kez içerek midenizin rahatlamasını ve reflü ile daha iyi mücadele etmesini sağlayabilirsiniz.

Papatya Çayı:

Tüm vücut için rahatlatıcı ve stresten arındırıcı özelliği ile bilinen hoş kokulu papatya çayı, midedeki asitlerin neden olduğu yemek borusundaki anormal kasılmaları önlemektedir.
İçeriğindeki bileşenlerle sindirim sistemini rahatlatan papatya, yemek sonrasında midede oluşan şişliği ve gaz oluşumunu engellemektedir. Ayrıca İshal oluşumunu da engelleyen papatya çayı ile, midenizde oluşan asidi dengeleyebilirsiniz. Papatya ve rezene karışımı mideniz için çok iyi bir rahatlatıcı olabilir.

Sindirim sistemine önemli katkılarda bulunan papatya, yemek sonrasında şişlik, gaz ve ishal oluşumunu engeller. Papatyayı midenizi rahatlatmak ve mide asidini kontrol altına almak adına çay olarak tüketebilirsiniz. Güvenilir bir bitki olan papatya, alerjisi olanlar ve astım hastaları tarafından doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ayrıca papatyayı rezene gibi rahatlatıcı etkiye sahip olan diğer bitkilerle karıştırıp tüketebilirsiniz.

Ciddi bir yan etkisi bulunmayan bu çayı astım hastalarının ve papatyaya alerjisi olan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaları gerekmektedir.

Bir su bardağı kaynatılmış sıcak suya 2-3 tatlı kaşığı papatyayı ekleyerek 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra çayı papatyalarını ayıracak şekilde süzün. Reflü için harika bir rahatlatıcı olan bu çayı yemeklerden sonra günde 3 kez içebilirsiniz.

Reflü Tedavisinde Kolay Bitkisel Çözüm YollarıHatmi Çiçeği Çayı:

Reflü tedavisinde etkili bir bitkisel yöntem olan hatmi çiçeği çayı, hem sindirim hem de üst solunum yolu hastalıkları için önemli bir şifa kaynağıdır. Mukozada oluşan tahribatı ve iltihaplanmayı engelleyen hatmi çiçeği, midede meydana gelen kasılmaları engelleyici bileşenler içermektedir. Böylelikle yemek borusunda meydana gelen kasılmalarda da önemli ölçüde azalma olmaktadır.

İçeriğindeki müsilaj ile mukoza üzerini jel gibi koruyucu bir tabaka oluşturarak tahrişlere karşı korur. Böylece reflü ile oluşan ağrı ve yanma hissi hafiflemiş olur. Reflü tedavisinde hatmi çiçeğinin kökleri daha etkili olduğundan bu köklerden yapılan çayın tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

2-3 tatlı kaşığı Hatmi çiçeği kökünü 1 su bardağı kaynatılmış suda demledikten sonra yemeklerden sonra içebilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı:

Ülser ve reflü tedavisinde önemli bir bitkisel yöntem haline gelen meyan kökü, mide ve sindirim sistemi için rahatlatıcı doğal bir ilaç gibidir. Solunum yolları için de etkili bir tedavi sunan meyan kökü, ağız yaralarının iyileşmesini sağlamaktadır.

Meyan kökü kullanımında dikkatli olunması gereken bir bitkidir. Uzun süre kullanımı kalp ve böbrekleri ciddi ve olumsuz anlamda etkileyebilen bu bitkinin tansiyon, kalp, böbrek, karaciğer, şeker hastaları ve kan sulandırıcı kullanan hastalarca doktor tavsiyesi olmadan tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

1 su bardağı kaynatılmış suya 1 çay kaşığı meyan kökü attıktan sonra 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Tadı acı geliyorsa 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz. Yemeklerden sonra 1 hafta kadar tüketmeniz midenizi rahatlatacaktır.

Adaçayı: Adaçayı reflü tedavisinde kullanılan etkili bitkisel yöntemlerden biridir. 1 tatlı kaşığı adaçayı ve 2 tatlı kaşığı limon otunu karıştırıp, kaynatılmış 1 bardak suyun içerisine atarsanız 3-4 dakika demlendikten sonra yemeklerden sonra içebilirsiniz.

Tavsiye: Bu bitkisel çayları kullanmadan önce doktor kontrolünden geçmeniz ve doktorunuzun bu çayları tüketmeniz konusunda onay vermesi gerektiğinin sağlığınız açısından önemli olduğunu unutmamalısınız.

Reflü Tedavisinde Midede Rahatlama Sağlayacak Diğer Bitkisel Yöntemler :

– Midenizdeki asidi dengelemek ve midenizi rahatlatmak için elma sirkesini deneyebilirsiniz. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırdıktan sonra elde edeceğiniz içeceği yemeklerden yarım saat önce aç karnına 1 ay boyunca içerseniz, mide asidinizi dengelemiş olursunuz.

Reflü Tedavisinde Kolay Bitkisel Çözüm Yolları– Çok lezzetli görünmese de, bir yumurta akını iki çay kaşığı zeytin yağı ile karıştırıp tüketirseniz reflünüze iyi gelecektir.

– Mide yanmalarınızı hafifletmek için her gün yediğiniz yiyeceklere ve içeceklere tarçın ve kimyon atabilirsiniz.

– Mide ekşimesine iyi gelen ve eski bir yöntem olan bir su bardağı içerisine bir buçuk çay kaşığı karbonat atarak elde edeceğiniz içecekle kısa süreli rahatlama sağlayabilirsiniz. Uzun süre tüketmeniz tavsiye edilmemektedir. Ayrıca tansiyon hastalarının kullanmaması gerekmektedir.

– Yoğurt ve süte karıştıracağınız yulaf ezmesi ile midenizi rahatlatabilirsiniz.

– Hurma mide için çok faydalı bir yiyecektir. 1 bardak kaynamış suya 3 tane hurma atıp demlendikten sonra bu suyu içebilirsiniz.

– Yemeklerden sonra yenilen 1 adet elma ve 2-3 adet badem hazımsızlığın giderilmesini sağlar.

– Zencefilin mideyi koruyucu özelliğinden içeceklerinize ve emeklerinize atarak yararlanabilirsiniz.

– Sakız çiğneyerek midedeki asidi dengeleyebilirsiniz.

– Bir dilim ekmeğin üzerine hardal sürerek tüketmeniz reflüden kaynaklanan rahatsızlıkları gidermenizi sağlayacaktır.

– Soyulmuş bir patates rendeledikten sonra çıkan suyu içebilirsiniz.

– Yemeklerden önce ya da sonra bir adet orta boy muz yiyebilirsiniz.

– Maydanozu taze olarak ya da yemeklerin içerisinde tüketmeniz hazmınızı kolaylaştırır.

– Haddinden fazla yemek yediğinizi ve midenizin şiştiğini hissediyorsanız ananas tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır.

.

Kaynakça:
bitkicaylarininfaydalari.com
www.sifalibitkitedavisi.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku