Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İş Güvenliği Yazılımı Nedir?

0 436

İş güvenliği ve sağlığı, her geçen gün büyüyen ve gelişen bir sektör haline gelmiştir. Bu büyüme ve gelişme bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunların başında firmaların takibinin zorlaşmış olması ve yetersiz kalması gelir. Firmalar, sayıca fazla şubeye sahip şirketlerin iş güvenliği sürecini takip ederken zorlanabilmektedir. Bu durumda en güvenilir çözüm kaynağı olan iş güvenliği yazılımları ortaya çıkmıştır.

İş Güvenliği Yazılımı Nedir?

İş güvenliği yazılımı, iş güvenliği uzmanının ya da işyeri hekiminin yapmakta olduğu tüm doküman hazırlama, takip etme ve planlama süreçlerini kolaylaştıran teknolojik buluştur. İş güvenliği yazılımı sayesinde işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve iş güvenliği yöneticileri daha kaliteli bir gözlem ve takip süreci geliştirebilmektedir.

İş güvenliği yazılımlarının hepsi aynı amaca hizmet eden, ek özellikler ile geliştirilebilen ve temelde aynı prensiple çalışan sistemlerdir.

Bu yazılımların en büyük avantajlarından birisi sürekli gerçekleşmesi planlanan faaliyetlerin hatırlatmalarını yöneticilere ya da kullanıcılara iletmesidir. Böylece faaliyetlerin unutulma ihtimali ve aksama ortadan kalkar.

İş Güvenliği Yazılımı Ne Yapar?

  • İSG yazılımı, çalışanların eğitimlerini planlayarak takip eder ve sertifika düzenleyebilir.
  • İşyerine ait olan riskleri takip ederek yetkililere iletir ve risk analiz formları düzenlemeye yardımcı olur.
  • İş güvenliği yazılımı, sağlık raporlarını, yazılan ilaçları ve tedavi yöntemleri gibi sağlıkla ilgili detayları takip etmede başarılıdır.
  • Fazla sayıda müşteriye sahip olan OSGB firmalarının müşteri dokümanlarını günceller.
  • Sayıca fazla şubeye sahip şirketlerin şube dokümanlarını günceller.
  • İSG yazılımının en büyük avantajı periyodik tatbikat, toplantı, test, kontrol, risk takibi gibi süreçlerin kolaylaştırılmasını sağlamaktır. Bu yazılımlar, belirlenen tarihte hatırlatma özelliklerini kullanırlar.
  • İş güvenliği yazılımı akıllı cep telefonlarından ve tabletlerden de kolaylıkla kullanılabilmektedir. Böylece eş zamanlı olarak ofis ve saha bağlantısı sağlanabilmektedir.
  • İSG yazılımı, şirket yöneticilerinin tüm şubelerdeki risk tespiti ve takibi, doküman durumu, risk giderilmesi, eğitim durumu gibi süreçleri analiz ve takip etmesini kolaylaştırır.

İş Güvenliği Yazılımı Önemi Nedir?

İş güvenliği yazılımı, son yıllarda revaçta olan sistemler arasındadır. Bu yazılımlar yöneticilerin ve çalışanların daha sağlıklı, güvenli ve kontrollü bir ortamda çalışmalarına olanak tanır. Şahısların takip etmesi gereken süreçleri eksiksiz ve zamanında tamamlar. Böylece çalışanlara zaman ve kolaylık kazandırır.

İş güvenliği yazılımı küçük şirketler için masraflı olabilmektedir. Ancak şube sayısı fazla olan şirketlerin iş güvenliği yazılımı kullanarak süreçleri kolaylaştırması tavsiye edilir. Böylece şubeler arası takip, analiz ve iletişim oldukça kolaylaşır.

Şirketlerin yüzlerce çalışanı olduğunu varsayarsak hepsinin sağlık raporlarını, eğitim durumlarını, iş kazalarını excel dosyalarında kayıt altına alarak takip etmek bir süre sonra oldukça zorlaşacaktır. Risk takibi ve analizi süreci iş güvenliği yazılımı sayesinde daha güvenli bir şekilde takip edilmektedir. İş güvenliği yazılımı bu tip zorlukları ortadan kaldırarak çalışanlara ve yöneticilere zaman kazandırmaktadır.

İş Güvenliği işlemlerinde OSGB Yazılımı ne kadar Faydalıdır?

OSGB yazılımı, ÇSGB’ye karşı iş yerlerinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini yürütmekle yükümlü olan birimler olarak adlandırılabilir. Yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, işlenmesi ve raporlanabilmesi için OSGB yazılımı edinerek daha kolay ve stabil faaliyetler gerçekleştirilebilir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku