Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Microsoft Zarar Etti

0 97

Microsoft Zarar EttiTeknoloji deyince akla gelen ilk firmalardan olan, bu sektörün en büyüklerinden Microsoft yaptığı açıklamalarla gündeme oturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Office 13′ ün Vista ve Xp desteğinin olmayacağını açıklamasıyla yazılım dünyasını şok eden Microsoft, 2012 yılının 2. çeyreğinin finans raporunu açıkladı. Microsoft’ un sürekli kar etme süreci bu açıklamayla bitmiş izlenimi uyandırıyor. Nitekim bu finansal raporla 492 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı ve Microsoft halka arz edildiği 26 yıl öncesinden bu yana ilk defa zarar ettiğini açıkladı. Bu çeyrekteki geliri ise 18 milyar doları buldu. Bu çeyrek 30 hazirana kadarki dönemi kapsıyor. 26 yıldan bu yana bir ilki yaşayan Microsoft’ un aşağı yönlü bir ivme yaşadığını düşünmek ise yersiz. Çünkü firmanın bu yıl piyasaya süreceği ürünler düşünüldüğünde bu zararın temeli ortaya çıkıyor.

Windows 8, Office 13, Windows Phone 8 ve Surface ürünlerine yapılan yatırımlar bu zararın nedenini ortaya koyuyor ve bu kozlar sayesinde Microsoft artık zarar potasından hızlı bir yükselişle kara geçebilir. Yılın son 2 çeyreğinin finansal raporlarını beklemek bu konuda kesin yargıya varmak için yeterli olacaktır. Ayrıca Microsoft’ un teknoloji, dolayısıyla yazılım dünyasını şaşırtan peşi sıra açıklamaları, bu ürünlerin piyasaya çıkmasıyla devam edecek gibi görünüyor.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku