Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İskender Pala Kimdir ?

0 291

4512_images_(1)Yaşamı boyunca büyük sıkıntılar çekmiş olan bu yazarımız, 1958 yılında Uşak ilimizde doğmuştur. İlkokulu Uşak Cumhuriyet İlköğretim Okulunda bitirdi. Liseyi Kütahya Lisesinde bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okumaya hak kazanmıştır. Üniversitedeki yıllarında başarısı ile dikkat çeken bu yazarımız hayatının ilerleyen dönemlerinde de çok başarılı projelere kitaplara imza atmıştır. Pala lisans tezini ve doktorasını İstanbul üniversitesinde vermiştir.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı askerlik mesleğini tercih eden Pala’nın, çok zor ve çok meşakkatli bir askerlik hayatı olmuştur. Zaman zaman sürgünlere maruz kalmış, fakat zorlukla akademik çalışmalarını devam ettirmiştir. Asker iken deniz liselerinde edebiyat öğretmenlikleri yapmış, askeri müzelerde çalışmış ve gayet başarılı bir yaşam geçirmiştir. 14 yıl 7 aylık askerlik dönemini ve devamında yaşadığı bazı sıkıntıları Üstad ”iki darbe arasında” kitabında okuyucuya yansıtmıştır. Zorunlu görevinin bitmesine 5 ay kala Pala, askerlikten ihraç edilmiş ve sıkıntılı bir hayata mahkum edilmiştir. İskender Pala’nın 3 çoçuğu bulunmaktadır. Ve Pala 28 Şubat sürecinin belki de en büyük tanıklarındandır.

Okuma hayatına Peyami Safanın eserleri ile başladığını belirten yazar, ilk okuduğu kitapların 9. Hariciye Koğuşu ve Yalnızız olduğunu söylüyor. Ömer Seyfeddin, Refik Hâlid, Reşat Ekrem okunduktan sonra, Osmanlı tarihi ve edebiyatla tanışması Erzurum ve İstanbuldaki üniversite yıllarına denk gelmiş. Yazar çeşitli ansiklopedilerde yazmış çeşitli gazetelerde köşe yazıları yayınlamış ve başarılı bir akademik hayatı geçirmiştir. Üstad hala İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Yazar:Ömer Faruk Balta

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.