Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İskoçya’nın Simgesi; “Edinburgh Kalesi”

0 707

Edinburgh Kalesi, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olan İskoçya’da bulunan bir yapıttır. Edinburgh Kalesi, İskoçya ve Britanya topraklarının en önemli eserleri arasında kabul edilmektedir ve aynı zamanda da kraliyetçe koruma altına alınmıştıır. Tarihin yaşayan tanıkları arasında gösterilen Edinburgh Kalesi, yerkürenin en eski kaleleri arasında yer alır ve işlevselliği ile de ayrı bir öneme sahiptir. Kalenin yapımında kullanılan taşların çok eski bir geçmişi olduğu arkeologlarca ispatlanmıştır. Ayrıca kalenin inşa edildiği bölgede M.Ö. 2. yüzyıla dek uzanan bir insan yaşamının olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamda da dünyanın en hareketli ve en eski yerleşim yerleri arasında sayılan bölgede Edinburgh Kalesi, bölgenin korunması açısından çok büyük önem arz etmiştir. Günümüz itibariyle Birleşik Krallık topraklarında yer alan İskoçya’nın bir parçası olan Edinburgh Kalesi resmi olarak İskoçya devletinin bir malı konumundadır. İskoçya Tarihi ve Kültür Bakanlığı tarafından kontrol edilen Edinburgh Kalesi, günümüzde ziyaretçilere açıktır. Dünyanın en önemli yapıtları arasına girmiş olan Edinburgh Kalesi, her sene yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Gİskoçya'nın Simgesi; "Edinburgh Kalesi"ünümüzde halka açık olan bu kalenin yapımı Bronz Çağı’na kadar uzanmaktadır. Bu anlamda Edinburgh Kalesi’nın yapımı Bronz Çağı’nın; 12 ila 21. yüzyılları arasına kadar uzanmaktadır. Halen aktif olarak bir savaş kalesi olarak kullanılmaktan uzak da olsa Edinburgh Kalesi, bir açık hava müzesi konumundadır ve her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği çok önemli bir destinasyon olarak kabul edilmektedir. Edinburgh Kalesi, İskoçların tarihinde son derece önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle 1296 ile 1357 yıllar arasında yaşanan İskoçya Bağımsızlık Savaşı’nda Edinburgh Kalesi, son derece kritik bir rol oynamış ve zafer elde edilmesinde büyük bir paya sahip olmuştur. Her dönem için İskoçların en önemli savunma karargahı olan Edinburgh Kalesi, İskoçya Bağımsızlık Savaşı’nın ardından ise, 1571 ile 1573 yılları arasında 2 yıl süren Lang Kuşatması’nda da kullanılan önemli savunma hatları arasında yer almıştır. Tarih süresince İskoçya’nın savunma hattının ana temelini oluşturan bu kale, çok sayıda kuşatmaya ve savaşa ev sahipliği yapmıştır. Çok sayıda savaş ve kuşatma ile ciddi anlamda yara alsa da Edinburgh Kalesi, o dönem için son derece sağlam bir mimari ile inşa edilmesi sebebiyle, hiçbir zaman geçilememiştir.

İskoçya’nın şu an için herhangi bir savaşta olmamasına karşın, Edinburgh Kalesi halen İskoçya’nın en önemli savunma hatları arasında yer alır ve öyle ki, burada atanmış bir komutan dahi vardır. Sembolik de olsa komutanı olan bu tarihi yapı, şu an itibariyle tam olarak bir ulusal savaş müzesi konumundadır. İskoçya İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamalara göre Edinburgh Kalesi’ni her yıl yerli ve yabancı yaklaşık 1,4 milyon turist ziyaret etmektedir. Edinburgh Kalesi’ne ulaşmak istiyorsanız İskoçya’nın Edinburgh şehrine seyahat etmeniz gerekecektir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku