Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köstence Nasıl Bir Yerdir?

0 260

Köstence, Avrupa Birliği’ne 2007 yılında resmi olarak tam üye olmayı başaran Romanya‘nın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Ülkenin en önemli yerleşim yerleri arasında bulunan Köstence, başkent Bükreş’ten sonra ülkenin en önde gelen ikinci şehri olarak kabul edilir. Romanya topraklarının en stratejik noktalarından birinde bulunan Köstence, ülkenin ekonomik olarak kalbinin attığı şehir olarak da bilinir. Romanya’nın başkenti her ne kadar Bükreş olsa da, Bükreş lokasyonu itibariyle ülkenin orta kısımlarında yer alır ve denizle herhangi bir bağlantısı bulunmaz. Oysa Köstence, ülkenin deniz ile bağlantısının bulunduğu en büyük ve aynı zamanda en önemli şehridir. Ayrıca başkent Bükreş’in aksine Köstence, Romanya sınırları dahilinde kalan ve Rumen halkının en uzun süreli yaşadığı bir yer olarak da bilinir. Başka bir ifadeyle Köstence, Romanya’nın en eski şehridir. Çok köklü bir tarihe sahip olan Köstence, M.Ö. 600’lü yıllara kadar uzanan bir yaşam kaydına sahiptir. Bu tarih öncesinde de bölgede birçok insanın hüküm sürdüğü tahmin edilse de insanoğlunun günümüz teknolojisiyle ulaştığı en eski insanlık izleri bu tarihlere kadar uzanabilmektedir.

Köstence Nasıl Bir Yerdir?

Türkiye Cumhuriyeti öncesinde var olan Osmanlı İmparatorluğu zamanında da uzun yıllar boyunca, devletin bir parçası olmuş olan Köstence, Osmanlı için her daim stratejik bir öneme sahip olmuştur. Özellikle şehrin Karadeniz’e kıyısının bulunuyor olması bunda son derece önemli bir rol oynamıştır. Bu anlamda Ruslar ile mücadelede de kritik bir öneme sahip olan Köstence, daha sonrasında kaybedilmiş ve Osmanlı toprağı olmaktan çıkmıştır. Köstence, Romanya’nın Dobruja bölgesinde bulunur ve Karadeniz’e kıyısı vardır. Özellikle sahip olduğu liman ile ülke ekonomisinin kalbini oluşturan Köstence, Avrupa Birliği öncesinde daha da büyük bir öneme sahip idi. Avrupa Birliği’ne geçilmesi ile beraber serbest dolaşıma da taraf olan Romanya, ithalat ve ihracat ağırlığını Avrupa hattına kaydırmıştır. Bundan önce Rusya ile daha sıkı ilişkileri olan Romanya, denizyolu ile gerçekleştirdiği ticaretin tamamına yakın bir kısmını Köstence vasıtasıyla yürütmekte idi. 2007 sonrasında yaşanan trafik azalsa da yine de Köstence, Romanya’nın en büyük ekonomik güçleri arasında yer alır. Özellikle denizaşırı seferler İstanbul Boğazı da geçilerek gerçekleştirildiğinde Köstence, merkez olarak kullanılır.

Bu anlamda Köstence şehri denizyolu nazara alınacak olursa Romanya’nın en stratejik yeri olarak kabul edilir. Bölgenin nüfusu yaklaşık olarak 425 bin civarındadır. Şehir, sınırları dahilinde ağırlıklı olarak Rumenler, Tatarlar, Türkler, Romanlar, Makedonyalılar, Yunanlar ve Ermeniler ikamet eder. Bölgeye ulaşmak isterseniz, karayolu ya da havayolu ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca demiryolu ile de ulaşım mümkündür. Bu durumda İstanbul-Bükreş trenine binmeniz gerekir. Bu tren haftanın her günü İstanbul Halkalı Garından kalkmaktadır. İstanbul Sirkeci’den henüz yürütülen çalışmalar nedeniyle tren kalkmamaktadır. Ancak dilerseniz, geçerli bir biletiniz olması durumunda Sirkeci Halkalı arasında TCDD tarafından servis hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmet ücretsizdir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.