Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Denver Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.004

Denver, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletine bulunan bir şehirdir. Denver, Colorado eyaletinin en önemli ve en popüler şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda da eyaletin başkentidir de. Denver, Colorado eyaletinde yer alan diğer şehirlere nazaran çok daha kalabalık ve aynı zamanda da çok daha gelişmiş bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Denver, Güney Platte Nehri Vadisi kenarına kurulmuştur. Ayrıca doğu tarafından da Rocky Dağları ile komşu konumdadır. Denver, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek rakımlı eyaletleri arasında yer alır. Yaklaşık olarak deniz seviyesinden 1610m yükseklikte kurulmuş olan Denver, bu anlamda eşsizdir. Rakım sebebiyle, birçok Amerikan şehrinden ayrılan Denver, bu yüzden ”Mile-High City” lakabıyla anılmaktadır. Konum olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin orta kesiminde yer alan Denver, ülkenin en gelişmiş şehirleri arasında yer alır. Colorado eyaletine bağlı olan Denver, eyaletin adeta ekonomik merkezi olarak kabul edilir ve bu anlamda eyaletin lokomotifi konumdadır.

RDenver Nasıl Bir Şehirdir?esmi olarak 17 Kasım 1858 tarihinde Denver City olarak kurulmuş olan şehir bu tarihle beraber ülke için son derece stratejik bir öneme de sahip olmuştur. Resmi olarak şehirli insan yerleşiminin 1858 yılına dayandığı Denver, 3 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi şehirleri arasına dahil edilmiştir. Şehir adını James W. Denver’dan alır. İlk kurulduğu dönemde Denver City olsa da şehir sonrasında ”City”, ekinden kurtulmuş ve sadece Denver olarak anılmaya başlamıştır. Colorado eyaletinin en popüler ve aynı zamanda da en önemli yerleşim yeri olan Denver, günümüz itibariyle yaklaşık olarak 3 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Amerika’nın doğu şehirlerindeki Türk nüfusa göre kıyaslarsak Denver’da çok az sayıda Türk yaşamaktadır. Burada yaşayan Türk sayısı 1000 kişinin de altındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin refah seviyesi en üst sıralarda olan şehirleri arasında yer alan Denver, bu anlamda en refah ilk 20 şehirden biri konumundadır.

Özellikle son zamanlarda şehrin popülaritesi oldukça artmış konumdadır. Öyle ki, yapılan araştırmalar Denver’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer şehirleri ile kıyaslandığında nüfus artışı yaklaşık olarak yıllık yüzde 16’dır. Bu da en hızlı büyüyen şehirler arasına Denver’ı da dahil etmektedir. Denver’ın Amerikan ekonomisine yıllık katkısı 160 milyar Dolar civarındadır ki, bu sahip olduğu 3 milyonluk nüfusla kıyaslandığında oldukça yüksek bir rakamdır. Bu anlamda da şehir en Amerikan şehirleri arasında ilk 20’de yer almaktadır. Şehre karayolu ile ulaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra Denver’da Denver Uluslar arası Havalimanı da mevcuttur ki, bunu kullanarak şehre dünyanın hemen hemen her noktasından erişmeniz mümkündür. Türk Hava Yolları da, bölgeye tarifeli sefer düzenlemektedir. Ayrıca Amerikan Airlines, Delta ve United Airlines kullanılarak da bölgeye ulaşabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku