Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Edinburgh Nasıl Bir Yerdir?

0 533

Edinburgh, Birleşik Krallık’ta yer alan İskoçya’nın en önemli ve popüler şehri olmakla beraber aynı zamanda da ülkenin başkenti konumundadır. İskoçya’da bulunan 32 ilden biri olan Edinburgh, ülkenin lokomotif şehri olarak da tanımlanmaktadır. Birleşik Krallık’ın kuzey kesiminde yer alan İskoçya’nın doğu yakasında konumlanmış olan Edinburgh, aynı zamanda da bir liman şehridir. Dünyanın en köklü yerleşim yerleri arasında kabul edilen Edinburgh, M.Ö. 7. yüzyıla kadar topraklarında insan izine rastlanılmış bir bölge olma özelliğine de sahip olmasıyla Avrupa’nın en eski yerleşim birimleri arasında kabul edilmektedir. İlk olarak 1125 yılında kale statüsü alan Edinburgh’un ”burgh” ifadesi de o dönemde verilmiştir. ”Burgh/burg/bourg” ifadeleri kale anlamına gelmektedir. Bu ifade ile biten şehirlerin birçoğu ülkeler tarafından kale amaçlı kullanmış ve genelde bu tür şehirler deniz kenarlarına kurulmuştur. Edinburgh, günümüzdeki konumuna 1889 yılında ulaşmış ve o günden bugüne kadar İngiltere ile İskoçya arasında ciddi bir sorun olmuştur. Bu uğurda yüzyıllarca savaşmış olan bu iki ülke 1889 tarihiyle beraber sükunete kavuşmuştur.

BaEdinburgh Nasıl Bir Yerdir?şta Birleşik Krallık ve İngiltere olmak üzere, Avrupa’nın en gözde turistik destinasyonları arasında kabul edilen Edinburgh, eşsiz doğası ile kendisini ziyarete gelenleri büyülemeyi başarmaktadır. Sıra dışı nemli ve yeşil doğası ile sürekli canlılık hissi yaratan şehir, İskoçya’nın en çok turist çeken yeri olarak bilinmektedir. Kişi başına düşen milli gelirin yaklaşık 60 bin Dolar olduğu Edinburgh, İskoçya ortalamasının biraz üstünde bir ekonomiye sahiptir. Uzun yıllar süren İngiliz İskoç savaşına doğrudan tanıklık eden Edinburgh, bu anlamda İskoçya’nın en önemli savunma hattını oluşturmuştur. Birleşik Krallık’ın kuzey doğusunda yer alan Edinburgh, her yıl yaklaşık olarak 1 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin kendi nüfusu ise, hukuki sınırlar dahilinde yaklaşık olarak 1,3 milyondur. Ancak şehrin merkezi lokasyonu olarak tabir edilen bölgede ise yaklaşık 450 bin kişi yerleşik olarak ikamet etmektedir. Şehirde İskoçça ve İngilizce iki resmi dil olarak en çok konuşulan diller olarak göze çarpmaktadır.

Dünyaca ünlü coğrafyası ve dolayısıyla da okyanus kenarında yer alan uçurumları ve dağlarıyla meşhur olan Edinburgh, bir adet uluslar arası havalimanına sahiptir. Bu havalimanı şehirle aynı adlıdır ve adı Edinburgh International Airport’tur. Bu havalimanına Türkiye’den Türk Hava Yolları olmak üzere birçok ulusal bayrak taşıyıcısı direk uçuş düzenlemektedir. Bu anlamda şehir dünya ile bağlantısını doğrudan bu havalimanı aracılığı ile yapmaktadır. Bunun yanı sıra düşük maliyetli havayolu şirketlerini seçen kişiler civar şehirlere seyahat eden oradan otobüs ya da kiraladıkları araçlarla bölgeye rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku