Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İspanya’nın Başkenti: Madrid

0 417

4559_6546_565 (1)Madrid, İspanya’nın başkenti ve Madrid Özerk Bölgesi’nin yönetim merkezidir. Kuruluşu 9. yüzyıla dayanan şehrin yüz ölçümü 10.506 kilometrekaredir. Son verilere göre 3.228.367 olarak kayıtlara geçen nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehri olma unvanını taşır. Öncesinde ise İstanbul, Londra, Berlin ve Paris gelir. İspanyol Mesetası denilen yaylanın ortasında, Guadarrama Dağı eteklerinde, Manzanaresin sol kıyısında kurulmuştur. Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği, fakat yaz aylarının doyasıya yaşandığı bir iklimi vardır.

Hareketli şehir Madrid, 24 saat yaşayan şehir olarak bilinir. Gece gündüz fark etmeden tempolu ve hareketli bir yaşamın sürdürüldüğü, bütün dünya ülkelerinden ziyaretçi akınına uğrayan, sokakları tarih kokan şehir, İspanyol kültürünün merkezidir. Madrid, büyük bir endüstri şehridir. Makine, gıda, inşaat, hazır giyim, deri, uçak, kamyon, elektrik ve elektronik donanımlar, kauçuk, plastik maddeler, kağıt, seramik, çimento, ağaç, dokuma, tütün, içki, optik ve kimya alanlarında endüstrileşmiş, Bankacılık, sigortacılık ve finans, şehrin ekonomisi için önemli sektörlerdir.

4559_madrid-gece-hayatiMadrid Üniversitesi, Ulusal Kitaplık, Prado ve belediyelerin kurduğu müzeler, şehri eğitim ve kültür merkezi haline getirmiştir. Çok sayıda sanat galerisi, tiyatro, opera ve müze turistlerin yoğun ilgisini çekmekte ve Madrid’i en önemli turizm duraklarından biri yapmaktadır. Konser alanları, gece kulüpleri ve eğlence mekanları ile gece hayatında hareketli atmosferler yaratan şehir, çocuklar ve gençler için eğitim kampları, dil okulları ve hayvanat bahçeleri ile ilgi odağı haline gelmiştir. Tarihi güzellikleri ve zengin mirasının yanı sıra, kültür ve sanat şehri olarak çok büyük bir önem taşır. Bu nedenledir ki, hem yurtiçi hem de yurtdışından çok sayıda turist, yıl boyunca ziyaretlerini sürdürür. Yıl boyunca, özellikle yaz aylarında, turizmden elde ettiği gelir, şehrin gelişimine büyük katkı sağlar.

4559_hotel-in-madrid

Madridin mimarisi, kültürel ve sanatsal yapıları büyüleyicidir. Yolunuz Madride düşerse, sanat galerilerini ve tarihi yapıları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Opera, bale ve tiyatro gösterilerini izleyebilir, kültürel ve turistik etkinliklere katılabilirsiniz.İspanyanın en hareketli ve tempolu şehri olan Madridde, sabah saatlerine kadar gece kulüplerinde eğlenebilir, ünlü Flamenko dans gösterilerini izleyebilirsiniz. Spora, özellikle futbola düşkün bir toplum olan şehir halkı, futbol takımları olan Atletico Madrid ve Real Madridi tutku ile desteklerler. Madriddeki Plaza Mayor adı verilen Büyük Meydan, 1619 tarihinde inşa edilmiş bir alışveriş meydanıdır. Bu meydanda 136 bina ve ortadaki merkezi avluyu gören 437 balkon bulunmaktadır. Eski zamanlarda, bu meydanda boğa güreşleri yapılır ve engizisyon mahkemeleri kurulur, halk ise balkonlardan bu olayları izlerdi.

4559_0da6e5a2a11b1585eb9af4b701151c69Şehirde yıl boyunca pek çok festival düzenlenmektedir. Bütün dünyaca bilinen, en önemli festivali Boğa Güreşleridir. Las Ventas ismi verilen Madridin dünyaca ünlü arenasında, her yıl, Mayıs ve Ekim ayları arasındaki Pazar günleri geleneksel olarak boğa güreşleri düzenlenmektedir. Mayıs ayında yapılan ve San Isidro Festivali denilen etkinlikler boyunca ise, haftanın her günü boğa güreşleri düzenlenir. Boğa güreşleri, pek çok ülkeye ve kültüre göre farklı bir bakış açısı ile izlenir. Kimi ülkenin insanları bu etkinliklere katılmak için özellikle Boğa Güreşi yapılan dönemlerde Madrid seyahati yapmak isterken, pek çok ülke insanı, özellikle hayvan severler, bu festivali vahşet olarak değerlendirir ve karşı çıkarlar. Madrid, güvenli sayılabilecek bir şehirdir. Fakat yankesicilik tehlikesine karşı dikkatli olunması gereken bir bölgedir. Şehirde taksi ile ulaşım pahalı olmakla birlikte, metro hatları aktif ve yaygındır. Bu nedenle, şehrin neredeyse her noktasına kadar yayılan metrolar ile ucuz ve kolay bir ulaşım sağlayabilir, havaalanına bile gidebilirsiniz.

4559_madrid-home1Madride gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler başlıca; Plaza Mayor, Kraliyet Sarayı, Alcala Kapısı, Tearto Real, Taurino Müzesi, Castillano Bulvarı, Prado Müzesi, Las Ventas Arenası, Cera Müzesi, Santa Ana Meydanı, Reina Sofia Müzesi ve Puerta del Sol yani “Güneş Kapısı”dır. Tarihine ve kültürüne aşık olacağınız sanatın şehri Madrid, İspanya’nın kalbinin attığı, eğlence hayatı ve hareketli sokakları ile mutlaka görmeniz gereken bir yer. Müzelerin zenginliği, kültürel ve sanatsal etkinliklerin çokluğu, festivallerin eğlenceli havası, Madrid’i sizin için unutulmaz kılacak.

Kaynakça:
www.esmadrid.com
www.tripadvisor.com.tr
www.geziyorum.net

Yazar:Ayşegül Karuç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.