Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İyi Bir İngilizce Kursu Nasıl Olmalıdır?

1 630

İyi Bir İngilizce Kursu Nasıl Olmalıdır?Yıllardır İngilizce eğitimi için yanlış tercih edilen dil okulları, maalesef kişilerin yeterli ve seviyesine uygun bir eğitim alamamasında etkili olmaktadır. Bundan kaynaklı olarak, bir dil okulu tercih edeceğinizde yaptığınız araştırmalar oldukça önemli olurken, elbette ki amacınıza uygun eğitim içeriklerine de sahip olması gerekiyor. Çağdaş yaklaşımları ile birlikte konuşma odaklı çalışma metodu sunan dil okulları, öğrencilerine ciddi bir destek sunarken, klasik metotların yanı sıra geliştirilmiş eğitim metotlarına da göz atılması gerekmektedir. Elbette ki bunun yanı sıra, “iyi bir İngilizce kursu nasıl olmalıdır?” sorusuna yanıt olarak, eğitim veren kişide de bazı özelliklerin yer alması gerekmektedir. Bu özelliklerin başında; ilgili alanlardan mezun olması gerekirken, İngilizce dil eğitimine uyumlu olması ön planda tutulması gerekiyor. Ayrıca alanda saha deneyimi almış olan kişilerin de, geniş bir dil bilgisine sahip olmasının yanı sıra öğretilecek olan dilin aksanına uygun bir eğitim almış olması gerekmektedir. Böylelikle uygun aksanı öğrencilerine yansıtırken, yine pedagojik formasyonda, eğitim bilgisine de sahip olması, kursun daha iyi olmasını ön plana çıkarmaktadır. İyi bir dil kursu seçmek istiyorsanız, kurs kapsamında eğitim verecek olan kişinin yukarıda yer alan özelliklere de sahip olması aranan şartlar arasındadır.

Bir dil eğitim kursu tercih edilirken, ilk olarak eğitim veren kişinin yeterliliklerine dikkat etmekte fayda var konusuna yer vermiştik. Bunun yanı sıra kursun uyguladığı eğitim metotları da büyük önem taşır. Hem okuma, hem konuşma hem de yazma becerilerinin geliştirilmesi adına yoğun bir eğitim alınması gerekiyor. Bu süreç, her kişide farklı olsa da, yine kursun her kişi için belirlemiş olduğu eğitim süreçlerine de uyum sağlamak gerekmektedir. Böylelikle “iyi bir İngilizce kursu nasıl olmalıdır?” sorularınızda şu özelliklerin cevap olarak bulunması önemlidir.

Dil okulları ve özellikleri

İyi Bir İngilizce Kursu Nasıl Olmalıdır?Kısaca, dil okulu tercih ederken, aşağıda yer alan metotların göz önünde bulundurulması tavsiyeler arasında yer alıyor.

 • Konuşma odaklı eğitim özelliği,
 • Bilimsel olarak verimliliği kanıtlanmış olan sınıflar,
 • Donanım alanında iyi olması ve eğitim için gerekli altyapıya sahip olması. Bunlar arasında;

gibi ekipmanlar yer alabilir. Teknolojik destek altyapısının da, dil eğitim kursları tercih edilirken göz önünde bulundurulması gerekebilir.

 • Dil koçluğu sistemi
 • Öğretme garantisi

İyi bir dil kursu için yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin her zaman ön planda olması gerekiyor. Bunun yanı sıra sınıfların da o sınıfta eğitim gören kişilerin düzeylerine göre oluşması önemlidir. Böylelikle genel olarak sınıf ortalaması aynı düzeyde olurken, eğitim veren kişinin de tercih ettiği metot beklentilere ve ihtiyaca daha kolay karşılık verebilecektir.

Gramer ve kelime bilgisi

Her ne kadar temelde, okuma, yazma, dinleme ve konuşma olsa da bunun yanı sıra gramer ve kelime bilgisi de dil kurslarının verdiği eğitimlerde dikkat edilmesi gereken konulardır. Dil eğitim kursunun bu kapsamda maksimum düzeyde verimlilik sunabilmesi için, gramer derslerinin de yeterli düzeyde ve yoğunlukta olması gerekiyor. Kelime bilgisi desteği verilirken, öğrencilerin iletişim konusunda yaşadığı sorunları da ortadan kaldırmak hedeflenmelidir. Dilin aktif olarak kullanılabilmesi için, konuşma ve dinleme becerilerinin yüksek tutulması, bunun yanı sıra kullanılacak kelimelerin, kelime havuzunda geniş bir yere sahip olması gerekiyor.

Kullanıcı uyumlu test uygulaması

Bir dil okulunda kullanılacak sistemler oldukça önemli olduğunu ifade etmiştik. Çağdaş yaklaşımları ve yenilikleri ile birlikte, kullanıcı uyumlu test uygulaması da kursiyerlere ciddi bir destek sunabilmektedir. Bu sistem ile birlikte seviye belirleme sınavları yapılarak, kişilerin İngilizce bilgisinin ne seviyede oldukları tespit edilmektedir. En etkili sonuçları alabilmek için kullanıcı uyumlu test uygulaması önemli bir yere sahiptir. Böylelikle farklı zorluk seviyelerine sahip olan sorular iletilerek, dil yeterliliği daha sağlıklı bir şekilde ölçülmüş olacaktır. Bu sınavlar dahilinde, yine gramer ve kelime bilgisi de göz önünde bulundurularak, öğrencinin uygun gruba yönlendirlmesi sağlanacaktır. Böylelikle de sınıfların düzeylerine uygun bir eğitim metodu uygulanarak, daha verimli bir eğitim verilmiş olması mümkün olacaktır.

Eğitim seviyeleri

Genel olarak dil eğitim kurumlarında, belirlenmiş seviyeler bulunmaktadır. Bu seviyeler, kişinin İngilizce yeterliliği ile birlikte belirlenirken, seviye atladıkça gruplarında değişiklik yapılmaktadır. Genel olarak bahsedilen eğitim kurumlarında bulunan İngilizce eğitim seviyeleri aşağıda ki gibidir.

 • A1 starter ( Başlangıç Seviyesi )
 • A2 elemantary ( Temel Seviye )
 • B1 pre – intermediate ( Orta Düşük Seviye )
 • B2 intermediate ( Orta Seviye )
 • C1 upper – intermadiate ( Orta Üstü Seviye )
 • C2 advanced ( İleri Seviye )
 • Speak To Speak (Speak A – Speak B – Speak C )

A, B ve C grupları olurken, her grup 2 bölümden oluşum sağlamaktadır. Yukarıda yer alan seviyeler elbette ki uygun metot ile birlikte kursiyerlere eğitim veriyor olurken, öğrenci ve konuşma odaklı olarak eğitim almak, dil eğitimini daha iyi bir düzeye taşımaktadır.

Sınıf tiplerinin önemi

Türkçe, nasıl bir iletişim aracı ise, yine eğitimini alacağınız İngilizce’de bir iletişim aracıdır. Bundan dolayı, eğitimci ile kursiyerin arasında olan iletişim uyumunun sağlanması ve buna uygun bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Düzensiz olan sıra tiplerinden kaçınmak her zaman eğitim verimliliğini artıracaktır. Her ne kadar basit bir detay gibi görünse de, sınıfların düzeni ve sınıf tiplerinin uygun olarak tutulması, eğitim verimini yükseltirken, konsantrasyon konusunda kursiyerlere yardımcı olabilecektir. İyi bir dil okulu tercih edilirken, eğitimci, ekipmanlar ve bunların yanı sıra eğitim verilecek olan sınıfların da dikkate alınması gerekmektedir.

Eksiklerinizi dil koçu hizmeti ile tamamlayın

Her ne kadar İngilizce eğitimine katılmak isteyenlerin pek çoğu yeni başlıyor olsa da, elbette ki bunların dışında kalan, konuşması gayet iyi fakat gramer ve kelime eksikliklerinden dolayı eğitim almak isteyen kişiler de bulunmaktadır. Bu durumda olan öğrenciler için de uygun bir metot uygulanarak, kelime ve gramer odaklı bir destek verilmektedir. Bunun için düzenlenmiş olan eğitimlerin yanı sıra yan materyaller de grammer eksikliklerinizi tamamlamak konusunda sizlere yardımcı olabilecektir. Yine dilerseniz dil koçluğu sistemi ile bu eksikliklerinizi tamamlayarak, verimli bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Bu başlıklar “iyi bir İngilizce kursu nasıl olmalıdır?” sorularına cevap olurken, tabi ki yabancı eğitimcilerin de bulunması önemlidir.

Yabancı ve Türk eğitmen hizmeti

Eğitimlerin belirlenmiş kriterlere göre alınması gerekmektedir. Bu nedenle, CEFR Uluslararası Dil Standartları bize yardımcı olacaktır. Eğer İngilizce eğitimine giriş seviyesinden başlanılacaksa, bu durumda Türk eğitmenlerden eğitim almanın önemi büyüktür. A1 ve A2 seviyeleri için Türk eğitmenlerin tercih edilmesi gerektiği gibi, sonrasında seviyeler ilerledikçe yabancı eğitmenlerden destek alınması gerekmektedir. İyi bir dil okulunda hem yabancı eğitmenler hem de Türk eğitmenlerin bulunması önemli bir özelliktir. Kursiyerler dil okulu tercihlerini yaparken, eğitmenlerin yetkinlikleri kadar, hem yabancı hem de Türk eğitmen desteği verildiğine dikkat etmesi gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
 1. azeman diyor

  Ne garip..Yıllarla okulun öğretemediğini bir kaç ayda kursda öğrene biliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.