Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Fazla Yağış Alan Şehirler

0 107

En Fazla Yağış Alan ŞehirlerBeton yığınlarından, egzotik ormanlara ve hareketli kasabalara kadar, sıraladığımız şehirler yağmura yabancı değillerdir. Çoğumuz yağmurlu havalarda dışarı çıkmak istemeyiz ama yağmura fazlasıyla alışkınlar. Gezegenimiz için yağmurun önemi çok büyük, yağmur bolluk berekettir. Bu listede en fazla yağış alan şehirleri sizler için derledik.
Manchester, İngiltere, Birleşik Krallık
Her ne kadar miktar açısından diğer bazı İngiliz şehirleri kadar yağmuru olmasa da, Manchester her yıl 140 ila 150 yağışlı gün geçirmektedir. Kurak olarak kabul edilen Manchester, ortalama yağış süresine göre fazla yağmurlu olan şehirlerdendir.
Kochi, Hindistan
Güney Hindistan’daki bu büyük liman kenti, tüm yıl boyunca tropik bir muson iklimi ve yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Her yıl yaklaşık olarak 3000 mm yağmur yağıyor ve bunların çoğu Mayıs ve Ekim ayları arasında gerçekleşmektedir.
Taipei, Tayvan
Taipei genellikle sıcak ve güneşli, hızlı ışık veren ve mavi gökyüzüne geçiş sağlayan hafif yağışları olan şehirdir. Bununla birlikte, Temmuz ve Eylül ayları arasında ziyaret ederseniz dikkatli olmalısınız. Tayvan, yılda üç veya dört tayfun ile birlikte sadece birkaç ayda 2500 mm yağmur yağmaktadır.
Juneau, Alaska, Amerika Birleşik Devletleri
Bir vadi tabanındaki durumundan dolayı, kötü hava, bu büyük Alaska şehrinin tam üstünde yerleşmeye eğilim göstermektedir. Eğer dağları, vahşi doğayı, yağmuru, karlılığı ve soğukluğu seven biriyseniz, o zaman burası tam size göre bir yer.
En Fazla Yağış Alan ŞehirlerCologne, Almanya
Almanya’nın en sıcak şehirlerinden biri olan Köln, bazı dönemlerini yağmurla geçirmektedir. Her yıl 150’den fazla gün yağışlı geçen bu şehir, Almanya’nın yağışlı yerlerinden biri olup, Ren Nehri’ne yakın olması nedeniyle taşkın riski de en yüksek seviyededir.
Glasgow, İskoçya, Birleşik Kigdom
Glasgow’daki hava öngörülebilir olmasa da, genellikle güvenebileceğiniz tek şey yağmurdur. Yıllık ortalama 170 yağmurlu gün geçiren bu İskoç şehri, İngiltere’deki diğer şehirlerden daha yağışlı günler yaşamaktadır.
Amsterdam, Hollanda
Kuzey Denizi sayesinde, Amsterdam sezondan bağımsız olarak oldukça serin bir iklime sahip olan Amsterdam, ortalama olarak, yılda sadece 750 mm yağışlı dilim geçirmektedir. Ancak yağmur, mevsim ne olursa olsun her zaman olasıdır ve genellikle uyarı vermeden gelir.
Tokyo, Japonya
Çoğu yıl boyunca, Tokyo’daki hava, dolaşırken havanın tadını çıkarmak için mükemmeldir. Yaz ayları sıcak ve yağışlı geçen Tokyo, mevsim tipik olarak Haziran’dan Ekim ayına kadar sürer ve yaşanan yağışın çoğunluğunu oluşturur.
Seattle, Washington, Amerika Birleşik Devletleri
Amerika’nın en yağışlı şehirlerinden biri olan Seattle, buna rağmen yılda sadece 1000 mm yağış almaktadır.
En Fazla Yağış Alan ŞehirlerBrüksel, Belçika
Londra ya da Amsterdam’a benzer bir İklimi ile Brüksel’i ziyaret ediyorsanız, bir sürü bulutlu gökyüzü ve hafif, puslu yağmur beklemelisiniz. Tahminler, endişelenmemenizi söylemiş olsa bile, çantanızda bir şemsiye taşımak her zaman akıllıca olacaktır.
Hilo, Hawaii, Birleşik Devletler
Hawaii’nin en büyük adasında bulunan Hilo, her yıl 3300 mm ‘lik yağışla karşılaşmakta olup, yılda yaklaşık 280 yağışlı gün geçirir. Tropik iklimi ve önemli miktardaki yağış onu ABD’nin en yağışlı şehirlerinden biri haline getiriyor.
New York City, New York, Birleşik Devletler
Her ne kadar genellikle yılda 1300 mm ‘den fazla yağış almamakla birlikte, New York City yılda 120’nin üzerinde yağışlı gün yaşamaktadır. Metropol aynı zamanda nemli bir subtropikal iklimin bulunduğu en büyük ana şehir olmaktadır.
Hong Kong
Hong Kong’taki yıllık yağış miktarı yaklaşık 1000 mm ila 3000 mm arasında değişebilir. Bununla birlikte, yağışın büyük bir çoğunluğu sık fırtınalar nedeniyle Mayıs ile Eylül arasında gerçekleşmektedir.
Bergen, Norveç
Bergen, her yıl yaklaşık 2300 mm yağmur alan İskandinav ülkelerinin en yağışlı şehirlerinden biridir. Aynı zamanda körfez akıntısına ve çevreleyen dağların kuzeyine olan yakınlığı sayesinde en sıcak su kaynaklarından birini barındırmaktadır.
New Orleans, Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri
Bir tarafta Mississippi Nehri ve diğer tarafta Meksika Körfezi olan New Orleans, güzel mimari ve vahşi partilerle olduğu gibi suyla neredeyse ilişkilidir. Şehir bir yılda 1500 mm yağış almakta olup, yazları sıcak ve nemli geçmektedir. Konumu ve alçak yüksekliği kasırgalara ve sellere karşı inanılmaz derecede hassastır.
En Fazla Yağış Alan ŞehirlerMonrovia, Liberya
Her yıl ortalama 5100 mm yağış ve 180’den fazla ıslak gün ile Monrovia dünyadaki en ıssız sermaye şehridir. Islak mevsim Mayıs’tan Aralık’a kadar sürer ve yağış, kavurucu aylarda bile yaygındır.
Singapur
Ekvatordan bir buçuk derece kuzeyde, Singapur’un mevsimsel değişimi yok denecek kadar azdır. Bununla birlikte, mavi muson döneminden kısa dönemlerle ayrılmış iki muson mevsimi vardır. Fırtınalar yaygın ve yılda 2300 mm kadar yağmur suyu düşmektedir.
Podgorica, Montenegro
Karadağ’ın başkenti ve en büyük şehri olan Podgorica, kavurucu sıcak yazlarıyla biliniyor. Bununla birlikte, kışın bu Akdeniz kenti oldukça fazla yağış alır. Yağışlı sezonda ortalama 1650 mm üzerinde olan bu şehir, özellikle Kasım ya da Aralık aylarında dışarda kalmasını istemediğiniz bir şehir değildir.
Vancouver, British Columbia, Kanada
Kayalık Dağlar sayesinde Vancouver, geri kalanı Kanada’nın yaşadığı sert, karlı kışlardan iyi korunmuş ancak dağlar yağmuru durdurmak için pek az şey yapıyor. Kanada’nın üçüncü en yağışlı şehrinde Vancouver her yıl yağmurlu hava yaklaşık 160 gün sürüyor. Buna rağmen şaşırtıcı derecede sıcak ve kuru yazları vardır.
Mobile, Alabama, Amerika Birleşik Devletleri
Alabama’nın üçüncü en kalabalık şehri olan Mobile, her yıl yılda 1500 mm yağmur yağmakta olup, 48 eyalette en yağışlı şehirdir.
Kirkwall, Scotland, Birleşik Krallık
Kirkwall, başkent ve en kalabalık şehir olan Oarkney Adaları’nda kuzey İskoçya kıyılarında yer almaktadır. İskoçya’nın geri kalanında olduğu gibi, Kirkwall serin yazlar, ılıman kışlar ve çok sayıda yağmur olup, tüm deniz iklimi ürünlerini yaşmaktadır.
Tully, Queensland, Avustralya
Queensland, Avustralya’nın Cassowary Coast bölgesinde bulunan Tully’nin tropik iklimi, Ocak, Şubat ve Mart aylarında siklon ve muson koşullarına maruz kalır. Kasabalılar, ıslak iklimi ve yıllık yağış miktarını gösteren bir anıt olarak 2003 yılında sekiz metrelik bir altın sakız heykeli inşa etti.
Whittier, Alaska, Amerika Birleşik Devletleri
Başlangıçta ordu tarafından kullanılmak üzere geliştirilen bu izole Alaska kasabası, yılda 200’den fazla ıslak gün ve neredeyse 7600 mm yağış alan bu şehir, muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri’nde en yağışlı kenttir.
En Fazla Yağış Alan ŞehirlerQuibdó, Kolombiya
Tropik yağmur ormanı iklimi ve Andes dağlarının yanında bulunan durumdan dolayı Quibdó, hemen hemen her yıl yağmur alır. Sabit ve yoğun gök gürültülü fırtınalarına maruz kalan bu küçük belediye, sabahları güneş ışığından çok az yaralanmaktadır.
Kopenhag, Danimarka
Bir yılda 180 yağışlı gün ortalamasına sahip olan bu farklı şehir, yıl boyunca ılımlı ve ılık bir iklime sahiptir. Islanmaktan kaçınmayı umut eden turistler Şubat, Mart ve Nisan aylarında ziyaret etmeli.

Kaynakça:
list25.com/25-rainy-cities-that-wil…

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku