Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Amerikan Markası: DELL

0 412

Bir Amerikan Markası: DELLDell Inc. ya da kısaca Dell, dünya üzerinde var olan en ünlü bilgisayar üreticilerinden biridir. Küresel bir marka olan Dell, çok uluslu bir şirket olup, merkezi kuruluşu ile vücut bulduğu Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur. Birleşik Amerika’nın en büyük bilgisayar teknolojisi üreten kurumlarından olan Dell, bu anlamda gerek ülkenin iç gerekse de dış piyasasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda dünyanın en önde gelen markalarından biri olan Dell, bilgisayar teknolojileri alanında yer alan birçok alt sektörde de aktif olarak faaliyet gösterir. Dell, aslında çok yönlü bir firmadır; bakıldığında şirket, gerek satış gerek parça tedariki gerekse de bakım servisi sunması sebebiyle birçok markadan ayrışır. PC olarak adlandırılan kişisel bilgisayarların yanı sıra, server, veri depolama cihazları, yüksek çözünürlüklü televizyonlar, kameralar, yazıcılar ve bilgisayar donanımları gibi birçok alanda faaliyet gösteren Dell, oldukça büyük bir kurum haline gelmiştir. Şirket merkezi, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinde bulunan Round Rock’ta bulunur. Temel bir şekilde bilgisayar donanımları ve de yazılımları alanında hizmet veren Dell, 30 yılı aşkın bir geçmişe sahip oluşu ile dikkat çeker.

Bir Amerikan Markası: DELL1980’li yıllarla beraber başta Amerika ve Avrupa’da bilgisayarlar çok nadir de olsa hanelere giriş yapmıştır. Bu dönemde sektörde yaşanan gelişmeleri kaydeden Dell, kısa bir süre sonra piyasaya dahil olan yeni aktörlerden biri olmayı başarmıştır. Elde edilen resmi verilere göre, şirket Michael Dell tarafından 1 Şubat 1984 tarihinde kurulmuştur. Kurulduğu tarihle beraber kısa sürede sektörde ciddi bir hareketlenmeye sebep olan Dell, ülkenin en başarılı markaları arasında yer almıştır. 2016 yılında şirket, mali sorunlar nedeniyle 32 yıl süren hizmetine kısa süreliğine ara vermek zorunda kalmıştır. Hukuki olarak iflas eden marka, bir başka önemli teknoloji devine satılmıştır. Bu anlamda Dell markası halen kullanılsa da artık şirket, başka bir marka çatısı altındadır. Aslında bu marka da yine Dell markasının bir başka versiyonu olan Dell Technologies’tir. Yani aslında şirket, iflas ederek kendi bünye altında tekrardan doğmuş ve de başka bir şirket adıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Küresel aktör olma statüsünü halen aktif bir şekilde koruyan Dell, çok büyük bir istihdam gücüne de sahiptir. Bakıldığında şirket bünyesi adı altında çalışan sayısı 102 bin civarında olan Dell, bu anlamda dünyanın en büyük istihdama sahip 100 şirketi arasındadır.

Bir Amerikan Markası: DELLDünya üzerinde sahip olduğu pay nazara alınırsa Dell yüzde 15.9’la Lenovo ve HP sonrasında üçüncü sırada kendisine yer bulur. Bilgisayar parçaları arasında yer alan monitörler hesaba katılırsa bu alanda yüzde 16.8 ile ilk sırada yer alır. Texas Austin’de yer alan vergi merkezi nazara alınırsa, şirket buranın en büyük ilk üç vergi mükellefi arasındadır. Bu da Dell markası için ayrı bir gurur kaynadığıdır. Dell markası Türkiye pazarında da aktif olarak belli bir kitle tarafından tercih edilen son derece önemli markalardandır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.