Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Minerallerin Fiziksel Özellikleri

0 345

Mineraller, kayaların yapı taşlarıdır ve bu nedenle gezegenimizin yapısının yapı taşlarıdır. Bunlar doğal olarak meydana gelen, kristalin, biyolojik yöntemlerle değil, inorganik olarak yapılan katı maddeler olarak tanımlanır. Örneğin, aşağıda gösterilen bizmut bir mineral değildir, çünkü bu formda doğal olarak meydana gelmez ki bu kristal bir laboratuvarda oluşturulmuştur. Minerallerin her biri, kendilerine ait benzer minerallerden ayrılmalarını sağlayan kendi özel kimyasal bileşimlerine ve yapılarına sahiptir. Ayrıca bilim adamlarının mikroskop altında bakmalarına gerek kalmadan bunları tanımlamak için kullanabilecekleri fiziksel özelliklere de sahiptirler.Minerallerin Fiziksel Özellikleri

Mineral Rengi

Bir mineralin rengi bazen çok farklı olabilir. Koyu mavi rengi veya zeytin yeşili rengini taşıyan olivin ile bilinen azurit renklerine sahiptir. Bununla birlikte, tüm mineraller belirli bir renkte olmaz. Bazıları kuvars gibi birçok ton ve renkte olabilmektedir. İki veya daha fazla farklı mineral benzer bir renk olabilir. Ayrışma, minerallerin rengini de değiştirebilir. Gördüğünüz renk, mineral üzerinde bir kaplama olabilir, hematit üzerinde pas ya da killerden ayrılan yüzeyler gibi. Saydam mineraller kimyasal safsızlıklardan renk değişimlerini daha kolay görüyor gibi görünürken, opak ve metalik mineraller bazı belirgin renklere sahiptir. Ancak o zaman bile, renk bir minerali tanımlamanın en güvenilir yöntemi değildir. Belirli ayrıntılara bakmak zorundasınız: soluk veya daha derin bir renk mi? Düzgün bir renk mi yoksa bant veya benekli işaretler mi var? Hepsi bir renk mi yoksa birlikte harmanlanmış birkaç farklı renk tonu içeriyor mu? Elimizdeki kanıtlara ve bu kanıtların tüm olası kökenlerine yakından bakmak size daha fazla ipucu verecektir.Minerallerin Fiziksel Özellikleri

Minerallerde Parlaklık

Parlaklık, bir mineralin ışığı nasıl yansıttığıdır. İki temel parlaklık türü vardır: metalik (parlak) ve metalik olmayan (donuk). Parlaklık aynı zamanda, mineral yapısında ve mineralin kendisinde bağlanma ile de ilgilidir: metalik tortular, iyonik bağlara ve kovalent bağlara sahip metal olmayan tortulara karşılık gelme eğilimindedir. Bu, minerallerin bazı kimyasal özelliklerini gösterdiği için mineralleri tanımlamanın oldukça güvenilir bir yoludur. Metalik mineraller genellikle opaktır, ancak metal olmayanlar opak veya saydam olabilir. Mineraller, diğer şeylerin yanı sıra camsı, ipeksi, mumsu veya reçineli olarak da tarif edilebilir. Burada gösterilen ametist, camsı cilası için mükemmel bir örnektir.

Maden Sertliği

Sertlik bir mineralin çizilmeye karşı direncidir ve bir mineralin atomik bağlarının gücünü gösterir. Bir mineral sertliğini ölçmek için standart olan Mohs sertlik ölçeğinde 2.5 sertliği vardır; 1 gerçekten yumuşak ve 10 çok sert minarellerdir. Sertlik, bir mineral içindeki atomların düzenlenişinin yapısal karmaşıklığı ile veya atomları daha sıkı bir şekilde birbirine bağlayarak artma eğilimindedir. Genel olarak, sertlik, içine düştüğü aralığı bulana kadar bilinen sertlikteki şeyleri çizerek test edilir. Elmas, sıkı atomik ambalajı ve güçlü kovalent bağları nedeniyle dünyanın en zor mineralidir. Burada gösterilen alçıtaşı, 2 sertliği ile çok daha yumuşaktır.Minerallerin Fiziksel Özellikleri

Minerallerin Bölünmesi

Bölünme, bir mineralin pürüzsüz düzlemlere girme eğilimidir. Bu yine mineralin iç yapısı tarafından yönetilir, çünkü kopmalar atomlar arasındaki zayıf düzlemler boyunca meydana gelir. Bu nedenle bir mineralin kimliğinin çok iyi bir göstergesidir. Mineraller ince tabakalar (mika) veya çubuklar (bazı asbest türleri) veya oktahedronlar (florit) veya eşkenar prizmalar (kalsit) ve diğer formlara ayrılabilirler. Bazı mineraller parçalanmaz; bunun yerine, düzensizce kırılırlar. Kuartz gibi bazı mineraller, istiridye, pürüzsüz ve kıvrım gibi bir yerlere benzeyen, konkoidal kırıkları gösterir. Diğerleri ince paralel kristallerle liflidir ya da garip şekilli parçalara ayrılır. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Smithsonite, genellikle botryoidal, yani, parçalanabilen, kırılabilir katmanlı kabarcıklar anlamına gelir.

Minerallerde Çizgi Nedir?

Mineralin çizgisinin tanımı, toz halindeki bir mineralin rengidir. Çizgi, genellikle, bir çizgi plakası olarak adlandırılan ve yüzeye karşı mineralleri çizen küçük bir seramik karo kullanılarak incelenir. Burada üretilen renk, minerale baktığınızda gördüğünüz renkten daha iyi bir teşhistir, çünkü gördüğünüz renk mineraldeki safsızlıklardan etkilenir, ancak çizildiğinde, kristaller rastgele düzenlenir ve kirlilikler için daha az olasıdır. ışık emilimini etkiler. Bir çizgi sadece, tipik olarak sertlik ölçeğinde 7 civarında olan çizgi plakasından daha yumuşak olan mineraller tarafından üretilebilir. Daha sert mineraller için onları toz üretmek için ezebilirsiniz. Bunlar beyaz çizgi olma eğilimindedir. Tüm mineraller doğal renklerine benzer bir çizgi bırakmaz. Mineral hematit koyu kırmızı bir çizgi oluşturur, çünkü katı hematit parçaları siyah olsa da, temel olarak katı bir pasdır.

Minerallerin Özgül Ağırlığı

Özgül ağırlık, bir malzemenin yoğunluğudur, bu durumda bir mineral, eşdeğer hacimde su ile karşılaştırılır. Bir mineralin özgül ağırlığı, mineralin ağırlığının eşit miktarda suya oranının bir karşılaştırması veya oranıdır. Eşit miktarda suyun ağırlığı, havada bulunan mineralin ağırlığı ile mineralin su içindeki ağırlığı arasındaki farkın bulunmasıyla bulunur.

Minerallerin Etkisi

İçlerinde karbonat veya CO3 bulunan mineraller çözünecek ve üzerinde seyreltilmiş bir hidroklorik asit (tipik olarak% 5-10 HCL) çözeltisi dökülürse kabarcıklar üretecektir. Bu, jeologlara asit testi olarak bilinir ve karbonat minerallerinin belirlenmesinde büyük bir teşhis yardımı olabilir. Kalsit, dolomitten daha şiddetli bir şekilde fışkırır ve hemen reaksiyona girer, bu yüzden mineralinizin bir değeri olup olmadığını anlamak için asit testini kullanabilirsiniz. Bazı mineraller, manyezit ve siderit gibi bu reaksiyonu başlatmak için ısı gerektirebilir.
Minerallerin özelliklerini bilmek, bölgedeki mineralleri tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Physical-Properties-of-Minerals
http://www.rocksandminerals4u.com/properties_of_minerals.html

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.