Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kabartma Tozunun Bilinmeyen 7 Faydası

0 6.382

Kabartma tozu birçok unlu mamulde kritik bir unsurdur, çünkü gıdaların mayalanmasına yardımcı olur. Kabartma tozu olmadan kekler ve kurabiyeler kabarmaz tahta gibi ve sert olurlar. Herhangi bir tarifte çok fazla kabartma tozu kullanmaya gerek yoktur, ancak kabartma tozu bir pasta ya da keke girdiğinde miktarından çok büyük boyutlara ulaşmasını sağlamaktadır. Bu ürünün birçok başka bir kullanımları da mevcuttur ve kabartma işlevi görmeden kullanıldığı bir sürü alan vardır. Kabartma tozu oldukça kullanışlı bir doğal temizleyici olmasının yanında, saç, cilt ve vücut sağlığı için kullanımı mümkündür. Bu ürün çevresinde muhtemelen en uygun fiyatlı ve çok yönlü sağlık ve güzellik ürünüdür. Aşağıda kabartma tozunun kabartma işlevi harici kullanıldığı alanlar hakkında bilgiler mevcuttur:

1. Mide Ekşimesi Tedavisi

Mide ekşimesi, göğsün patlayacakmış gibi hissedilmesine sebep olan nispeten zararsız koşullardan biridir. Asit reflü olarak da bilinen mide ekşimesi, mide asidi mideden boğaza çıktığında oluşur. Kronik mide ekşimesi yemek borusunda kalıcı hasara neden olabilir ve genellikle ağır ya da baharatlı yiyeceklere aşırı maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Ve bu mide ağrısı kişiyi çıldırtacak şekilde acı vererek hayatını zorlaştırabilir. Kabartma tozu, mide asidini nötralize edebilir ve asit geri akışından hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Bir çay kaşığı soğuk suda eritilir ve karışım yavaşça içilir. Kabartma tozu mideye şişkin hissedilmesine neden olacak köpüğe neden olabilir.

2. Taze Nefes ve Diş Beyazlığı Sağlar

Kabartma Tozunun Bilinmeyen 7 FaydasıKabartma tozu, ağız bakımı için de mükemmel bir araçtır. Çalışmalar, kabartma tozu içeren diş macununun plakları parçalama ve dişleri beyazlatma işlemi yapmadan dişleri beyazlatma da etkin olduğunu göstermektedir. Dişleri beyazlatmak için özel formüllü pahalı diş beyazlatıcıları almaya gerek kalmadan kabartma tozu ile beyazlatmak mümkündür. Kabartma tozu ve suyla az miktarda macun hazırlanabilir ve fırçalamadan önce diş fırçasının tamamını bu macuna batırmak yeterlidir. Kabartma tozu ayrıca mükemmel bir gargara yapan güçlü anti bakteriyel ve ant imikrobiyal özelliklere sahiptir. Yarım bardak su içinde bir çay kaşığı kabartma tozu ile gargara hazırlayıp ağız gargara yapıldıktan sonra durulama gerektirmeyen bir kullanımı vardır. Karışım, diş fırçalama sırasında kaybolabilecek dişlerin arasındaki ve çevresindeki çatlaklara ulaşmak için mükemmeldir.

3. Canker Yaralarını Tedavi Eder

Canker yaraları ne kadar küçük olurlarsa olsunlar çok fazla acı verirler. Canker ağız yaraları sadece ağzın içinde oluşan küçük ülserlerdir (dudaklarda değil). Bunlar bulaşıcı değildir ve genellikle zengin gıdalara aşırı bağımlılıktan bir süre sonra ortaya çıkarlar. Canker yaraları genellikle kendiliğinden iyileşir, ancak yapana kadar oldukça rahatsız edici olabilir. Canker yara ağrısından rahatsız olanlar için, günlük olarak yarım bardak suda eritilmiş 2 buçuk çay kaşığı kabartma tozu içinde açıklanan kabartma tozu gargara kullanmak yaraların iyileşmesinde etkilidir. Araştırmalar bunun hızlı iyileşmenin yanı sıra ağrıyı da önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.

4. Deodorant Olarak Kullanılır

Deodorant, sıklıkla kabartma tozu içeren başka bir üründür, çünkü koku emici mükemmeldir. Bu, bazı kişilerin buzdolabında veya banyolarında açık bir kutu kutusu bırakmasıyla aynı nedendir. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle çalışır. İnsan terinin aslında kokusuzdur ve sadece ciltteki bakteriler asitli atık ürünlere ayrılmaya başladığında koku başlar başlar. Kabartma tozu bu işlemi tam olarak durdurmaz, ancak sonucu önemli ölçüde daha az asidik ve dolayısıyla daha az keskin yapar. Koltuk altına kabartma tozu karıştırılmış su ile silmek ya da bir miktar kuru kabartma tozu uygulamak ter kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

5. Egzersizlerde Dayanıklılık Sağlar

Kabartma Tozunun Bilinmeyen 7 FaydasıKabartma tozu aslında sporcuları arasında oldukça dayanıklılık için popülerdir. Bazı çalışmalar, kabartma gazının, özellikle yüksek yoğunluklu egzersizler sırasında daha uzun bir süre boyunca en yüksek hızda performans gösterilmesini sağladığını göstermiştir. Bu tür bir egzersiz sırasında kas hücreleri laktik asit denilen bir şey üretir. Laktik asit, sert egzersiz yaparken yanma hissi duyulmasının nedenidir. Ayrıca, hücrelerin içindeki pH’ı düşürerek kasların yorulmasına neden olur.
Kabartma tozu, yüksek bir pH’a sahiptir ve laktik asit için bir miktar telafi yapabilir. Bu, egzersize daha uzun devam edilmesine yardımcı olabilir. Bir çalışma, egzersiz öncesi biraz kabartma tozu içenlerin, yapmayanlara göre yaklaşık 4,5 dakika daha uzun sürdüğünü tespit etmişlerdir. Bunun en yüksek güçte 4,5 dakika daha uzun sürdüğü tespitler arasındadır. Günlük yapılan egzersizler için bu pek bir şey ifade etmeyebilir, ancak bir yarış yaparken her şeyi değiştirebilir.

6. Kaşıntılı Cilt ve Güneş Yanıklarını Yatıştırır

Kabartma tozu, her türlü cilt rahatsızlığı için iyi bir tedavi yöntemidir. Özellikle böcek ısırıkları ve sokmalardan kaynaklanan kronik kaşıntı ve tahrişi gidermede iyidir. Bunun için kabartma tozu ve suyla kalın bir macun yapılır ve etkilenen bölgelere uygulanır. Kaşıntılı cilt güneş yanığı sonucuysa , kabartma tozu banyosu denenebilir. Ilık (sıcak değil) bir banyoya 1-2 kabartma tozu eklenir ve ardından, etkilenen alanların tamamen kaplandığından emin olarak en az 30 dakika bekletilir. Bazı kanıtlar güneş yanıklarının banyoya mısır nişastası ve yulaf ezmesi eklendiğinde daha iyi tepki verdiğini göstermektedir.

7. Nasırları Yumuşatır

Kabartma Tozunun Bilinmeyen 7 FaydasıNasır, sabit bir baskı veya sürtünme alan bölgelerde oluşan sert ve pürüzlü cilt lekeleridir. Örneğin, gitaristlerin eller de kendine özgü nasırlar vardır. Nasır ayaklarda da yaygındır, çünkü sıklıkla baskı altındadırlar. Tutarlı ve tekrarlanan herhangi bir eylem, etki noktasında nasırlara neden olma eğiliminde olabilir. Nasır tehlikeli değildir ve aslında koruyucu etkiye sahiptirler. Ancak bazen çirkin veya rahatsız edici olabilirler ve onları yumuşatmak veya azaltmak istenebilir. Kabartma tozu da bu konuda yardımcı olabilir. Bir kabartma tozu banyosunda bekletmek ağrıları hafifletebilir ve sert lekeleri giderecek kadar nasırları yumuşatabilir.
Kabartma tozu muhtemelen mutfaktaki çok yönlü malzemelerden biridir, pişirme, temizlik ve sağlık ve güzellik amaçlıdır. Bu kullanım yönleri, kabartma tozu ile yapılabileceklerin sadece bir başlangıcıdır. Aynı zamanda oldukça ucuz olduğundan, evin her yerinde çeşitli yerlerde saklamak için birkaç kutu satın alınması mümkün bir malzemedir.

Kaynakça:
food.ndtv.com
phys.org
draxe.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku