Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kadın Kıyafetlerinde Düğmeler Neden Soldadır?

0 4.207

Tabiri caizse insanoğlu günlük hayatta birçok ‘farklılığın farkına‘ varmaz. Çünkü alışılagelmiş şeyler insanda duyarsızlığa sebep verir ve merak duygusu giderek azalır. Aslında bizler 3-4 yaşlarındaki bir çocuğun merak düzeyini ilerleyen yaşlarda da muhafaza edebilsek çok iyi bir filozof olabiliriz. Hayatta ilginç olan o kadar sıradan unsur var ki, günlük hayatın meşgalesinden dolayı bu farklı durumları göremiyoruz. Mesela hiç düşündünüz mü kadın kıyafetlerinde düğmeler neden solda; erkek kıyafetlerinde ise sağdadır?

8689_2Erkeklerin düğmelerinin sağda bulunmasının ana sebebi insanların çoğunun günlük yaşamda sağ elini kullanmasıdır. Bu cümle karşısında tabii ki şu soruyu soracaksınız: Kadınlar insan değil mi ki, kıyafet düğmeleri solda bulunuyor? Günlük hayatta sağ elini kullanan için sağ tarafta bulunan bir düğmeyi sol tarafta yer alan iliğe geçirmek çok daha rahat ve pratiktir. Fakat kadınlar da çoğunluk olarak sağ elini kullanmasına rağmen neden düğmeler solda ilikler sağdadır? Bu sorunun cevabı yıllar öncesine dayanan bir uygulamada yatıyor.

Kıyafetler ilk üretildiği zaman düğme adında bir şey yoktu. Düğmesiz olan kıyafetlere zamanla düğme modası geldi. İlk çıktığı zamanlarda çok pahalı ve nadir bulunan bir parça olduğu için düğme çok kıymetli bir kıyafet parçasıydı. Öyle ki düğmeler sadece zengin kadınlar tarafından alınıyor ve bu kadınların bu düğmeli elbiseleri hizmetçiler tarafından zengin ev hanımlarına giydiriliyordu. Netice olarak başkası tarafından giydirilen bu kıyafetin düğmeleri giydiren hizmetçi kişiye göre sağ tarafta kaldığı için sağ elini pratik bir şekilde kullanan bu hizmetçi rahatlıkla hanımının elbisesini ona giydirebiliyordu. Bu durumdan kaynaklı olarak dönemin terzileri nadir bulunan pahalı düğmeli bu kıymetli elbiseleri dikerken düğmeler solda ilikler sağda olacak şekilde tasarlıyordu.

İşte kökenleri çok öncesine dayanan bu alışkanlık, günümüzde hizmetçi kadınların olmamasına rağmen halen elbiselerde görülmektedir.

Yazar:Hasan Demİrcİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku