Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Qigong (Çikung) Nedir?

0 495

Qigong (Türkçe Çikung olarak okunmaktadır); meditasyon, nefes kontrolü ve bedensel egzersizler aracılığıyla vücutta enerji dengesini kurmayı ve çeşitli hastalıkları iyileştirmeyi amaçlayan bir tekniktir. Kökenleri 3000 yıl önceye kadar dayanmaktadır. Qigong Çin’de ortaya çıkmıştır. Qigong’un Çincedeki anlamına bakıldığında, yaşam enerjisinin kontrolü anlamına geldiği söylenebilir. Dünya genelinde çeşitli qigong uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalarda, nefes alma egzersizlerinden meditasyona kadar uzanan değişik eylemler gerçekleştirilmektedir.

QQigong (Çikung) Nedir?igong, temelde yogaya benzeyen bir zihin-beden egzersizleri sistemidir. Ancak qigong’un bazı türlerinde başkalarını iyileştirmek de hedeflenmektedir. Bu sınıfa giren qigong türleri “dışsal qigong (external qigong)” olarak isimlendirilmektedir. Dışsal qigong’da, terapiyi uygulayacak kişi, öncelikle tedavi edeceği kişinin rahatsızlığına ilişkin geleneksel Çin tıp tekniklerini kullanarak tanı koyar. Teşhis konulduktan sonra qigong teknikleri aracılığıyla hasta iyileştirilmeye çalışılır. Qigong uygulanarak gerçekleştirilen tedavilerin etkinliğine ilişkin yeteri kadar bilimsel çalışma yapılmadığı için genel geçer sonuçlar mevcut değildir. Ancak qigong teknikleri uygulamanın sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmadığı bilinmektedir. A.B.D.’de yapılan dar kapsamlı bazı araştırmaların sonuçlarına göre, qigong egzersizleri yapmanın, tansiyonun düşürülmesinde, şeker hastalığının kontrolünde, kalp ve kemik sağlığı üzerinde pozitif etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmalarda kullanılan örneklemler küçük olduğu için, sonuçlar genellenememektedir.

BQigong (Çikung) Nedir?irçok sağlık probleminin az ya da çok oranda stres kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Bu varsayımdan hareketle, qigong’un vücuttaki enerjiyi dengelemesi ve stresi azaltması sebebiyle, hastalıkları iyileştirmede destekleyici bir tedavi olarak kullanılabileceği söylenebilir. Qigong egzersizleri aracılığıyla, stres yönetimi, depresyon ve öfke kontrolü yapılabilmektedir.

Qigong temel amacı vücuttaki yaşam enerjisini kontrol etmek ve dengelemek olan bir sistemdir. Qigong hem beden hem de ruh sağlığı için faydaları olan bir tekniktir. Egzersizleri aşırı efor gerektirmediği ve yavaş yapıldığı için her yaş ve fiziksel gruptan kişi tarafından kolayca uygulanabilir. Günlük yaşamın stresinden ve olumsuzluklarından kurtulmak ve stres kaynaklı sağlık problemlerini tedavi etmek için, qigong egzersizleri alternatif bir yöntem olarak uygulanabilir.

Kaynakça:
livescience.com/38192-qigong.html
energyarts.com/what-qigong

Yazar:Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku