Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kafein Nedir? Faydaları, Zararları, İçeriği, Hafızaya Olan Etkisi Nelerdir?

0 356

Kafein, birçok bitkide bulunan metilksantin adı verilen bir bileşik türüne verilen addır. Kafein çay ve kahvede bulunan etkin maddelerden biridir. Bunun dışında çikolata ve kolalı içeceklerde de bulunmaktadır. Kafein, sinirsel iletişimin gerçekleştiği snapsları doğrudan etkiler ve kişinin uyanık kalmasını sağlar. Ayrıca Kafein, merkezi sinir sistemine de etki eder. Böylece beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırır. Yıllardır Kafein faydalı mı, diye tartışmalar yapılmaktadır. Son yapılan araştırmalara göre kafein aşırı derecede tüketilmediği sürece zararlı değildir.

6396_kafein

Kafeinin Faydaları Şöyledir;

1. Kafeinin uyarıcı etki gösterdiği için astım, prematüre apnesi ve brankopulmonari displesi gibi hastalıkların tedavisinde etkili olduğu rapor edilmiştir. Kafeinin kimyasal yapısıyla astım hastalarının tedavisinde kullanılan teofilin isimli maddelerin birbirine benzediği ortaya çıkmıştır.
2. Kafein, ayrıca metabolizmayı hızlandırmaktadır. Metabolizma hızlandığı için kalori yakımı da artmaktadır.
3. Kafein tüketimi, karaciğer hastalıklarına yakalanma oranını düşürmektedir.
4. Yapılan araştırmalara göre atletlere kilogram başına 10 miligram kafein verilmiş ve atletlerde performansın arttığı görülmüştür.
5. Kafeinin hafızayı güçlendiği de düşünülmektedir.

Kafein faydalı mı, tartışması kadar kafeinin zararları da tartışılmaktadır.

Kafeinin Zararları:

1. Kafein sinirlilik, depresyon ve uykusuzluk yapabilir.
2. Migrenin tetiklenmesine neden olur.
3.Kalp problemleri olanlarda kalp ritim bozukluğuna neden olabilir .
4. Kafein, yemek sırasında ya da sonrasında tüketilirse çinko ve demir emilimini azaltır.
5. Kafein ,mide asit salgısını arttırarak gastrite neden olur.

6396_indir

Kafein Hafıza İlişkisi Nedir ?

Kafein ile hafızayı güçlendirmek mümkün hale gelebilir mi, sorusunun cevabı yıllardır merak edilmiştir. ABD‘de yapılan bir araştırmaya göre kafeinin hafıza üzerinde olumlu etkiler yarattığı ortaya çıkmıştır.

Araştırmaya 160 kişi katılmıştır ve katılımcıların hafızaları 24 saatlik zaman diliminde test edilmiştir. Katılımcıların bir bölümüne günlük 200 mg kafein tableti (yaklaşık bir büyük fincan kahve) verilmiş, diğer bölümüne ise verilmeyerek bazı görüntüler gösterilmiştir.

Bir gün sonra eski görüntülere benzeyen ya da hiç benzemeyen yeni görüntüler gösterilmiştir. Araştırmacılar, Kafeinin etkisini anlayabilmek için beynin hafıza merkezi olan hipokampus’u incelemiştir.

Sonuç olarak kafein tableti alan deneklerin hafıza testlerinde, diğerlerine göre daha başarılı olduğu görülmüştür. Bu araştırma Kafein ile hafızayı güçlendirmek mümkün hale gelebilir düşüncesini güçlendirmiştir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.