Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tahin ile Pekmezin Muhteşem Buluşması

0 153

Kış geldi geliyor derken şimdi de kar geldi geliyor demeye başladık. Hava sıcaklığı gitgide düşmekte ve hastalıklar yavaş yavaş kendini göstermeye başlamakta. Peki, ne yapmalı, ne etmeli de bu mevsimi de hastalıksız, sapasağlam, enerji dolu, bağışıklık sistemi güçlü olarak geçirmeli?

Biliyoruz ki bağışıklık sistemimizin zayıflaması hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi olabildiğince desteklenmeli, güç kazandırılmalıdır. Ancak bu şekilde grip, nezle, soğuk algınlığı ve başka hastalıklardan daha az etkilenmek mümkün olacaktır. Bu noktada bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolunun beslenmeden geçtiğini söylemeliyiz.

Doğru Beslenme, Güçlü Bünye

Tahin ile Pekmezin Muhteşem BuluşmasıDoğru ve dengeli beslenme konusunda herkesin bilinçlenmesi gerekir. Karın doyurmakla beslenmek aynı anlama gelmemektedir. Ancak doğru beslenebildiğimiz sürece yiyeceklerin içeriklerinden ve avantajlarından yararlanabiliriz. Doğal besinler uygun bir şekilde tüketilmediği sürece bünyenin güçlenmesi mümkün olmayacaktır. Sağlıklı bir bünyeye, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteyenler vitamin desteklerinden de yararlanmalıdır. A, B, C, E gibi vitaminler ve özellikle çinko, demir, selenyum gibi mineraller iyi destekleyicilerdir.

Şimdi sizlere kış boyunca tekrarlayan enfeksiyonların yaşanmasını engelleyecek ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasına yardımcı olabilecek bir karışımdan, tahin ve pekmezin muhteşem buluşmasından bahsedeceğiz.

Muhteşem İkili

Tahin ile Pekmezin Muhteşem BuluşmasıBilindiği üzere dut, keçiboynuzu, incir ve hatta hurmadan da yapılabilen pekmezin en çok üzümden elde edileni tanınmaktadır. Üzüm bir yaz meyvesiyken ondan elde edilen pekmez bilhassa kış aylarında tüketilmektedir. Pekmez demir, riboflavin ve tiamin bakımından zengin bir enerji kaynağı olup kan yapıcı ve iskelet sistemini güçlendirici etkilere de sahiptir.

Severek yediğimiz simitlere vazgeçilmez tadını kazandıran susamdan elde edilen tahinin de yararları oldukça fazladır. Yağ bakımından zengin bir besin kaynağı olan tahin hem enerji verecek hem de midede uzun süre kalarak kolay acıktırmayacaktır. A, E ve B vitaminleri ve protein bakımından da zengin olan, kalsiyum ve demir de içeren tahin, sade tüketilebileceği gibi genellikle pekmezle karıştırılarak tüketilmektedir. Pekmez ve tahin bir araya getirildiğinde bu muhteşem buluşma ile her ikisinin yararları birleşerek doping etkisi yaratacak, bağışıklığın güçlenmesine katkıda bulunacaktır.

Her Mevsime Uyar

Pek çok kişinin damak lezzetine gayet uygun olan tahin pekmez Osmanlı ve Türk mutfağının sevilen besinlerinden olagelmiştir. Bu ikiliye sadece kış aylarında değil her zaman sabah kahvaltılarında yer verilmeli, olumlu etkilerinden yararlanılmalıdır.

Tahin Pekmez Karışımında Altın Oran

Tahin ile Pekmezin Muhteşem BuluşmasıTahin ve pekmez karışımını elde edilmesinde sabit bir oran bulunmamakta, zevke ve alışkanlıklara göre oranlar değişebilmektedir. Tahin pekmez karışımı elde edilirken genellikle uyulması istenen oran tahinin %25, pekmezin ise %75 olmasıdır. Karıştırılacak kabın içine önce, kıvamı koyu olduğu için tahin koyulmalı, üzerine yavaş yavaş pekmez ilave edilmesiyle tahin inceltilmeli ve iyice karıştırılarak homojen dağılması sağlanmalıdır. Koyu kıvamlı karışım sevenler bir ölçü tahine karşılık tahinin yarısı kadar pekmez kullanabilirler. Elde edilen karışımın üzerine bir tavada kavrulan susamlar serpilirse hem göze hem mideye hitap edecek hale gelecek ve mis gibi kavrulmuş susam kokusu mutfakları doldurup iştahları açacaktır.

Tahin Pekmezin Zararları Var mıdır?

Şunu unutmamak gerekir ki karışım hazırlanırken pekmezin fazla kullanılması şeker hastaları bakımından sakıncalı olabilmektedir. Hangi oranlar kullanılırsa kullanılsın şeker içeriğinden dolayı şeker hastaları kısıtlı kullanmalıdır. Gebe kadınların da fazla kullanması önerilmemektedir.

Kaynakça:
ezberim.biz/bitkiler-yararlari/184813-tahin-ve-pekmezin-faydalari/
faydalar.gen.tr/tahin-pekmez-faydalari.html
dogalhayat.com.tr/guncel-saglik-sagligini-koru/tahin-pekmez-mucizesi/
pekmez.gen.tr/tahin-pekmez-faydalari.html
pekmez.gen.tr/tahin-pekmez-orani.html
klasiktatlar.com/tahin-pekmez-4414.html

Yazar:Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku