Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kahvenin Sağlığımıza 13 Faydası

0 240

Kahvenin Sağlığımıza 13 FaydasıKahve aslında çok sağlıklıdır. Antioksidanlarla ve sağlığınızı iyileştirecek faydalı besin maddeleri ile doludur. Çalışmalar kahve içenlerin çeşitli hastalıklara yakalanma risklerinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir.

Kahvenin, yapılan çalışmalar neticesinde kabul görmüş, insan sağlığına 13 faydası aşağıda yer almaktadır.

1. Kahve enerji düzeyinizi artırır ve sizi daha zeki yapar.

Kahve, insanların daha az yorgun hissetmesine yardım eder ve enerji seviyelerini yükseltir. Bunun sebebi, kahvenin dünyada en çok tüketilen psikoaktif madde olan ve kafein olarak adlandırılan bir uyarıcıyı içeriğinde barındırmasıdır.

Kahve içtikten sonra, kafein kan dolaşımına dâhil olur ve buradan da beyine doğru gider. Bu olay gerçekleştiğinde, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmitterlerin miktarı artar ve nöronların daha iyi ateşlenmesine neden olur.

İnsanlar ile gerçekleştirilen kontrollü deneylerin çoğunda, kahvenin beynin çeşitli fonksiyonlarını iyileştirdiği görülmüştür. Bu fonksiyonlar; hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, reaksiyon süreleri ve genel bilişsel işlevi içermektedir.

2. Kahve yağ yakmanıza yardımcı olur.

Tüm ticareti yağ yakıcı besin takviyelerinin içeriğinde kafein bulunduğunu biliyor muydunuz?

Bunun en iyi sebebi, kafeinin yağ yakıcı gücü ispatlanmış çok az doğal maddeden biri olmasıdır.
Çeşitli çalışmalarda, kafeinin metabolik hızı yüzde 3 ila yüzde 11 arasında artırabildiği vurgulanmıştır. Diğer bazı çalışmalarda ise kafeinin obez bireylerde yüzde 10, zayıf bireylerde ise yüzde 29 oranında yağ yakımını artırdığı gözlemlenmiştir.

Ancak, uzun süre kahve içen kişilerde bu etkilerin azalması ihtimal dâhilindedir.

3. Kafein fiziksel performansınızı oldukça artırabilir.

Kafein, sinir sistemini uyarır ve böylece vücut yağlarının parçalanması için yağ hücrelerine sinyal gönderilir. Kafein ayrıca kandaki adrenalin seviyesini de artırır. Vücudumuzun yoğun fiziksel zorlamaya hazır hale getirilmesi için tasarlanan “dövüş ya da uçuş” hormonu budur.

Kafein; yağ hücrelerinin vücut yağını parçalamasını, serbest yağ asitleri olarak kana bırakmasını ve yakıt olarak kullanılabilir hale getirmesini sağlar.

Bu etkiler dikkate alındığında, kafeinin fiziksel performansı ortalama yüzde 11-12 artırması şaşırtıcı değildir.

Bu sebeple, spor salonuna gitmeden önce bir bardak kahve içmek sizi güçlü kılacaktır.

Kahvenin Sağlığımıza 13 Faydası4. Kahvede temel besin maddeleri bulunmaktadır.

Kahve, siyah bir sudan çok daha fazlasıdır. Kahvede bulunan çoğu madde onu mükemmel bir içeceğe dönüştürmektedir.

Bir fincan kahve şunları içermektedir.

• B2 vitamini: Günlük ihtiyacın %11’i
• Vitamin B5: Günlük ihtiyacın %6’sı
• Manganez ve Potasyum: Günlük ihtiyacın %3’ü
• Magnezyum ve Niasin: Günlük ihtiyacın %2’si

Bu değerler çok fazla görünmemesine rağmen, çoğu insan günde bir fincan kahveden daha fazlasını içer. Eğer günde 3-4 fincan kahve içerseniz, yukarıdaki değerleri bu rakam ile çarpınız.

5. Kahve Tip 2 diyabet riskinizi azaltır.

Tip 2 diyabet devasa bir sağlık problemidir ve dünyada yaklaşık 300 milyon kişi bu hastalıktan mustariptir.

Bu hastalık, insülin direnci veya insülin üretememe problemi ile ilişkili olarak kan şekerinin aşırı yükselmesidir.

Kahve içenler, tip 2 diyabet hastalığına yakalanma oranları oldukça düşüktür. Çalışmalara göre, kahve içen insanlar yüzde 23-50 daha düşük oranda bu hastalığa yakalanırlar. Bir çalışmaya göre ise bu oran yüzde 67’ye kadar çıkabilmektedir.

6. Kahve Alzheimer hastalığı ile bunamaya karşı sizi korur.

Alzheimer hastalığı en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve dünya çapında bunamanın en önde gelen nedenidir. Bu hastalık genellikle 65 yaş üstündeki kişileri etkilemektedir. Maalesef, Alzheimer’ın tedavisi henüz bulunamamıştır.

7. Kafein Parkinson riskinizi düşürebilir.

Parkinson hastalığı, Alzheimer’dan sonra dünyadaki en yaygın ikinci nörodejeneratif hastalıktır. Beyindeki dopamin üreten nöronların ölmesi sonucundan meydana gelir. Alzheimer’da olduğu gibi bu hastalığında henüz kesin bir tedavisi yoktur ve bu sebeple bu hastalığa yakalanmamaya yönelik önlemlere odaklanmak zorundayız.

Araştırmalarda, kahve içenlerin yüzde 32-60 aralığında daha düşük Parkinson hastalığına yakalanma ihtimali olduğunu göstermektedir.

Bu örnekten de anlaşılabildiği gibi, bu etkileri yaratan şey kafeindir. Kafeinsiz kahve içenlerin daha düşük Parkinson hastalığına yakalanma ihtimali olduğunu söyleyemeyiz.

Kahvenin Sağlığımıza 13 Faydası8. Kahvenin karaciğer üzerinde koruyucu bir etkisi vardır.

Karaciğer, vücuttaki binlerce önemli fonksiyonu olan muhteşem organlardandır. Bazı yaygın hastalıklar (karaciğer iltihabı, karaciğer yağlanması vb.) ilk olarak karaciğeri etkiler. Bu hastalıkların çoğu siroza yol açmaktadır.

Kahve siroza karşı önleyici bir etki yapabilmektedir. Günde 4 veya daha fazla kahve içenlerin yüzde 80’e kadar oranlarda daha düşük siroza yakalanma ihtimali olduğu görülmüştür.

9. Kahve depresyon ile savaşır ve sizi daha mutlu yapar.

Depresyon ciddi bir ruhsal hastalıktır ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde düşürmektedir. Oldukça yaygındır. Şuanda ABD‘li insanların yaklaşık yüzde 4.1’i klinik depresyon belirtilerini taşımaktadır.

Harvard’da 2011 yılında yapılan bir çalışmada, günde 4 veya daha fazla kahve içenlerin yüzde 20 daha az depresyona girme riski olduğunu göstermiştir.

10. Kahve içenlerin bazı kanser türlerine yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Kanser dünyanın en önde gelen ölüm sebeplerinden biridir ve vücuttaki hücrelerin anlamsız ve kontrolsüz bir şekilde büyümesi olarak belirtilmektedir.

Kahve karaciğer kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Çalışmalar, kahve içenlerin karaciğer kanserine yakalanma olasılığının yüzde 40 olduğunu göstermektedir.

489.706 kişi ile yapılan bir araştırmada ise, günde 4 veya 5 bardak kahve içenlerin kalın bağırsak kanserine yakalanma oranının yüzde 15 daha az olduğu tespit edilmiştir.

11. Kahve kalp hastalıklarına neden olmaz ve felç riskinizi azaltır.

Genellikle kafeinin kan basıncını artırdığı iddia edilmektedir. Bu doğrudur, fakat etkisi çok küçüktür ve düzenli olarak kahve içenlerde ise bu etki hiç görülmemektedir.

Çalışmalar, kahvenin kalp krizi riskini artırdığı savını henüz desteklememektedir. Aksine, kahve içen kadınların daha düşük kalp krizi riski taşıdığına dair kanıtlarda çoktur.

Yapılan bazı araştırmalarda göre ise, kahve içenlerin felç riskinin yüzde 20 daha az olduğu da görülmüştür.

Kahvenin Sağlığımıza 13 Faydası12. Kahve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Kahve içenlerin bazı hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğu dikkate alındığında, kahvenin daha uzun yaşamanıza katkı sağlayabileceğini söylemek mantıklı gelmektedir.
Bazı araştırmalarda da kahve içenlerin daha düşük ölüm riskine sahip olduğu gösterilerek bu iddia desteklenmektedir.

İki geniş kapsamlı çalışmada, kahve içen erkeklerde ölüm oranının yüzde 20 azaldığı, kadınlarda ise yüzde 26 azaldığı görülmüştür.

13. Kahve, batı diyetlerinde en güçlü antioksidan kaynağıdır.

Standart bir diyet ile beslenen kişiler için, kahve aslında diyetin en sağlıklı parçası olmaktadır. Çünkü kahve devasa miktarlarda antioksidan içermektedir.

Bazı çalışmalarda, çoğu insanın meyveden ve sebzeden aldığı antioksidandan çok daha fazlasını kahveden aldığını göstermektedir.

SONUÇ

Kahve, dünya üzerinde en sağlıklı içeceklerden birisidir.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/nutrition/top-13-evidence-based-health-benefits-of-coffee adresinde yer alan makaleden çevrilerek derlenmiştir.

Yazar: Fatih Kokoç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.