Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kan Alma Nedir?

0 210

14. yüz yılda bir sağlık durumunu yönettiğinizi hayal edin. Modern antibiyotiklerin doğuşuna kadar yüzlerce yıl geçecek bir dönemdesin. 14. yüzyıldan kalma bir doktor – bazıları üniversitelerde eğitim görmüş ve bazıları sadece köy şifacılarıydı – yardımcı olmak için çok sayıda ortaçağ tedavisi önerebilir. Bunların en yaygını da kan akıtmaktır. Evet, kendi kanınızı dökmek o zamanlar en iyi tedavilerden biriydi. Peki kan dökmek neydi, neden 3.000 yıldan fazla bir süredir uygulanıyordu ve bugün hala kullanan var mı?Kan Alma Nedir?

Kan alma, tıbbi tedavi için kanın alınmasına verilen isimdir. Bir dizi durumu iyileştirmek için vücudu saf olmayan sıvılardan arındırdığına inanılıyordu. Başlangıçta, kan alma, etkilenen kanı çıkarmak için bir damarı veya atardamarı (genellikle dirsek veya dizde) kesmeyi içeriyordu. Zamanla, daha hassas kesimler yapmak ve ne kadar kanın alındığını kontrol etmek için sülük kullanımı da dahil olmak üzere özel aletler ve teknikler geliştirildi. Kan tipik olarak, siz bayılana kadar boşalırdı, bu da çoğu insan için yaklaşık 20 ons kan anlamına geliyordu .

Kan Alma Serüveni

Kan dökme fikrini kimin bulduğunu söylemek zor, ancak uygulamanın 3.000 yıl öncesine kadar, önce Eski Mısırlılar, ardından Yunanlılar ve Romalılar tarafından, Orta Çağ boyunca ve daha sonra da antik çağlar boyunca kullanıldığına dair kanıtlar var. Kan almanın ardındaki mantığı anlamak için, o dönemlerdeki sınırlı hastalık anlayışını göz önünde bulundurmalıyız. MÖ 5. yüzyıl civarında, Hipokrat, insanların dört temel element – toprak, hava, ateş ve su – aleminde var olduğunu ve elementlerin vücuttaki dört “mizah” a yansıdığını belirledi:

Kan
Balgam
Kara safra
Sarı safra

Bu eski bilginlere göre, mizaçların her biri belirli bir organa ve kişilik tipine bağlıydı. Hastalığın bu mizaçlardaki bir dengesizlikten kaynaklandığına inanıyorlardı. MS 3. yüzyılda kan alma zaten popülerdi. Daha sonra Bergamalı Galen adlı bir bilgin, kanı en önemli mizah olarak ilan etti. Kan alma kısa sürede yüzyıllar boyunca standart bir uygulama haline geldi. 1600’lere gelindiğinde, daha fazla doktor kan almanın arkasındaki bilimi sorgulamaya başlıyordu, ancak alışkanlık ve başarısına ilişkin kamuoyu algısı, uygulamayı birkaç yüz yıl daha devam ettirdi. 1800’lerin sonlarında, bir avuç doktor, kan almanın etkili olmadığını gösteren araştırmalar yaptı.

Tarih boyunca pek çoğu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, kan akıtılarak “tedavi edildi”:

İngiltere Kralı II. Charles, nöbetleri tedavi etmek için yaklaşık 24 ons kandan kurtuldu. Çok sayıda kan alma seansı ve lavman ve hardal sıvaları gibi diğer tedaviler onu iyileştiremedi. Modern bilim adamları, II. Charles’ın böbrek yetmezliğine ve ensefalopatiye yol açan kronik gut hastalığına sahip olduğuna inanıyor – bunların hiçbiri Charles’ın zamanında daha iyi tedavi görmedi. Kan alma pratiği muhtemelen ölüm nedeni değildi, ancak hızlandırmış olabilir.Kan Alma Nedir?

George Washington, 1799’da ateş ve boğaz ağrısıyla hastalandı ve bir günden kısa bir süre sonra öldü. Kanıtlar, ölümcül şişmeye ve muhtemelen sepsise neden olan şiddetli bir boğaz enfeksiyonundan öldüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, Washington’un kan hacminin yüzde 40’ını – yaklaşık 80 ons – 8 saatlik bir süre içinde kaldırmanın aşırı ve yardımcı olmaktan daha az olduğuna inanan bazı tarihçiler var.

Kan Alma İşe Yarar mı?

Kan alma hiç işe yaradı mı? “Çalışmak” ile bir hastalık sürecini bitirmek istiyorsanız, evet. Kan akıttıktan sonra ölen insanların çoğu, kendi zamanlarında tedavisi olmayan hastalıklardan öldüler – ama kan akıtmak muhtemelen yardımcı olmadı. Aslında, kan almanın istemeden de olsa yardımcı olabileceği bazı durumlar vardır, ancak herhangi bir gelişme vücudun mizaçlarını dengelemekten kaynaklanmamıştır. Bunun yerine, herhangi bir olumlu etki muhtemelen kan hacmini veya vücutta biriken kandaki zararlı bileşenleri azaltmaktan geldi. Örneğin, bazı kan alma vakalarında yüksek tansiyon, sadece kan hacminin azaltılması yoluyla geçici olarak rahatlamış olabilir. Bu düzeltme, ölümcül değilse de uzun sürmez.

Kan Alma Tehlikeleri

Kan almanın en büyük risklerinden biri – tahmin ettiniz – ölümdür. Kan kaybı kendi başına hemorajik şok yoluyla ölüme neden olabilir. Düşük kan hacmi ayrıca düşük tansiyon, nefes almada zorluk ve bilinç kaybı gibi bir dizi tehlikeli semptomla sonuçlanabilir. Kan hacminizin yüzde 40’ını kaybettikten sonra, kan naklinin iyileşmenize yardımcı olabileceğinin garantisi yoktur.

Doğrudan kan kaybıyla ilgili sorunların dışında, kan alma – özellikle hayvan dişleri veya çubukları gibi öğelerin kullanılması – ciddi ve hatta ölümcül enfeksiyonlara ve kan yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşmasına neden olabilir. Zaman geçtikçe ve daha iyi araçlar kullanılsa bile, kan alma uygulaması büyük ölçüde düzensizdi, hatta berberler uygulamada yer aldı.

Çözülemeyen kan ve doku enfeksiyonları – antibiyotiklerin icadından önce yaygın bir olaydır – sepsise ilerleyebilir.

Kan Almanın Kullanımı Durduruldu mu?

Kan alma, bugün dünyanın bazı bölgelerinde bir alternatif tıp biçimi olarak hala kullanılır. Islak hacamat , Ayurvedik detoks veya diğer terimler olarak adlandırılabilir. Ayrıca bazı ciddi tıbbi durumlar için kanıta dayalı bir uygulama olarak da kullanılır. Tıbbi uygulamada, kan alma işlemine artık flebotomi denir.

Flebotomi terimi, damar için Yunanca “phelps” veya “fleb” ve kesme için “tomia” kelimesinden gelir. Tarih boyunca pek çok kişi bu uygulamayı yaptı, ancak bugün esas olarak flebotomistler adı verilen özel teknisyenler tarafından yapılıyor.

Flebotomi FaydalarıKan Alma Nedir?

Flebotominin günümüzde birçok kullanım alanı vardır. Çoğunlukla kan, teşhis amacıyla , tıbbi nedenlerle veya seröz sıvıları toplamak veya başkalarına transfüzyon için kan bağışlamak için toplanır. Bazı durumlarda, kan terapötik olarak alınabilir, ancak genellikle yalnızca belirli kanıta dayalı ve bilimsel nedenlerle nadir durumlar için. Bu koşullar şunları içerir:

Hemokromatoz

Hemokromatoz, vücudun demiri nasıl işlediğini etkileyen genetik bir hastalıktır. Vücutta aşırı demir birikmesine neden olabilir. Günümüzde bu durum, demir depolayan protein olan ferritini sağlıklı bir seviyede tutmak için periyodik kan alımları ile tedavi edilmektedir.

Polisitemi Vera

Polisitemi vera, kırmızı kan hücrelerinin ve bazı beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin aşırı üretildiği bir kök hücre kemik iliği durumudur. Bu tehlikeli kan pıhtılarına yol açabilir. Kırmızı kan hücrelerinin konsantrasyonunu azaltmak ve pıhtılaşmayı önlemek için flebotomi yoluyla kan alınabilir.

Porfiri Kutanea Tarda

Porphyria cutanea tarda, vücudun demiri kullanma biçiminde verimsizliğe neden olarak tehlikeli demir birikimlerine neden olur. Demir seviyeleri flebotomi ile kontrol altında tutulabilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Sülük tedavisi bazen kanın alınması kadar değil, sülüklerin beslenirken salgıladıkları, hiyalüronidaz gibi enzimler ve doğal antikoagülanlar da dahil olmak üzere diğer maddeler için kullanılır. Bu salgılar, hassas postoperatif dokularda dolaşımı iyileştirmeye ve nekrozu azaltmaya yardımcı olabilir.

Kupada Kan Alma

Hacamat , bazen bir tür kan alma yöntemini kullanan bir alternatif tıp şeklidir. Bu terapi Çin’de ortaya çıktı ve onu uygulayanlar için vücutta temel bir enerji olan “ qi ”nin akışını kontrol etmek için vücuda emilen kaplar kullanılır. Kupanın, etkilenen bölgelere dolaşımı artırabileceğinden bazı faydaları vardır. Artan kan akışı, ağrıyı azaltmaya ve hücre iyileşmesini desteklemeye yardımcı olabilir. Kuru hacamat emme kullanımını içerirken, ıslak hacamat hem emme hem de kontrollü kanamayı kullanan bir tekniktir.

Kan alma, kulağa eski bir klinik tedavi gibi gelse de, arkasındaki prensip bugün hala bazı -nadiren ve tıbbi olarak daha sağlam- koşullarda kullanılmaktadır. Tarihi kan alma, hastalık süreçlerine ilişkin sınırlı bir görüşe dayanıyordu. Bugün, kan alma genellikle teşhis amacıyla veya çok özel sonuçlar elde etmek için belirli miktarlarda kanın alınması için kanıta dayalı bir yöntem olarak yapılır.

Kaynakıa:
BBC Health

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.