Trafikte Tükürük Kontrolü

Bildiğiniz gibi genetik alandaki gelişmeler hızla devam ederken bu buluşların çok önemli etkileri de gündelik yaşantımıza olumlu yönde yansıyor. Genetik bilimi insanlığın gelişimi için çok önemli olmakla birlikte bugün ülkemizde çok büyük bir problem olan trafik sorununun bir kısmına çözüm bulmak için aday. Nasıl mı? Adli Tıp Başkanı Doç. Dr. Haluk ince 2013 yılında trafik kontrolünde tükürükten uyuşturucu testi yapılacağını ve alkol almasa dahi uyuşturucu kullanarak araç kullanan kişilerin tesbit edilebileceğini söylüyor.

Bence gerçekten önemli bir hizmet ,sadece trafik için değil sosyal hayat içinde çok önemli bir adım. Aramızda bu tür kötü alışkanlıkları olan bazı insanlar var ve bizler bu insanları kimi zaman göremiyor kimi zamanda fark edemiyoruz. Eğer bu kontroller aklımızdan geçen şekilde yapılırsa. Elde edilen sonucun herkes için hayırlı olacağı kanaatindeyim. Cihazın prototipinin şimdiden hazır olduğu söyleniyor ama üzerinde bir takım çalışmalar daha yapılıyor. Sanırım geliştirilme aşamasında.

Haluk İnce’nin söylediklerine göre Tübitak’ın desteğiyle Koç Üniversitesi, Adli Tıp Kurumu ve STM şirketinin cihazla ilgili çalışmaları yürüttükleri yönünde. Bu kuruluş ve kurumların hızlı bir şekilde üretim aşamasına geçmesi ve elde edilen ürünü piyasaya sunmaları gerekir. Ülkemizdeki trafik sorunu en önemli problemlerimizden biri. Bu konuda ise olumlu bir adım atmak bir insanlık vazifesi. Yazının başlangıcında genetik biliminin bizler için pozitif bir katkısı olduğunu söylemiştim. Sizlerde bu bilim dalının nimetlerinden faydalanmaya özen gösterin. Genetik yapınızda bulunan bir çok hastalığı önceden öğrenin ve geleceğiniz için tedbir alın. Zamanı geldiğinde bir aile kurmak istiyorsanız yada kurmuşsanız çocuklarınızın sağlığı için bu önemli fırsatı aklınızdan çıkarmayın. Karar tabi ki sizlere kalmış. Umarın yeni üretilen bu cihaz trafikteki alkol sorununu minimuma indirir ve insanların kullanmış oldukları uyuşturucu madde yüzünden ölmelerine yada yaralanmalarına engel olur. Temennim bu yönde ama yakın gelecekte neler olacak göreceğiz.

Yazar: Kaan GÜNDÜZ

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar