Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Büyük Demiryolu; “Deutsche Bahn”

0 372

Dünyada birçok ülke topraklarını demir ağlarıyla örmeye ve bu sayede irili ufaklı hemen hemen her noktaya ulaşımı sağlamayı amaçlamaktadır. Dünyada özellikle de gelişmiş ülkeler nazara alınacak olursa, bir çok zengin ülke demiryolu taşımacılığına önem vermektedir. Başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Almanya gibi devasa ekonomilere sahip ülkeler son derece gelişmiş bir ulaşım hattına sahip olmalarının yanı sıra, demiryolu taşımacılığı alanında da ciddi faaliyetler yürütmüş ve dünya genelinde ses getiren buluşlara imza atmışlardır. Özellikle Alman Demir Yolları ya da tüm dünyanın da dediği gibi ”Deustche Bahn”, dünya genelinde şöhrete sahip en önemli demiryolu işletmesidir. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin en önemli markalarından biri olan Alman Demir Yolları, bir diğer Alman şirketi DHL’den sonra dünyanın en büyük ikinci ulaşım servisine sahip şirketidir. Şirket Ayrıca şirket dünya genelinde ikinci sırada olsa da dünya genelinde ve Avrupa’daki en büyük ve en iyi demiryolu şirketi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki, Alman Demir Yolları yılda yaklaşık olarak 2 milyar civarında yolcuyu taşımaktadır. Bu dünya genelinde bir rekordur.

ADünyanın En Büyük Demiryolu; "Deutsche Bahn"lman Demir Yolları’nın Alman İmparatorluğu hesaba katılmaz ise geçmişi, II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasına dayanmaktadır. İlk olarak modern anlamda demiryolu taşımacılı yatırımını II. Dünya Savaşı’nın sona ermesi sonrasında 1949 yılında Deutsche Reichsbahn adıyla yapan Alman Demir Yolları, uzun yıllar bu isimle ciddi bir servis sunmuştur. Başarılı geçen 45 yıl sonrasında 1994 yılında Deutsche Bahn adını alan Alman Demir Yolları, bu tarihle beraber daha da ciddi bir sıçrama yapmıştır. Dünyada hiçbir ülkenin ulusal demiryolları Alman Demir Yolları kadar ciro elde edememektedir. Kaldı ki, ciro şöyle dursun dünyada Alman Demir Yolları dışında hiçbir demiryolu şirketi kar edememektedir. Bu da Alman Demir Yolları’nın neden bu kadar popüler bir ulaşım ağına sahip olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Yıllık geliri yaklaşık olarak 40 milyar Avro olan Alman Demir Yolları, her yıl yaklaşık olarak 2 milyar Avro civarında kar etmektedir. Bu kara ulaşan herhangi bir demiryolu, havayolu ya da karayolu şirketi henüz dünya üzeride yoktur.

Dünya çapında bir marka olan ”DB” Alman Demir Yolları, bünyesinde 300 bine yakın kişiyi istihdam etmektedir. Almanya’nın hemen hemen bütün kasabaları da dahil ulaşmadık çok az nokta bırakan Alman Demir Yolları, bunun yanı sıra Avrupa Birliği topraklarında da bütün ülkelerle bağlantılı bir demiryolu hattına sahiptir. ”ICE” olarak adlandırılan trenleriyle saate 350km’ye kadar çıkan hızlarla Almanya ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri içersinde seyahat imkanı sağlayan Alman Demir Yolları, bu anlamda birçok yolcu tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni, Alman Demir Yolları hemen hemen her noktaya uğrayarak seyahat imkanı sunmasıdır. Bu havayolu şirketlerinin ya da otobüs şirketlerinin sunabileceği bir hizmet olarak şimdilik halen imkansız olarak görülmekedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.