Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kasık Ağrısı ve Tedavisi

0 1.062

Kasık, mide ve uyluk arasındaki alandır; karın bitiminde bacakların başladığı yerdir. Kasık bölgesinde bacağı hareket ettirmek için birlikte çalışan beş kas vardır. Bu kaslar şunlardır:
• Addüktör brevis
• Addüktör longus
• Addüktör magnus
• Gracilis
• Pektineus
Kasık ağrısı bu alanda herhangi bir sebepten oluşan bir rahatsızlıktır ve ağrı, genellikle spor gibi fiziksel aktivitenin neden olduğu bir yaralanmadan kaynaklanır. Kasık bölgesindeki çekilen veya gerilmiş bir kas, sporcular arasında en yaygın yaralanmalardan biridir.

Kasık Ağrısının Sebebi Nedir?

Kasık Ağrısı ve TedavisiKasık ağrısı sık görülen bir semptomdur ve herkeste rastlanabilir. Kasık ağrısının diğerlerinden daha sık görülen bazı potansiyel nedenleri vardır. Sık rastlanan nedenler şunlardır;
Sık Görülen Kasık Ağrısı Nedenleri
Kasık ağrısının en yaygın sebebi kasık bölgesindeki kasların, bağların veya tendonların bir tür yara almasıdır. Bu tür yaralanmalar sporcularda en sık görülür. Futbol, rugby veya hokey gibi bir temas sporu oynanıyorsa, bir noktada kasık ağrısı olabilir. Kasık ağrısının bir diğer yaygın nedeni kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı kasık bölgesinde kabarıklık, şişkinlik yaratabilir ve ağrıya neden olabilir. Böbrek taşları böbreklerde ve mesanede küçük, sert mineral birikintileridir ve bu da kasıkta ağrıya neden olabilir. Veya kemik kırıkları da kasık ağrısına neden olabilecek sık görülen nedenlerdendir.

Nadir Görülen Kasık Ağrısı Nedenleri

Kasıklarda ağrı veya rahatsızlığa neden olabilecek daha az görülen nedenler şunlardır:
• Bağırsak iltihabı
• Testis enflamasyonu
• Büyütülmüş lenf düğümleri
• Yumurtalık kistleri
• Sıkışan sinirler
• İdrar yolu enfeksiyonları (İYE)

Ne zaman Doktora Müracaat Edilmeli

Kasıklarda veya testislerde birkaç günden fazla bir süredir orta ila şiddetli ağrı varsa, uzman bir doktorla görüşülmesi tavsiye edilir. Aşağıdakilerden bir veya birkaçı görüldüğü zaman acil olarak doktora başvurulmalıdır;
• Testislerde yumrular veya şişlikler gibi fiziksel değişiklikler fark edildiğinde
• İdrarında kan fark edildiğinde
• Ağrı, bel, göğüs veya karın bölgesine yayıldığında
• Ateş yükseldiğinde veya mide bulantısı hissedildiğinde
Kasık Ağrısı ve TedavisiKasık ağrısıyla birlikte bu semptomlardan herhangi biri varsa, acil tıbbi yardım alınmalıdır. Bu belirtiler testis enfeksiyonu, testis torsiyonu (bükülmüş testis) veya testis kanseri gibi daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir. Ani beliren şiddetli testis ağrısı varsa, acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Kasık Ağrısı Teşhisi

Çoğu kasık ağrısı vakası tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak, ateş veya şişlik eşliğinde şiddetli, uzun süreli ağrı yaşanıyorsa bir doktorla görüşülmesi gerekmektedir. Çünkü bu belirtiler daha ciddi bir durumun belirtisi olabilmektedir. Doktor bu semptomları değerlendirdikten sonra yakın zamanda herhangi bir fiziksel aktivite hakkında sorular sorar ve bu bilgiler doktorun sorunu teşhis etmesine yardımcı olacaktır. Daha sonra gerekirse kasık bölgesinin fiziksel olarak diğer testlerle birlikte muayenesini yapacaktır.

Fıtık Testi

Doktor bir parmağını skrotuma (testisleri içeren kese) bastırarak hastanın öksürmesini isteyecektir. Öksürük, karın içindeki baskıyı yükseltir ve bağırsakları fıtık açıklığına doğru iter ve fıtık olup olmadığını teşhis eder.
Röntgen ve Ultrason: Bu testler doktorun kemik kırığı, testiküler kitle veya yumurtalık kistinin kasık ağrısına neden olup olmadığını görmesine yardımcı olabilir.
Tam Kan Sayımı (CBC): Bu tip bir kan testi, enfeksiyon olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.
Kasık Ağrısı Tedavisi: Kasık ağrısı tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Evde genellikle hafif kasık ağrıları tedavi edilebilir, ancak daha şiddetli kasık ağrıları tıbbi tedavi gerektirebilir.

Evde Yapılabilecek Bakım

Kasık ağrısı herhangi bir aktiviteden dolayı zorlanmanın bir sonucuysa, evde tedavi muhtemelen en iyi seçenektir. Dinlenme ve fiziksel aktiviteden iki ila üç hafta ara vermek, kasık ağrısının doğal olarak iyileşmesini sağlar. Ağrıyı ve rahatsızlığı gidermek için asetaminofen (Tylenol) dahil olmak üzere ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Günde birkaç kez 20 dakika boyunca buz kompresi uygulanması da yardımcı olabilir.

Tıbbi Tedavi

Kasık ağrısının nedeni kırık bir kemikse, kemiği onarmak için ameliyat gerekebilir. Eğer kasık fıtığı belirtilerinin altında yatan nedense, ameliyat gerekebilir. Evde bakım yöntemleri zorlanmadan kaynaklanan ağrı için işe yaramazsa, doktor belirtileri gidermeye yardımcı olmak için iltihabı azaltan ilaçlar yazabilir. Bu işe yaramazsa ve tekrarlayan stres yaralanmaları varsa, fizik tedaviye gidilmesi önerebilir.

Kasık Ağrısı Nasıl Önlenir?

Kasık Ağrısı ve TedavisiKasık ağrısından kaçınmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Sporcular için nazikçe germe, yaralanmayı önlemenin bir yoludur. Fiziksel aktiviteden önce yavaş ve sabit bir ısınma yapılması, özellikle bu ısınmanın istikrarlı bir şekilde uygulanması durumunda kasık zedelenmesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ağır cisimleri kaldırırken sağlıklı kiloyu korumak ve bu konuda dikkatli olmak fıtıkları önlemede etkili bir yoldur.

Kaynakça:
• yoclinic.com
• kidshealth.org
• orthonc.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.